Do dziś termostat grzejnikowy reguluje ciepło w domach milionom użytkowników. Nadal jednak, ponad 500 milionów grzejników w Europie jest wyposażonych w zawory ręczne, bez możliwości regulacji temperatury. Jeśli zainstalowano by na nich głowice termostatyczne, Europejczycy mogliby zaoszczędzić 12 miliardów euro i 160 TWh energii rocznie. Modernizacja zmniejszyłaby roczną emisję CO2 w Europie o 29 milionów ton, a inwestycja zwróciła by się w zaledwie dwa lata - zgodnie z raportem European Building Automation Controls Association.
„Pierwsze na świecie prototypy termostatu grzejnikowego testowane były w biurze mojego ojca. Były to narodziny pierwszego zaworu termostatycznego przeznaczonego do kontrolowania temperatury w pomieszczeniu. Reklama produktu rozpoczęła się w 1952 roku, kiedy to termostat promowany był jako urządzenie pozwalające na obniżenie kosztów i oferujące większy komfort w pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem. Od tego momentu, wszystko się zaczęło” - wspomina Jørgen Mads Clausen, Przewodniczący Rady Nadzorczej w Danfoss.
Jørgen Mads Clausen i Kim Fausing z pierwszym termostatem
Produkt został opatentowany i zapewnił Danfoss wiodącą pozycję, gdy firma rozpoczęła masową produkcję termostatu grzejnikowego. Od 1943 r. linie produkcyjne Danfoss opuściło około 350 milionów termostatów. Najnowsza wersja to inteligentny termostat grzejnikowy Danfoss Eco™, który zdobył prestiżowe nagrody RetDot i Danish Design Award za wysokiej jakości design.
Czytaj więcej: Sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym przez Bluetooth
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |