Etykiety dla starszych urządzeń grzewczych od stycznia 2016 roku w Niemczech - NIEMCY - EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA - ETYKIETA ENERGETYCZNA - URZĄDZENIA GRZEWCZE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Etykiety dla starszych urządzeń grzewczych od stycznia 2016 roku w Niemczech
drukuj stronę
poleć znajomemu

Etykiety dla starszych urządzeń grzewczych od stycznia 2016 roku w Niemczech

Etykiety dla starszych urządzeń grzewczych od stycznia 2016 roku w Niemczech
fot. Podobnie jak w przypadku wymogów Ekoprojektu maksymalna możliwa klasa to A++, po roku 2019 przewidziane jest wprowadzenie klasy A+++

Minął miesiąc od wprowadzenia w Europie obowiązku etykietowania energetycznego gazowych, olejowych i zasilanych elektrycznie nowych urządzeń grzewczych. Tymczasem niemiecki rząd uchwalił zapowiadaną ustawę dotyczącą etykiety efektywności energetycznej dla starszych kotłów grzewczych.

Od 1 stycznia 2016 roku instalatorzy systemów grzewczych, kominiarze i doradcy energetyczni będą mogli wystawiać etykiety energetyczne dla starszych niż 15 lat urządzeń grzewczych w Niemczech. Etykietowanie będzie dotyczyło urządzeń grzewczych na paliwa kopalne, a konkretnie kotłów wykorzystujących paliwa gazowe lub olejowe do mocy 400kW. Obowiązkiem tym nie są objęte m.in. elektryczne pompy ciepła czy ogrzewanie elektryczne.

Etykieta dla starszych kotłów grzewczych jest zaprojektowana podobnie do europejskiej etykiety dla nowych urządzeń grzewczych. Dla ułatwienia zrezygnowano w niej ze szczegółowych oznaczeń. Rząd niemiecki nie wprowadza obowiązku wymiany starych kotłów, wyraża jednak nadzieję, że poprzez zwiększanie świadomości społecznej właściciele domów korzystający z nieefektywnych rozwiązań sami wymienią je na nowe urządzenia grzewcze. Przewiduje się, że roczna stopa wymiany będzie na poziomie od 3,1 do 3,7 procent. W Niemczech szacowana ilość urządzeń grzewczych starszych niż 15 lat to ok. 13 mln (są to głównie kotły gazowe i olejowe).

Jak widać działania rządu niemieckiego konsekwentnie zmierzają do zwiększania efektywności energetycznej w sektorze mieszkalnym. Preferowanymi urządzeniami grzewczymi, które mogą zastąpić stare kotły grzewcze są pompy ciepła i układy hybrydowe, które osiągają najwyższe klasy efektywności energetycznej A+, A++ i A+++. Wymiana starszych urządzeń grzewczych na nowoczesne, wysokoefektywne idealnie wpisuje się w ideę systemów energetycznych opartych o odnawialne źródła energii i zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego. W Polsce jest  ok. 5,5 mln  domów jednorodzinnych, blisko 99% z nich posiada indywidualne ogrzewanie. W budynkach takich ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej stanowi ponad 50% kosztów użytkowania. Przyjęcie podobnej ustawy w naszym kraju, z pewnością przyczyniłoby się do wzrostu efektywności energetycznej w budynkach obniżając tym samym koszty ogrzewania, które  ponosi klient końcowy.

Źródło: PORT PC

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl