Systemy DEVI w Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie - TECHNIKA GRZEWCZA - DANFOSS - SZCZECIN - CWU - ZAWORY - MATY GRZEJNE - DEVI - SYSTEM PRZECIWOBLODZENIOWY
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Systemy DEVI w Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie
drukuj stronę
poleć znajomemu

Systemy DEVI w Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie

Systemy DEVI w Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie
fot. Danfoss

Przypominająca lodową górę Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zdobyła w zeszłym roku prestiżową nagrodę UE w dziedzinie architektury współczesnej. Przy takiej konstrukcji, niezbędna jest odpowiednia ochrona budynku przed negatywnymi skutkami zimy. Systemy ‪‎DEVI skutecznie zabezpieczają dach i podjazd przed śniegiem i lodem oraz gwarantują bezpieczeństwo gości. W obiekcie zainstalowano także wielofunkcyjne termostatyczne zawory ‎Danfoss, które zapewniają termiczne równoważenie instalacji c.w.u.

Podczas budowy nowej siedziby filharmonii zainstalowano dwa systemy przeciwoblodzeniowe DEVI. Ze względu na bezpieczeństwo oraz konstrukcję dachu zdecydowano się na jego ochronę kablami grzejnymi DEVIsafeTM 20T. Dodatkowo, aby wyeliminować oblodzenie, na wjeździe na parking zainstalowane zostały maty grzejne DEVIsnowTM 300T. Oba systemy sterowane są za pomocą regulatorów DEVIregTM 850. W obiekcie zainstalowane zostały także wielofunkcyjne termostatyczne zawory Danfoss: MTCV zapewniające termiczne równoważenie w instalacji cyrkulacyjnej oraz głowice termostatyczne RA2994.

Zastosowanie systemu przeciwoblodzeniowego na dachu

Pomiędzy szpiczastymi dachami znajdują się koryta odprowadzające wodę, w których zostały zainstalowane kable grzejne DEVIsafeTM 20T. Koryta finalnie wykończone są membraną, do której przyklejono systemowe uchwyty montażowe DEVIclipTM C-C. Uchwyty te umożliwiają prawidłowy montaż kabli oraz zapewniają zachowanie wymaganych odstępów pomiędzy nimi. Łączna moc zainstalowanych kabli grzejnych na dachu wynosi około 122 kW. Do sterowania zastosowano  termostat  DEVIregTM 850 z czterema czujnikami temperatury powietrza i wilgoci, dzięki którym system załącza się automatycznie tylko w momencie, gdy na ochranianej powierzchni wystąpi odpowiedni poziom wilgoci oraz gdy temperatura powietrza spadnie poniżej zadanej wartości. Czujniki zostały rozłożone równomiernie na całej powierzchni dachu. Zastosowanie systemu przeciwoblodzeniowego na dachu eliminuje konieczność mechanicznego usuwania śniegu oraz zapobiega jego zaleganiu, co poprawia bezpieczeństwo i wyklucza ryzyko uszkodzenia konstrukcji dachu.

Zastosowanie systemu przeciwoblodzeniowego na podjeździe

Na wjeździe na parking zastosowano 8 mat grzejnych DEVIsnowTM 300T o łącznej mocy 46kW, które zostały zatopione w betonowej płycie wjazdu. Do sterowania zastosowano termostat  DEVIregTM 850 z dwoma czujnikami temperatury gruntu i wilgoci, dzięki którym system załącza się automatycznie tylko w momencie,  gdy na ochranianej powierzchni wystąpi odpowiedni poziom wilgoci oraz gdy temperatura gruntu spadnie poniżej zadanej wartości. Jeden czujnik został umieszczony w miejscu, w którym najszybciej powstaje oblodzenie i zalega śnieg, co wpływa na szybkość działania systemu. Drugi czujnik umieszczono w miejscu, w którym śnieg bądź lód utrzymuje się najczęściej, co wpływa na dokładność działania systemu. Zastosowanie takiego rozwiązania eliminuje konieczność stosowania mieszanek zawierających sól i wynikające z tego uszkodzenia spowodowane erozyjnym działaniem soli lub wody. Dodatkowo poprawiło się bezpieczeństwo gości filharmonii dzięki zmniejszeniu prawdopodobieństwa wypadków spowodowanych przez oblodzenie.

Systemy ‪‎DEVI skutecznie zabezpieczają dach i podjazd przed śniegiem i lodem oraz gwarantują bezpieczeństwo gości

Ochrona i bezpieczeństwo instalacji ciepłej wody użytkowej

W instalacji ciepłej wody użytkowej zastosowano wielofunkcyjne termostatyczne zawory Danfoss: MTCV. Zapewniają one termiczne równoważenie w instalacji cyrkulacyjnej, utrzymując jednakową temperaturę w całym systemie, jednocześnie ograniczając przepływ cyrkulacyjny do niezbędnego minimum, koniecznego dla uzyskania żądanych temperatur.

Komfort cieplny w pomieszczeniach

W obiekcie zastosowano także głowice termostatyczne Danfoss z czujnikiem wbudowanym. Posiadają one  bezpiecznik mrozu oraz umożliwiają zakres regulacji temperatury 5-26°C. Głowice te zapewniają również możliwość ograniczania i blokowania ustawionej wartości temperatury.

Źródło: Danfoss

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Danfoss Poland Sp. z o.o.
ul. Chrzanowska 5, Grodzisk Mazowiecki
tel.  022 7550700
fax.  022 7550701
www.danfoss.pl
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl