Jedno z największych robotycznych laboratoriów w Europie działa na WAT w Warszawie - WOJSKOWA AKADEMIA TECHNICZNA - ROBOTYKA - ABB - LABORATORIA
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Jedno z największych robotycznych laboratoriów w Europie działa na WAT w Warszawie
drukuj stronę
poleć znajomemu

Jedno z największych robotycznych laboratoriów w Europie działa na WAT w Warszawie

Jedno z największych robotycznych laboratoriów w Europie działa na WAT w Warszawie
fot. Urszula Czapla

15 najnowocześniejszych maszyn, 3 w pełni wyposażone sale komputerowe, 180 studentów pracujących z robotami i kilkanaście realizowanych projektów dyplomowych - tak przedstawia się niespełna rok działalności laboratorium robotyki na Wydziale Mechatroniki i Lotnictwa Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Sprzęt do pracy dla studentów i kadry naukowej dostarczyła m.in. firma ABB.

Długo wyczekiwane przez przyszłych inżynierów i wykładowców uczelni laboratorium zostało otwarte w czerwcu tego roku. Oprócz urządzeń stanowiących przekrój całego światowego rynku robotów przemysłowych o różnym udźwigu i strukturze, pracownie laboratoryjne zostały wyposażone w systemy sprzęgające, systemy wymiany narzędzi oraz ogrodzenia zabezpieczające. Wszystkie stanowiska zintegrowano siecią Ethernet.

Laboratorium w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie jest jednym z największych tego typu obiektów akademickich w Europie. Odzwierciedla wszystkie najważniejsze procesy z zakresu robotyki: wytwarzanie (w tym spawanie, cięcie, zgrzewanie) oraz montaż i transport (w tym klejenie, sortowanie, pakowanie, paletyzacja i depaletyzacja). Maszyny dostarczyli  najwięksi na świecie producenci robotów przemysłowych, w tym firma ABB, która współpracuje z Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie od wielu lat.

 – Jednym z celów naszej firmy jest stałe podnoszenie poziomu kształcenia przyszłych inżynierów. Realizujemy to poprzez programy praktyk, współudział w realizacji projektów z uczelniami. Liczymy, że te działania pozwolą im jeszcze lepiej przygotować się do pracy zawodowej – mówi Łukasz Drewnowski, kierownik marketingu i sprzedaży w Lokalnej Jednostce Biznesu Robotyki ABB w Polsce.

WAT Fot. Urszula Czapla

Firmy działające w branży inżynierskiej są zainteresowane zatrudnianiem absolwentów Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Jednak, podobnie jak w przypadku innych uczelni wyższych, największym problemem jest niewielkie doświadczenie praktyczne studentów. Laboratorium jest odpowiedzią na te potrzeby. Dzięki niemu przyszli inżynierowie mają możliwość codziennej pracy z robotami.

 – Studenci podłączają, uruchamiają, programują roboty oraz z ich wykorzystaniem realizują  konkretne zadania. Dzięki temu, po objęciu pierwszego stanowiska pracy, będą znać sprzęt i łatwiej będzie im rozwiązywać codzienne problemy – mówi ppłk dr inż. Wojciech Kaczmarek, kierownik Zespołu Mechatroniki w Wojskowej Akademii Technicznej.

I tak, przyszli inżynierowie uczą się integracji i programowania stanowiska do sortowania detali z robotem IRB 360, obsługi zrobotyzowanego stanowiska wyposażonego m.in.: w robota IRB 120 i komputer przemysłowy, realizacji procesów spawalniczych na stanowisku z robotem IRB 2600, a także paletyzacji i depaletyzacji w oparciu o 4-osiowego robota IRB 260. Studenci trenują również konfigurowanie i programowanie na stanowisku z robotem IRB 6620 ze zintegrowanym systemem wizyjnym oraz systemem SafeMove. Zajęcia praktyczne połączone są z nauczaniem obsługi systemów bezpieczeństwa. W budynku wydziału, na potrzeby studentów uruchomione  zostały także 3 nowoczesne sale komputerowe.

WAT Fot. Urszula Czapla

Zaledwie w ciągu kilku miesięcy od uruchomienia laboratorium powstały pierwsze innowacyjne projekty z obszaru robotyki. Przyszli inżynierowie opracowali m.in. system sterowania robota przemysłowego firmy ABB z wykorzystaniem tabletu lub smartphone'a, aplikacje umożliwiające sterowanie robotem za pomocą gestów i ruchów operatora oraz projekty z obszaru sortowania, paletyzacji i pakowania. Aktualnie realizowane są prace, po ukończeniu których będzie można zagrać z robotem w kości lub bilard. Powstaje również projekt stanowiska robota-barmana oraz automatycznej obsługi przechowalni bagażu.

 – Studenci specjalności automatyki i sterowania od 3 semestru mają zajęcia na zrobotyzowanych stanowiskach. Te stanowiska żyją. Realizujemy na nich m.in.: procesy zrobotyzowanego spawania łukowego, zgrzewania, cięcia laserowego, sortowania, pakowania i paletyzacji. Myślę, że wszystko to przyda nam się i zostanie wykorzystane w przyszłości – ocenia Łukasz, student 5 roku na kierunku mechatroniki.

Do końca roku w laboratorium na Wydziale Mechatroniki i Lotnictwa Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie roboty zostaną wykorzystane m.in. w przedmiotach: Podstawy automatyki i robotyki, Roboty przemysłowe, Modelowanie i projektowanie układów robotyki, Robotyzacja procesów technologicznych oraz Integracja systemów automatyki.

Jedno z największych robotycznych laboratoriów w Europie na WAT w Warszawie

Źródło: ABB

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
ABB Sp. z o.o.
ul. Żegańska 1, Warszawa
tel.  +48 22 223 77 77
www.abb.pl
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl