Projekt ma na celu opracowanie wirtualnego środowiska projektowego oraz utworzenie multidyscyplinarnej sieci badawczej. W Polsce odbywają się międzynarodowe warsztaty dla młodych naukowców.
Koordynatorem projektu w Politechnice Łódzkiej jest prof. Andrzej Napieralski, kierownik Katedry Mikroelektroniki i Technik Informatycznych. W ramach projektu ADEPT w katedrze opracowywane są zaawansowane przekształtniki elektroniczne i narzędzia symulacyjne. Poprzez zastosowanie współczesnych technologii półprzewodnikowych mogą być one wykorzystane w nowoczesnych systemach napędu elektrycznego. Systemy te zapewniają mniejsze straty energii i lżejszy układ chłodzenia. Powodzenie technologii napędu elektrycznego pojazdów zależy od maksymalizacji efektywności przetwarzania energii przy jednoczesnej minimalizacji jego kosztów.
Czternastu młodych badaczy z Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Włoch, Rumunii, Niemiec i Polski bierze udział w warsztatach na temat pisania wniosków projektowych i zarządzania projektami. Goście, którzy będą w Politechnice Łódzkiej do 5 czerwca, są uczestnikami projektu europejskiego ADEPT, w którym wśród 12 partnerów są renomowane - Uniwersytet w Oksfordzie, Politechnika w Mediolanie i Uniwersytet Techniczny w Eindhoven.
Projekt obejmuje spersonalizowanymi szkoleniami 12 doktorantów i dwóch doświadczonych naukowców. Współpraca obejmuje badania, transfer wiedzy, wyjazdy do innych partnerów i warsztaty. Program szkoleń z wielu obszarów nauki pozwoli naukowcom na wykształcenie biegłości w sferze inżynierii i kompetencji dodatkowych niezbędnych na ścieżce kariery zawodowej - na przykład przedsiębiorczości.
Więcej informacji na stronie projektu: www.adept-itn.eu
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |