Uważaj przy zakupach oświetlenia - OŚWIETLENIE LED - LAMPY LED - LUMEN - POLLIGHTING
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Uważaj przy zakupach oświetlenia
drukuj stronę
poleć znajomemu

Uważaj przy zakupach oświetlenia

Uważaj przy zakupach oświetlenia
fot. Związek Producentów Sprzętu Oświetleniowego „Pol-Lighting”

Z badań wynika, że niektórzy producenci oświetlenia umieszczają na opakowaniach lamp LED błędne oznaczenia. Rozczarowanie po zakupie może być spore, dlatego aby nie paść ofiarą nieuczciwego producenta, zwracajmy uwagę na wartość strumienia światła wyrażoną w lumenach.

Tradycyjne żarówki, chociaż wciąż w wielu domach obecne i stosowane, stopniowo przechodzą do historii, wyparte przez znacznie bardziej efektywną technologię LED. Pomimo przyzwyczajeń znacznej części konsumentów do tradycyjnego oświetlenia, zdrowy rozsądek powinien sugerować wybór nowoczesnych technologii.

Tradycyjna żarówka a lampa LED

Podstawowa różnica między dwoma rozwiązaniami tkwi w efektywności energetycznej. Lampa LED potrzebuje znacznie mniej energii do wygenerowania takiej samej ilości światła, co tradycyjna żarówka. Osiąga się zatem ten sam efekt dużo mniejszym kosztem. W celu uzyskania takiej samej ilości światła, tradycyjna żarówka zużyje 60W, a jej LED-owy zamiennik zaledwie 10W, 9W lub nawet 8W w zależności od technologii producenta. Może się nawet zdarzyć, że lampa LED pobierająca 10W wytwarza mniej światła niż lampa, która zużywa 8W. Z tego wynika, że kierowanie się przy zakupie lampy LED wartością mocy w watach może być mylące. Podstawowym kryterium wyboru lampy LED jest strumień świetlny, czyli ilość lumenów. Ponieważ nie nauczyliśmy się jeszcze dobrze nim posługiwać, to producenci umieszczają na opakowaniu lampy LED informację mówiącą o tym, jakiej mocy żarówce odpowiada dana lampa LED.

Jeśli w naszym domu wymieniamy tradycyjną żarówkę 60W, to kupujemy odpowiednik LED równoważny takiej mocy. Sprawa niby jest prosta, ale nie do końca. Zasada określania równoważności, chociaż określona regulacją prawną, nie zawsze jest wykonywana w sposób prawidłowy. Według badania przeprowadzonego na zlecenie Związku Producentów Sprzętu Oświetleniowego Pol-Lighting są producenci, którzy deklarują zawyżoną moc równoważnej żarówki.

 – Co piąta lampa LED biorąca udział w badaniu była oznakowana zawyżoną wartością równoważnej mocy żarówki. Konsument kierujący się informacją podaną na opakowaniu lampy LED jest wprowadzany w błąd  – mówi Narcyza Barczak-Araszkiewicz, dyrektor generalny Pol-Lighting.

Konsumencie - ucz się lumenów

Największa zidentyfikowana w badaniu rozbieżność między mocą równoważnej żarówki podaną przez producenta, a wyliczoną na podstawie strumienia świetlnego lampy LED, wynosiła ponad 20W. Oznaczało to, że lampa LED, która według informacji producenta stanowiła zamiennik żarówki 88W, co najwyżej odpowiadała żarówce 66W. Różnice mogą więc być spore, przez co i rozczarowanie kupujących może być niemałe. Na co zatem powinniśmy zwracać uwagę, aby nie paść ofiarą nieuczciwego producenta?

 – Najczęściej używanymi w gospodarstwach domowych były żarówki 60W i 100W. Ich energooszczędny ekwiwalent w postaci lampy LED konsument otrzyma dokonując zakupu produktu generującego odpowiednio niemniej niż 806 lumenów i 1521 lumenów – radzi Andrzej Wiśniewski, ekspert Pol-Lighting.

Pomocne przy wyborze źródła światła jest więc zapoznanie się z tabelą konwersji, która wskazuje minimalną ilość lumenów, jaką musi generować lampa LED, aby ilość emitowanego przez nią światła odpowiadała żarówce o określonej mocy w watach.

Wymagana wartość strumienia świetlnego dla LED-owych zamienników tradycyjnych żarówek:

Tabela konwersji watów na lumeny

Opakowania lamp LED posiadają wiele istotnych informacji o parametrach produktów, stąd Związek Pol-Lighting prowadzi kampanię edukacyjną „dobre światło - wiem, wybieram świadomie”, której celem jest zwiększenie świadomości konsumentów w zakresie zakupu produktów branży.

Źródło: Związek Producentów Sprzętu Oświetleniowego „Pol-Lighting”

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Związek Producentów Sprzętu Oświetleniowego „Pol-lighting”
Związek Producentów Sprzętu Oświetleniowego „Pol-lighting”
ul. Stępińska 22/30, Warszawa
tel.  + 48 784 035 203
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl