Firma Eaton opublikowała białą księgę zatytułowaną „Niezawodna ochrona przeciwprzepięciowa – solidne rozwiązanie dla Twoich maszyn”. W dokumencie tym opisano funkcje i rodzaje wyłączników różnicowoprądowych (Residual Current Devices, RCD) i pokazano, w jaki sposób producenci maszyn mogą wprowadzić usprawnienia zarówno w zakresie niezawodności, jak i bezpieczeństwa, oszczędzając przy tym czas i pieniądze własne, i swoich klientów przy prowadzeniu sprzedaży eksportowej urządzeń.
To jedna z serii trzech białych ksiąg publikowanych przez tę firmę zajmującą się dystrybucją energii, w których omówiono temat wyłączników RCD. Zawiera ona przydatne wskazówki dla producentów maszyn i systemów, którzy pragną pogłębić wiedzę w kwestii doboru i montażu wyłączników RCD. Omówiono w niej również zniszczenia, jakie prąd elektryczny wywołuje w ciele ludzkim oraz działanie wyłączników RCD, ich montaż i rolę, jaką odgrywają w ogólnej strategii ochrony.
– Kluczowe jest, aby producenci maszyn zdawali sobie sprawę, jak ważne jest posiadanie pełnej wiedzy na temat zakłóceń elektrycznych i ich wpływu na maszyny i proces produkcji, w związku z czym ta biała księga stanowi lekturę obowiązkową dla wszystkich, którzy chcą zapewniają stosowanie nowoczesnych technologii, przestrzegając jednocześnie lokalnych przepisów prawa – wyjaśnia Peter-Lukas Genowitz, Kierownik ds. produktów RCCB w Eaton. – Tylko wtedy będą oni mogli zwiększyć wydajność i rentowność przy jednoczesnym zapewnieniu ochrony operatorów.
Wyłączniki RCD wykrywają prądy różnicowe i reagują na nie, chroniąc ludzi przed obrażeniami, zmniejszając czas trwania i liczbę przestojów maszyny i eliminując zagrożenie pożarowe. Prądy te mogą występować z wielu powodów i przyjmują różną postać, sprawiając, że dobór właściwego wyłącznika RCD o odpowiedniej charakterystyce zadziałania jest niezwykle istotny. Zamontowanie nieodpowiedniego wyłącznika RCD może nie zagwarantować ochrony w przypadku faktycznego wystąpienia zakłócenia elektrycznego lub powodować niepotrzebne wyzwalanie, które prowadzi do przestojów w produkcji.
Mając na uwadze różne normy i kodeksy obowiązujące na całym świecie, producenci maszyn zajmujący się eksportem muszą zadbać o to, aby wyłącznik RCD był zgodny z tymi międzynarodowymi normami. Prawidłowy dobór produktu przeznaczonego na rynek globalny pozwoli uniknąć marnotrawstwa czasu i dodatkowych kosztów. W białej księdze szczegółowo przedstawiono również różne kształty fali generowanych prądów różnicowych i omówiono odpowiednie rodzaje wyłączników RCD, które należy stosować w celu wykrywania tych fal i reagowania na nie.
Ponadto uwzględniono różne problemy elektryczne, które mogą wystąpić, i kwestie, które producenci maszyn muszą rozważyć podczas przygotowywania specyfikacji wyłącznika RCD. Obejmuje to informacje na temat sposobu sumowania się normalnych doziemnych prądów upływowych z prądami uszkodzeniowymi, przyczyn niepotrzebnego wyzwolenia przez wysokie prądy obciążeniowe oraz informacje na temat urządzeń oferujących ochronę przed niepotrzebnym wyzwoleniem w przypadku wystąpienia krótkotrwałych doziemnych prądów upływowych. Księga zwiera zarys ewentualnych skutków, jakie wywołuje prąd elektryczny, gdy pozwoli się, aby płynął niewłaściwymi ścieżkami.
– Właśnie dlatego trzeba eliminować tego rodzaju zagrożenia zarówno ze względu na zdrowie i bezpieczeństwo, jak i w celu zapewnienia maksymalnej produktywności i czasu bezawaryjnej pracy maszyny – dodał Genowitz. – Producenci maszyn mogą to osiągnąć, dobierając odpowiednie zabezpieczenia obwodów.
Oprócz wyłączników RCD Eaton oferuje wyjątkową gamę wiodących na rynku produktów i rozwiązań z zakresu zabezpieczeń obwodów, takich jak wyłączniki nadprądowe, kompaktowe wyłączniki mocy MCCB, wyłączniki powietrzne, bezpieczniki i hydro-magnetyczne wyłączniki mocy. W ten sposób Eaton może pomóc producentom maszyn spełnić wszystkie wymagania w zakresie specyfikacji, doboru, montażu i konserwacji.
Białą księgę można pobrać bezpłatnie pod adresem www.eaton.eu/pl/cp/rcd
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |