Firma MW Solar z siedzibą w Hillsborough jest jedną z kilkudziesięciu firm z całego świata, które upatrują przyszłości energetyki słonecznej w nowym typie koncentrujących ogniw fotowoltaicznych (CPV). Doprowadzić ma to do większej użyteczności konsumenckiej w konkurencyjnej cenie w porównaniu z konwencjonalnymi ogniwami słonecznymi.
Wszystkie systemy fotowoltaiczne (PV) wykorzystują ogniwa wykonane z materiału półprzewodnikowego, który bierze udział w procesie przechwytywania i konwersji światła słonecznego na energię elektryczną. Większość z nich to stacjonarne, płaskie układy które nie wykorzystują w pełni możliwości poprzez brak koncentracji światła słonecznego.
Największa część kosztów systemu fotowoltaicznego skoncentrowana jest w komórkach fotowoltaicznych, więc użycie mniejszej ilości komórek do produkcji tej samej ilości energii skutkowałoby znaczną redukcją kosztów całego systemu. Jednym ze sposobów, który umożliwiłby opisaną sytuację jest skupianie światła słonecznego na komórkę fotowoltaiczną. Systemy CPV projektowane są przy użyciu parabolicznych luster odbijających zwiększających koncentrację promieni słonecznych aż 20 krotnie. Wykorzystanie do tego celu soczewek powiększających pozwoli na uzyskanie koncentracji do 500x.
CPV reprezentuje mały odłamek - 0.1% wszystkich zainstalowanych systemów PV. Rozwiązanie to Standardowe systemy PV są w stanie konwertować wiązkę promieni słonecznych z wydajnością 20%. CPV obiecuje łapanie co najmniej 3 wiązek świetlnych co skutkować ma zwiększeniem wydajności od 41 do 50%. Nowoczesne ogniwa zbudowane z germanu czy arsenku galu są znacznie droższe od standardowych ogniw jednak są znacznie bardziej wydajne. Ograniczenie ilości ogniw używanych w systemach CPV niweluje koszt użycia droższych składników systemów PV.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |