Od dłuższego czasu Polska Izba Gospodarcza Elektrotechniki we współpracy z Biurem Badawczym ds. Jakości Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi działania kontrolne wybranych grup asortymentowych z dziedziny elektrotechniki. W ostatnim czasie poddano badaniom próbki dwóch rodzajów przewodów instalacyjnych YDYp 3 × 1,5 mm2 750 V oraz YDYp 3 × 2,5 mm2 750 V. W sumie skontrolowano próbki pochodzące od 17 producentów i produkty marek własnych hurtowni – wszystkie oznakowane znakiem CE.
Wyniki negatywne ostatnich badań zostały przekazane do UOKiK w marcu 2019 roku. W sumie zgłoszono negatywne protokoły badań wobec ośmiu podmiotów rynku elektrycznego w Polsce.
Odpowiedzialność za wprowadzanie na rynek europejski wyrobów, które nie spełniają podstawowych wymagań bezpieczeństwa produktu rozciąga się nie tylko na producentów i dostawców, ale również na dystrybutorów.
– Zgodnie z Ustawą z dnia 13 kwietnia 2016 roku o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku, dystrybutor ma obowiązek (…) nie udostępniać na rynku wyrobu, co do którego istnieją uzasadnione wątpliwości w zakresie spełniania wymagań.
Dlatego też w ostatnich dniach Izba wysłała do bardzo wielu hurtowni elektrotechnicznych apel z prośbą o sprawdzenie, czy oferowane przez nie dwa rodzaje przewodów, czyli YDYp 3×1,5 mm2 750 V oraz YDYp 3×2,5 mm2 750 V, nie budzą wątpliwości co do zgodności z obowiązującą polską normą PN-E-90068:2016-10.
Dystrybutorzy zostali poproszeni o przeprowadzenie prostej czynności: zważenia krążków z przewodami. Krążek 100-metrowego przewodu YDYp 3 × 1,5 mm2 750 V powinien ważyć co najmniej 10 kg. W przypadku 100 metrów przewodu YDYp 3×2,5 mm2 750 V waga powinna wynosić nie mniej niż 13 kg.
Jeśli przewody są lżejsze od powyższych wskazań może to oznaczać, że dany przewód posiada np. za mało miedzi lub izolacji. W związku z tym istnieją uzasadnione wątpliwości, co do spełnienia wymagań i tym samym prawidłowości nadania oznakowania CE oraz wprowadzenia na rynek tego typu wyrobu.
Czynność, o którą Izba poprosiła hurtownie jest prosta i nie zajmuje wiele czasu. Może natomiast przynieść wiele korzyści. Pozwoli wstępnie wytypować wyroby o wątpliwej jakości, które następnie będzie można przekazać do bardziej szczegółowych badań.
Eliminacja z rynku przewodów niespełniających norm – podobnie jak innych wyrobów elektrotechnicznych – ma na celu ograniczenie ryzyka wystąpienia niepożądanych zdarzeń, które mogą zagrozić zdrowiu, a nawet życiu.
Źródło: PIGE
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |