Inteligentne napędy firmy Bosch Rexroth od dziesięcioleci stanowią istotny wkład w koncepcje nowatorskich maszyn. Nowe modularne koncepcje technologii napędowej mogą być zrealizowane używając napędy rodziny IndraDrive Mi – zupełnie bez konieczności stosowania szaf sterowniczych.
Rozwój w tym kierunku rozpoczął się w roku 1979, gdy firma Bosch Rexroth zaprezentowała pierwszy na świecie serwomotor bezobsługowy, który mógł być użyty w zastosowaniach przemysłowych.
W międzyczasie zwiększyła się liczba funkcji wbudowanych w napędy, na przykład związanych z certyfikowaną technologią bezpieczeństwa mającą za zadanie chronić ludzi, maszyny i obrabiane przedmioty. Inżynierowie firmy stale rozwijali technologię zdecentralizowanej inteligencji napędów elektrycznych, czego kulminacją było wprowadzenie w 2003 r. na rynek serii IndraDrive. Rozwiązanie to umożliwiło inżynierom mechanikom dalsze zwiększanie elastyczności konstruowanych maszyn.
W 2007 r. inżynierowie dokonali przełomu, wprowadzając IndraDrive Mi — pierwszy serwonapęd zintegrowany z silnikiem. W koncepcji tej każdy silnik zawiera zainstalowaną bezpośrednio na nim elektronikę napędu, co umożliwia zwolnienie miejsca w szafie sterowniczej.
W 2012 r. wprowadzono drugą generację, która zapewniła użytkownikom jeszcze większą elastyczność. Nowa funkcja komunikacji ethernetowej umożliwiła łatwe integrowanie serwonapędów w poszczególnych środowiskach automatyzacji. Od tego czasu IndraDrive Mi jest napędem z najlepszą obsługą komunikacji spośród dostępnych na rynku. Ponadto firma Bosch Rexroth zintegrowała tę zdecentralizowaną technologię napędu ze swoją certyfikowaną technologią bezpieczeństwa.
W roku 2014 nastąpiło odejście od szaf sterowniczych. Dzięki opracowaniu zasilaczy o stopniu ochrony IP65, możliwe stało się instalowanie ich bezpośrednio na maszynie, pomimo trudnych warunków tam panujących.
Kontakt dla czytelników:
mgr inż. Romuald Lis
tel.: +48(22) 738 19 41
romuald.lis@boschrexroth.pl
www.boschrexroth.pl
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |