Prezes KGHM: Mamy pod ziemią około 400 km światłowodów - ŚWIATŁOWODY - KGHM - GÓRNICTWO - PRZEMYSŁ WYDOBYWCZY - PRZEMYSŁ 4.0
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Prezes KGHM: Mamy pod ziemią około 400 km światłowodów
drukuj stronę
poleć znajomemu

Prezes KGHM: Mamy pod ziemią około 400 km światłowodów

Prezes KGHM: Mamy pod ziemią około 400 km światłowodów
fot. KGHM

Mamy pod ziemią około 400 km światłowodów, które służą do transmisji danych, między innymi związanych z ciągłą rejestracją wstrząsów sejsmicznych, co jest kluczowym wymogiem utrzymania bezpieczeństwa pracy naszych załóg górniczych - powiedział w Krynicy prezes KGHM Marcin Chludziński.

 – Możemy mieć takie stereotypowe skojarzenia, że górnictwo to praca mięśni, kilof i być może niektórzy jeszcze myślą, że "Łysek z pokładu Idy". Ten etap zamknął się bardzo dawno temu. Trzeba powiedzieć sobie otwarcie: przemysł wydobywczy na świecie, w Polsce również, jest absolutnie prekursorem i wyzwalaczem nowoczesnych rozwiązań – zaznaczył prezes KGHM.

Dodał, że spółka posiada systemy z przemysłu 4.0, służące do zbierania w czasie rzeczywistym danych między innymi o tym, ile materiałów wybuchowych zużyto - a jest to około 16 tysięcy ton na rok - ile zużyto kotew (rodzaj obudowy stosowanej do zabezpieczenia stropu) i jaki to ma związek z efektywnością wydobycia.

Jak podkreślił Chludziński, spółka szuka rozwiązań, które zagwarantują bezpieczeństwo, zwiększają efektywność kosztową i efektywność wydobycia. Schodząc coraz głębiej pod ziemię, KGHM eksploruje już na poziomie około 1300 metrów pod jej powierzchnią.

 – Mamy Centralny Ośrodek Przetwarzania Informacji, który zatrudnia ponad 260 osób. To jest absolutnie Big Data w sensie zbierania, przetwarzania danych związanych z wydobyciem, wyciągania z nich wniosków, szukania rozwiązań usprawniających to, co się dzieje w kopalniach – zaznaczył.

Jak wyliczył prezes spółki, w grupie kapitałowej bezpośrednio zatrudnionych jest ponad 33 tys. ludzi. Jednak biorąc pod uwagę firmy, które kooperują z KGHM, są to w sumie setki tysięcy osób. KGHM wydaje też rocznie około 7 mld zł na zakupy usług i materiałów w tym wsadów obcych, które są potrzebne do prowadzenia działalności.

 – Wpływ ekonomiczny KGHM na otocznie jest ogromny. Siła popytowa każdego większego biznesu powoduje rozwój tych, którzy funkcjonują na jego obrzeżach, jako kooperanci, jako dostawcy technologii. Jest to coś, co ukierunkowane w odpowiedni sposób, daje wpływ ekonomiczny i gospodarczy nie tylko w kategoriach regionu, bo myślę, że wpływ dużych grup kapitałowych zdecydowanie przekracza zakres regionalny – podkreślił Chludziński.

Zauważył, że KGHM kojarzy się z ciężkim przemysłem wydobywczym, hutniczym, który może ingerować mocno w środowisko i jakość życia i historycznie tak było, ale "teraz jest trochę inaczej".   – Bardzo mocno zajmujemy się ochroną środowiska, spełnianiem norm, ale to kosztuje, zarówno jeżeli chodzi o technologię, ale też nasz udział w życiu społeczności lokalnej – zaznaczył prezes KGHM.

Chludziński zwrócił uwagę, że za sprawą KGHM do kasy samorządów trafia rocznie ponad 350 mln zł z tytułu udziału w podatkach PIT i CIT. Do tego dochodzą działania spółki związane z profilaktyką zdrowotną, inwestycjami w sport, w kulturę, stowarzyszenia lokalne czy NGO. Jak wyliczył, na działania sponsoringowe i fundacyjne spółka wydaje ok. 40 mln zł rocznie.

Do czwartku w Krynicy trwało Forum Ekonomiczne, które jest największą tego typu imprezą w Europie Środkowo-Wschodniej. Trzydniowe spotkanie obejmowało panele, wykłady i warsztaty dot. m.in. kwestii politycznych i gospodarczych. Organizatorem Forum Ekonomicznego w Krynicy jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich.

Źródło: PAP

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl