Energa będzie oświetlać Gdańsk przez kolejne cztery lata. Wszystko w ramach nowej umowy o współpracy, którą Energa Oświetlenie podpisała z Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni. Dotyczy ona m.in. kompleksowej usługi oświetleniowej oraz dodatkowych zadań związanych z podniesieniem standardu jakości oświetlenia, a dzięki temu – poprawą bezpieczeństwa mieszkańców.
Nowe oświetlenie LED, które zastąpi oprawy sodowe, zużyje o 60 proc. mniej energii. Do redukcji zużycia przyczyni się także modyfikacja systemów sterowania. Usługa świecenia białym światłem pomoże w poprawie bezpieczeństwa i komfortu użytkowników dróg, a także podkreśli walory estetyczne przestrzeni miejskiej.
– Z satysfakcją możemy ogłosić podpisanie umowy zakładającej kolejne cztery lata współpracy Energi Oświetlenia z gdańskim samorządem. Cieszymy się także, że negocjacje doprowadziły do decyzji o poprawie jakości świecenia poprzez zastosowanie białego światła w kolejnych ponad 3 tys. opraw w Gdańsku. To dla miasta duża oszczędność, a także poprawa bezpieczeństwa. Nie do przecenienia jest także efekt ekologiczny, jaki niesie ze sobą wymiana opraw oświetleniowych na energooszczędne oprawy LED – mówi Łukasz Żelewski, prezes zarządu Energi Oświetlenia.
W kwestii bezpieczeństwa duże znaczenie będzie miało również, przewidziane w umowie, profesjonalne doświetlenie 100 przejść dla pieszych. W miejscu już działających opraw Energa Oświetlenie zamontuje nowe oprawy ledowe z kierunkowym strumieniem światła. Takie rozwiązanie pozwala maksymalnie doświetlić sam obszar pasów, nie powodując efektu oślepienia kierowców pojazdów.
Dzięki realizacji umowy poprawi się także estetyka przestrzeni miejskiej. Na Alei Lipowej 125 słupów zostanie zabezpieczonych, piaskowanych i ponownie pomalowanych. Kolejnych 400 słupów, w lokalizacjach ustalonych we współpracy z miastem, zostanie wymienionych podczas trwania umowy.
Wymiana opraw na wykonane w technologii LED zredukuje emisję dwutlenku węgla do atmosfery o ok. 937 tony w skali roku. Zmniejszy się także emisja tlenków siarki i azotu oraz pyłu całkowitego i tlenku węgla*.
Dzięki wielu możliwościom, jakie niesie za sobą wykorzystanie optyki w oprawach LED, strumień światła przez nie emitowany jest przyjazny dla oka i nie powoduje jego podrażnienia ani zmęczenia. Oprawy przewidziane do montażu w Gdańsku będą emitowały światło maksymalnie zbliżone do naturalnego światła dziennego. Zaletą projektowanego oświetlenia jest też równomierność pokrycia światłem. Pozwoli to wyeliminować tzw. zjawisko stroboskopu, czyli występowania naprzemiennie oświetlonych i nieoświetlonych powierzchni. Z kolei dzięki soczewkom, które emitują strumień światła w pożądanym kierunku, unika się efektu „śmiecenia światłem”, co stanowi duży problem w aglomeracjach miejskich.
* Obliczenia przeprowadzone według wskaźników raportowanych przez Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) do Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |