Grupa Prysmian, producent kabli energetycznych i telekomunikacyjnych, pozyskała nowe zamówienie o wartości ok. 250 mln EUR na położenie połączenia wzajemnego w technologii HVDC pomiędzy Danią i Holandią. Zamówienia udzieliły TenneT TSO B.V. i Energinet.dk SOV, operatorzy holenderskich i duńskich systemów przesyłowych.
Połączenie wzajemne COBRAcable przyczyni się do realizacji idei międzynarodowego, zrównoważonego krajobrazu energetycznego, stanowiącego jeden z głównych celów Unii Europejskiej, która wesprze przedmiotową inwestycję poprzez EPENG (Europejski program energetyczny na rzecz naprawy gospodarczej). Połączenie zostanie zrealizowane z zastosowaniem technologii HVDC, która pozwala ograniczyć do minimum straty w przesyle na długich odcinkach.
"Udzielenie tego ważnego zamówienia potwierdza naszą znaczącą rolę w sektorze kabli podwodnych oraz uznaje nasze zaangażowanie w rozwój bardziej inteligentnych i ekologicznych sieci energetycznych. Jesteśmy bardzo szczęśliwi i dumni, że razem z Siemens zostaliśmy wybrani przez renomowanych i długoletnich klientów do realizacji tej ambitnej inwestycji". - powiedział Massimo Battaini, starszy wiceprezes ds. inwestycji energetycznych Grupy Prysmian.
Zamówienie udzielone Prysmian obejmuje dostawę i instalację "pod klucz" układu bipolarnego HVDC, który będzie pracować przy napięciu rzędu ±320 kV i mocy nominalnej ok. 700 MW. Układ będzie mieć długość ok. 325 kilometrów i obejmie dwie instalacje lądowe w celu przyłączenia inwestycji do nabrzeżnych stacji przetwornikowych, które dostarczy Siemens w ramach oddzielnych zamówień.
Wszystkie kable zostaną wyprodukowane przez centra doskonałości technicznej i produkcyjnej Grupy w polu kabli podwodnych w Arco Felice (niedaleko Neapolu we Włoszech) oraz Pikkala (niedaleko Helsinek w Finalndii). Prysmian obecnie bazuje na niedawno zrealizowanych inwestycjach w fabryce Pikkala, z perspektywą na dalsze unowocześnienie istniejących linii produkcyjnych poprzez projekty o wartości ok. 10 mln EUR, w celu znacznego zwiększenia swoich zdolności produkcyjnych w zakresie wyciskanych, podwodnych kabli wysokiego napięcia. W pracach związanych z kładzeniem kabli, które zostaną przeprowadzone przez należące do Grupy kablowce, Cable Enterprise i Giulio Verne, wykorzystana zostanie także nowo nabyta barka. Dostawę systemu kablowego przewiduje się na 3. kwartał 2018 roku.
Grupa Prysmian działa w branżach podziemnych i podwodnych kabli oraz systemów do przesyłu i dystrybucji energii, kabli specjalnych stosowanych w wielu różnych branżach, a także kabli średniego i niskiego napięcia dla sektora budowlanego i infrastruktury.
Źródło: Prysmian
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |