Wrocławski oddział GE Power jest generalnym projektantem, a fabryka kluczowym dostawcą maszyn elektrycznych dla bloków energetycznych nr 5 i 6 w Elektrowni Opole. Właśnie linię produkcyjną GE Power we Wrocławiu opuścił generator 50WT25E-158, który zasili blok nr 5 w Opolu.
Od 25 lat GE bierze czynny udział w rozwoju i modernizacji energetyki w Polsce. Firma wykorzystuje swoje zaawansowane technologie, by wychodzić naprzeciw stale rosnącemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną i na innowacyjne technologie w sektorze energetycznym. Dostarczając pełen wachlarz rozwiązań takich jak instalacje, turbiny, urządzenia sterujące, czy mechanizmy zarządzania siecią ma istotny wkład zarówno w inwestycje sektora OZE czy gazu, jak również elektrownie węglowe.
– Jesteśmy dumni z tego, że możemy brać udział w modernizowaniu polskiej energetyki. W tym także elektrowni węglowych. Dzięki naszym innowacyjnym technologiom mogą one podnosić nie tylko swoją wydajność, ale także obniżać emisję CO2. Elektrownia w Opolu to doskonały przykład takiej współpracy – mówi Beata Stelmach, prezes zarządu i dyrektor generalna GE na Polskę i kraje bałtyckie.
GE Power dostarcza dla Elektrowni Opole generator 50WT25E-158, który jest innowacyjnym urządzeniem o mocy czynnej 958 MW. Masa całkowita stojana wynosi 426 t., zaś wymiary 13, 92 x 4,20 x 4,28 m. Całkowita waga użytej do produkcji blachy magnetycznej wyniosła aż 300 ton zaś długość użytych przewodów miedzianych to aż 123 km. Każdy z generatorów przeznaczonych na potrzeby budowanych bloków energetycznych 5 i 6 w Elektrowni Opole pokryłby zapotrzebowanie energetyczne Macedonii.
– Generatory, które dostarczamy dla Elektrowni Opole to największe urządzenia zastosowane w polskiej energetyce – mówi Marek Chmura, dyrektor fabryki GE Power we Wrocławiu. Zostały one opracowane specjalnie na potrzeby tej inwestycji tak, aby spełniała ona najwyższe standardy technologiczne.
Budowa bloków energetycznych nr 5 i 6 w Elektrowni Opole jest flagową inwestycją PGE Polskiej Grupy Energetycznej SA i największą inwestycją w Polsce po 1989 roku. Nowe bloki produkować będą do 12,5 TWh energii elektrycznej rocznie. Zastosowanie najnowocześniejszych technologii pozwoli osiągnąć najwyższą dla elektrowni węglowych efektywność wytwarzania energii elektrycznej (tzw. sprawność netto bloków wyniesie co najmniej 45,5 proc.) co oznacza ok. 20 proc. niższą emisję CO2 w porównaniu do funkcjonujących w Polsce elektrowni starszej generacji. Realizowana inwestycja w znaczący sposób przyczynia się do rozwoju krajowej gospodarki. Ponad 80% złożonych dotychczas zamówień realizowanych jest przez polskie przedsiębiorstwa, a z każdej złotówki wydanej na inwestycję aż 70 groszy zostaje w kraju.
– Po oddaniu nowych jednostek Elektrownia Opole zaspokajać będzie 8% obecnego krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną i będzie trzecią co do wielkości polską elektrownią. Dzięki efektowi skali i zabezpieczonym dostawom polskiego węgla, dwa nowe bloki energetyczne pozwolą Grupie budować przewagę konkurencyjną i umacniać pozycję lidera rynku – mówi Henryk Baranowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Wkład w rozwój i modernizację polskiej energetyki jest istotnym filarem działalności GE w Polsce. Firma obecna jest na rynku polskim od 1992 roku i obecnie zatrudnia ponad 12 tysięcy pracowników, z czego 6,5 tysiąca w sektorze przemysłowym – m. in. w 8 zakładach produkcyjnych (energetyka, lotnictwo, sprzęt elektryczny) oraz centrum projektowym EDC (Engineering Design Center). Jest to możliwe dzięki dobrym warunkom rozwoju, jakie stwarza polski sektor przemysłowy oraz świetnie przygotowanym pracownikom.
Fabryka GE Power we Wrocławiu zaczynała od produkcji małych maszyn elektrycznych o mocy mniejszej niż 1 MVA, a aktualnie największy wyprodukowany generator miał moc 1400 MVA. Fabryka odgrywa ważną rolę w budowaniu nowoczesnej infrastruktury energetycznej w Polsce i jest jednym z większych producentów maszyn do elektrowni konwencjonalnych na świecie. W 2015 r. wyprodukowano generatory o łącznej mocy 13 000 MVA, co stanowi równowartość ponad 1/3 mocy zainstalowanej w Polsce. Dzięki wysoko wykwalifikowanej kadrze zakład produkuje najnowocześniejsze rozwiązania energetyczne. Ponadto jest właścicielem wielu patentów, służących do konstrukcji generatorów na całym świecie, 45 % produkcji to projekty prototypowe. Transporty generatorów odbywają się drogą morską, lądową lub powietrzną. W ciągu ostatnich 10 lat zakład GE Power we Wrocławiu wyprodukował ponad 230 generatorów, które zostały wysłane do lokalizacji na całym świecie - Szwecji, Arabii Saudyjskiej, Wielkiej Brytanii, Malezji, Indii i Tajlandii.
Źródło: GE
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |