Wyłączniki generatorowe ABB dla Bloków 5 i 6 w rozbudowywanej Elektrowni Opole - ABB - WYŁĄCZNIKI GENERATOROWE - ELEKTROWNIA OPOLE - ENERGETYKA ZAWODOWA
Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.   Mouser Electronics Poland  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Wyłączniki generatorowe ABB dla Bloków 5 i 6 w rozbudowywanej Elektrowni Opole
drukuj stronę
poleć znajomemu

Wyłączniki generatorowe ABB dla Bloków 5 i 6 w rozbudowywanej Elektrowni Opole

Wyłączniki generatorowe ABB dla Bloków 5 i 6 w rozbudowywanej Elektrowni Opole
fot. Rafako

ABB dostarczy na potrzeby rozbudowywanej Elektrowni Opole wyłączniki generatorowe typu HEC 7A, jedne z największych tego typu urządzeń na świecie. Wyłączniki zapewnią wysoki poziom niezawodności i bezpieczeństwa układu wyprowadzenia mocy nowych bloków energetycznych 5 i 6, których łączna moc wyniesie 1800 MWe.

Budowa nowych bloków węglowych w Elektrowni Opole, realizowana jest przez PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., spółkę z Grupy Kapitałowej PGE. To jedna z największych inwestycji infrastrukturalnych w Europie. Generalnym wykonawcą inwestycji wartej 11,5 mld złotych jest Konsorcjum firm Rafako S.A., Polimex-Mostostal S.A., Mostostal Warszawa S.A. przy udziale Alstom Power Sp. z o.o. Bloki energetyczne nr 5 i 6 zostaną oddane do eksploatacji kolejno w lipcu 2018 i w marcu 2019 roku.

W ramach umowy podpisanej z firmą Polimex-Mostostal S.A. ABB dostarczy dwa wyłączniki generatorowe typu HEC 7A (prąd znamionowy 25 500 A, wyłączalny prąd zwarciowy 170 kA, napięcie 28,35 kV). Urządzenia zostaną zainstalowane w lipcu 2016 (blok nr 5) i w marcu 2017 roku (blok nr 6).  Producentem wyłączników generatorowych jest renomowana fabryka ABB w Szwajcarii.

Dzięki bardzo dobrym parametrom technicznym oraz innowacyjnej technologii – m.in. krótkim czasom własnym, chłodzeniu naturalnemu i zaawansowanemu systemowi monitoringu – wyłączniki ABB poprawią bezpieczeństwo kluczowych elementów układu wyprowadzenia mocy, takich jak generator i transformator, co będzie miało pozytywny wpływ na dyspozycyjność elektrowni.

 – Urządzenie umożliwia m.in. wyłączenie prądu zwarciowego w najkrótszym możliwym czasie, zabezpieczając generator i transformator przed bardzo szkodliwym wpływem prądu zwarcia oraz ograniczając ryzyko rozszerzenia ewentualnych skutków awarii. Ponadto wyłącznik generatorowy typu HEC 7A pracując z chłodzeniem naturalnym nie potrzebuje żadnych dodatkowych układów chłodzących, czy też wentylatorów, co ogranicza jego zapotrzebowanie na energię zasilającą, zmniejsza poziom hałasu i koszty jego eksploatacji. Na poziom bezpieczeństwa ma również wpływ najnowocześniejszy system monitoringu GMS 600 z funkcją monitoringu on-line temperatury i gazu SF6 – powiedział Sławomir Wola, pracujący w  Lokalnej Jednostce Biznesu Energetyki Wytwórczej ABB, odpowiedzialnej za wyłączniki generatorowe w Polsce.

Elektrownia Opole od lat 90. wykorzystuje wyłączniki generatorowe ABB w technologii SF6 na swoich czterech blokach energetycznych. Nowe zamówienie jest kontynuacją udanej współpracy i potwierdzeniem zadowolenia klienta z jakości produktów oraz lokalnego serwisu.

Budowa nowych bloków energetycznych jest elementem zakrojonego na dużą skalę programu zwiększania mocy wytwórczych, majątku przesyłowego i dystrybucyjnego energetyki w Polsce. – W kraju rozpoczęto realizację kilku dużych projektów, które odtworzą moce wytwórcze w oparciu o węgiel, m.in. w Elektrowni Kozienice, która będzie posiadała największy obecnie wyłącznik generatorowy typu HEC 9 dostarczany przez ABB, wspomnianego projektu w Opolu, jak również nowych bloków energetycznych w elektrowni Jaworzno oraz elektrowni Turów. Aktualnie trwają także prace rozruchowe na bloku gazowo-parowym 460 MW Orlen Włocławek, gdzie ABB dostarczyło również 2 wyłączniki generatorowe typu: HEC 7B oraz HECS-130XLp. Kolejne duże inwestycje będą realizowane w najbliższych sześciu, siedmiu latach. ABB, z uwagi na swoją silną pozycję na rynku, może odegrać kluczową rolę w tych inwestycjach, jak i w samym procesie modernizacji polskiej energetyki – podsumował Krzysztof Pałgan, dyrektor marketingu i sprzedaży ABB w Polsce.

Od 1954 roku ABB jest światowym liderem w projektowaniu oraz produkcji wyłączników generatorowych. Firma posiada najszerszą i najnowocześniejszą ofertę tych urządzeń w technologii gazu SF6, w zakresie wartości prądu zwarciowego od 63 kA do 300 kA oraz prądu znamionowego od 6 300 A do ponad 50 000 A, które są w stanie sprostać wymaganiom wszystkich typów bloków energetycznych na świecie. Do tej pory ABB zrealizowała ponad 8000 dostaw wyłączników generatorowych do ponad 100 krajów na całym świecie.

Źródło: ABB

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
ABB Sp. z o.o.
ul. Żegańska 1, Warszawa
tel.  +48 22 223 77 77
www.abb.pl
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl