Informacja jako bodziec integracji systemów niskoprądowych - ZARZĄDZANIE - INFORMACJA - INTERAKTYWNE WIADOMOŚCI - SYSTEM OCHRONY - TECHLINK - EMTEL SYSTEM - INTEGRACJA SYSTEMÓW NISKOPRĄDOWYCH
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Informatyka Informacja jako bodziec integracji systemów niskoprądowych
drukuj stronę
poleć znajomemu

Informacja jako bodziec integracji systemów niskoprądowych

W dzisiejszych czasach w ogromnym tempie wzrasta liczba źródeł informacji, jakie musimy przyswajać. Nie tylko liczba docierających do nas informacji, ale również kanałów (technologii) jakimi je odbieramy sprawia, że informacje przestają być dla nas czytelne i właściwie interpretowane. O ile trudno jest zmniejszyć ich ilość, o tyle optymalizacja sposobu ich przekazywania powoduje zarówno wygodniejszy, jak i bardziej czytelny odbiór.

W ostatnich latach obserwujemy w życiu codziennym wiele inicjatyw mających na celu integrację odrębnych systemów czy technologii. Bardzo dobrym przykładem może być telefon komórkowy, który początkowo służył jedynie do rozmów. Dzisiaj jednak służy nam zarówno do obsługi wszelkich kanałów komunikacji (głos, wideo, e-mail, sms, chat) oraz – dzięki wykorzystaniu Internetu – jako niemal nieograniczone źródło informacji.

Podobna tendencja występuje w systemach ogólnie nazywanych teletechnicznymi, gdzie dzięki standaryzacji protokołów powstają platformy umożliwiające zbieranie i przekazywanie informacji w sposób nieskomplikowany i czytelny. Dzięki stale postępującej migracji wszystkich technologii w kierunku IP, zbieranie informacji z różnych systemów odbywa się prościej. Zarezerwowana początkowo dla protokołu komunikacyjnego nazwa IP (Internet Protocol), stała się dziś synonimem nowej generacji społeczeństwa informacyjnego oraz nowej jakości systemów zbierania i przetwarzania informacji.

Wspólna platforma jako źródło informacji

Platformę do zarządzania globalnego budynkiem zwaną BMCS (Building Management and Control System) można podzielić na dwa podstawowe podsystemy:

 • BMS – Building Management Systems,
 • SMS – Security Management System.

Rys. 1. Przykład systemu BMCS (Building Management and Control System)

Rys. 1. Przykład systemu BMCS (Building Management and Control System)

  Ze względu na elastyczne podejście do integracji systemów oraz coraz bardziej zacierające się granice technologiczne pomiędzy systemami, bardzo trudno jest jednoznacznie określić granice pomiędzy BMS-em i SMS-em. Systemy BMS służą przede wszystkim do zarządzania (sterowania), monitorowania, optymalizacji oraz wizualizacji instalacji i urządzeń technicznych w budynkach. W ich zakres wchodzą głównie systemy szeroko pojętej automatyki budynku, systemy wentylacji i klimatyzacji, instalacje oświetleniowe i grzewcze oraz monitoring mediów.

  Systemy SMS to głównie integracja i wizualizacja w zakresie systemów bezpieczeństwa. W systemach BMS sposób zbierania i przetwarzania informacji opiera się w głównej mierze na wykorzystaniu sterowników PLC, do których podłączone są elementy wykonawcze (zawory, pompy itp.) i pomiarowe (czujniki temperatury, poziomu itp.) oraz oprogramowania typu SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition) odpowiedzialne za zbieranie, przetwarzanie i archiwizowanie danych. Za pomocą oprogramowania użytkownik ma możliwość sterowania urządzeń, m.in. przez zmianę parametrów pracy urządzeń wykonawczych. Istnieje możliwość rozszerzenia zakresu kontrolowanych systemów przez wykorzystanie portów szeregowych czy protokołu IP.

  W przypadku systemów SMS sytuacja jest bardziej złożona i uwarunkowana zarówno względami technicznymi, jak i prawnymi. Integracja systemów bezpieczeństwa najczęściej polega na połączeniu na jednej platformie autonomicznych systemów odpowiedzialnych za różne zakresy ochrony osób i mienia. Dzięki wykorzystaniu do integracji interfejsów na różnych poziomach logicznych (od styków elektrycznych poprzez protokoły przemysłowe po warstwę aplikacyjną) istnieje możliwość zintegrowania
  takich systemów jak telewizja przemysłowa, system alarmowy, kontrola dostępu, system sygnalizacji pożaru itp. Poziom integracji pomiędzy poszczególnymi podsystemami zależy w głównej mierze od potrzeb klienta i dostępnych interfejsów konkretnych komponentów.

  Ze względu na obszerność zagadnienia obejmującego integrację we wszystkich możliwych obszarach oraz na stosunkowo rzadkie omawianie integracji w zakresie systemów teletechnicznych, w artykule skoncentrowano się na omówieniu możliwości i zalet wynikających z integracji systemów bezpieczeństwa. Na przykładzie platformy TechLink firmy Emtel System zostanie przedstawione nowoczesne i bardzo elastyczne podejście do integracji i zarządzania informacjami.

  Idea integracji

  Biorąc pod uwagę zarówno liczbę instalowanych na obiektach różnych systemów, jak i poziom ich zaawansowania technicznego, nie tylko zbieranie informacji, ale ich właściwe przetwarzanie i możliwie szybkie kierowanie do odpowiednich osób jest bardzo istotne. Dostarczenie czytelnego i prostego w użyciu narzędzia, które umożliwi w jak najkrótszym czasie odebranie informacji, a dzięki temu podjęcie właściwych działań, jest kluczem do zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa na obiekcie i minimalizacji kosztów związanych z zaistniałą sytuacją.

  Nowatorskie podejście firmy Emtel System przy tworzeniu platformy integracyjnej TechLink umożliwia nie tylko zapewnienie wspomnianych wcześniej założeń, ale daje szanse budowania nawet bardzo skomplikowanych zależności pomiędzy systemami.

  REKLAMA

  Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

  Zapisz się
  Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
  Komentarze (0)
  Dodaj komentarz:  
  Twój pseudonim: Zaloguj
  Twój komentarz:
  dodaj komentarz
  $nbsp;
  REKLAMA
  Nasze serwisy:
  elektrykapradnietyka.com
  przegladelektryczny.pl
  rynekelektroniki.pl
  automatykairobotyka.pl
  budowainfo.pl