PIGE bierze pod lupę przewody instalacyjne - NORMY ELEKTRYCZNE - HURTOWNIA ELEKTROTECHNICZNA - KABLE I PRZEWODY ELEKTRYCZNE - HURTOWNIA ELEKTRYCZNA - HURTOWNIE - PIGE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności PIGE bierze pod lupę przewody instalacyjne
drukuj stronę
poleć znajomemu

PIGE bierze pod lupę przewody instalacyjne

PIGE bierze pod lupę przewody instalacyjne

Polska Izba Gospodarcza Elektrotechniki (PIGE) zwraca się do hurtowni elektrotechnicznych z apelem o sprawdzenie czy oferowane przez nie przewody YDYp 3×1,5 mm2 oraz 3×2,5 mm2 są zgodne z obowiązującą normą. To element szerszego działania Izby, który ma na celu ograniczenie wprowadzania na rynek rozwiązań wątpliwej jakości.

Od dłuższego czasu Polska Izba Gospodarcza Elektrotechniki we współpracy z Biurem Badawczym ds. Jakości Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi działania kontrolne wybranych grup asortymentowych z dziedziny elektrotechniki. W ostatnim czasie poddano badaniom próbki dwóch rodzajów przewodów instalacyjnych YDYp 3 × 1,5 mm2 750 V oraz YDYp 3 × 2,5 mm2 750 V. W sumie skontrolowano próbki pochodzące od 17 producentów i produkty marek własnych hurtowni – wszystkie oznakowane znakiem CE.

Wyniki negatywne ostatnich badań zostały przekazane do UOKiK w marcu 2019 roku. W sumie zgłoszono negatywne protokoły badań wobec ośmiu podmiotów rynku elektrycznego w Polsce.

Odpowiedzialność dystrybutorów

Odpowiedzialność za wprowadzanie na rynek europejski wyrobów, które nie spełniają podstawowych wymagań bezpieczeństwa produktu rozciąga się nie tylko na producentów i dostawców, ale również na dystrybutorów.

– Zgodnie z Ustawą z dnia 13 kwietnia 2016 roku o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku, dystrybutor ma obowiązek (…) nie udostępniać na rynku wyrobu, co do którego istnieją uzasadnione wątpliwości w zakresie spełniania wymagań.

Dlatego też w ostatnich dniach Izba wysłała do bardzo wielu hurtowni elektrotechnicznych apel z prośbą o sprawdzenie, czy oferowane przez nie dwa rodzaje przewodów, czyli YDYp 3×1,5 mm2 750 V oraz YDYp 3×2,5 mm2 750 V, nie budzą wątpliwości co do zgodności z obowiązującą polską normą PN-E-90068:2016-10.

Prosta kontrola podstawowego parametru przewodu

Dystrybutorzy zostali poproszeni o przeprowadzenie prostej czynności: zważenia krążków z przewodami. Krążek 100-metrowego przewodu YDYp 3 × 1,5 mm2 750 V powinien ważyć co najmniej 10 kg. W przypadku 100 metrów przewodu YDYp 3×2,5 mm2 750 V waga powinna wynosić nie mniej niż 13 kg.

Jeśli przewody są lżejsze od powyższych wskazań może to oznaczać, że dany przewód posiada np. za mało miedzi lub izolacji. W związku z tym istnieją uzasadnione wątpliwości, co do spełnienia wymagań i tym samym prawidłowości nadania oznakowania CE oraz wprowadzenia na rynek tego typu wyrobu.

Czynność, o którą Izba poprosiła hurtownie jest prosta i nie zajmuje wiele czasu. Może natomiast przynieść wiele korzyści. Pozwoli wstępnie wytypować wyroby o wątpliwej jakości, które następnie będzie można przekazać do bardziej szczegółowych badań.

Eliminacja z rynku przewodów niespełniających norm – podobnie jak innych wyrobów elektrotechnicznych – ma na celu ograniczenie ryzyka wystąpienia niepożądanych zdarzeń, które mogą zagrozić zdrowiu, a nawet życiu.

Źródło: PIGE

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (3)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Gość
A co ma do tego waga??? Tworzywa się zmieniają stają lekkie i niepalne to wprowadzanie urzędu w błąd.
No avatar
Gość
Od wielu lat średnicę żył Cu są pomniejszone przez producentów. Dla średnic 1,5; 2,5; 4,0; 6,0; 10,0 wystarczy suwmiarka.
No avatar
Jak ma się do tego przepis, który mówi, że stosowanie norm jest dobrowolne? Jeżeli stosowanie norm jest dobrowolne to nie ma "obowiązującej normy" co najwyżej można pisać o sprzedaży towaru niezgodnym ze specyfikacją (jeżeli taka niezgodność występuje).

Polska Izba Gospodarcza Elektrotechniki
ul. Szubihnska 17, Bydgoszcz
tel.  523730904
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl