Energetyczna współpraca uczelni z Zielonej Góry i Cottbus - BUDOWNICTWO SAMOWYSTARCZALNE ENERGETYCZNIE - V2G - STACJE ŁADOWANIA SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH - UNIWERSYTET ZIELONOGÓRSKI - ELEKTROBUS - VEHICLE TO GRID
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Energetyczna współpraca uczelni z Zielonej Góry i Cottbus
drukuj stronę
poleć znajomemu

Energetyczna współpraca uczelni z Zielonej Góry i Cottbus

Energetyczna współpraca uczelni z Zielonej Góry i Cottbus
fot. aiu.uz.zgora.pl

Elektrobus, terminale do zasilania pojazdów elektrycznych i dwa samowystarczalne energetycznie domy - to efekty projektu dot. wykorzystania „zielonej energii” realizowanego przez naukowców z Uniwersytetu Zielonogórskiego (UZ) i Brandenburskiego Uniwersytetu Technicznego (BTU) w Cottbus.

 

  Nasze prace badawcze mają na celu stworzenie i przetestowanie technologii w celu wdrożenia ich do życia codziennego. Rozwiązania te z jednej strony mają sprzyjać ochronie środowiska, a z drugiej gwarantować korzyści ekonomiczne dla mieszkańców wynikające z obniżenia kosztów, czy to transportu, czy utrzymania domu jednorodzinnego – powiedziała PAP Kinga Włoch z UZ.

Projekt pn. „Współpraca UZ i BTU w zakresie zielonej energii” był realizowany od 2012 roku przy dofinansowaniu z Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (województwo lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013. Budżet projektu wynosił prawie 1,1 mln euro, z czego 85% stanowiło dofinansowanie z UE.

Podprojekt (jeden z dwóch) koordynowany ze strony polskiej przez prof. Grzegorza Benyska był związany z wykorzystaniem energii elektrycznej do napędzania ekologicznych pojazdów.

Jego efektem jest wybudowanie na terenie UZ i BTU terminali szybkiego ładowania zasilanych z odnawialnych źródeł energii elektrycznej. Oba są wykorzystywane do ładowania elektrycznego busa oraz pojazdów elektrycznych mieszkańców regionu – w przypadku pojazdów osobowych czas ładowania nie przekracza 15 minut.

Ponieważ terminale są wykonane w technologii Vehicle to Grid (V2G), dlatego oprócz podstawowej funkcji szybkiego ładowania, istnieje możliwość świadczenia dodatkowych usług na rzecz systemu elektroenergetycznego – podnoszenie sprawności, jak i niezawodności dostawy energii. Terminale tego typu montowane w domach zapewnią ciągłość dostawy energii elektrycznej – działają na zasadzie UPS-ów, czyli akumulatorów.

Ponadto w zakupionym na potrzeby projektu w busie wymieniono napęd spalinowy na elektryczny. Auto, kursując pomiędzy Zieloną Górą a Cottbus, będzie wykorzystywane m.in. do wymiany studentów, zacieśniania współpracy naukowej pracowników uczelni w ramach wspólnych prac badawczych, jak również współpracy urzędów miast Zielona Góra i Cottbus. W ramach projektu uruchomiona została również ogólnodostępna platforma multimedialna, pozwalająca na ciągły monitoring on-line parametrów pracy, ale również zarządzanie procesem ładowania.

Drugie z przedsięwzięć dotyczyło efektywności wykorzystania energii cieplnej w budynkach mieszkalnych. Jak wyjaśniła dr Anna Staszczuk z UZ, celem podprojektu jest zaproponowanie rynkowi modelowych rozwiązań niedrogich budynków mieszkalnych o stosunkowo niewielkiej (w granicach 120 m kw.) powierzchni użytkowej, charakteryzujących się bardzo niskim zużyciem energii, przyjaznych człowiekowi i środowisku.

W Parku Naukowo-Technologicznym UZ wybudowano dwa identyczne doświadczalne budynki laboratoryjne – domy mieszkalne. Są one jednakowe pod względem kształtu, powierzchni i usytuowania względem stron świata, ale wykonane w różnych technologiach: tradycyjnej (konstrukcja murowana) i lekkiej (konstrukcja drewniana).

Budynki zostały wyposażone w wentylację mechaniczną z możliwością odzysku ciepła, ogniwa fotowoltaiczne, a także gruntowe wymienniki ciepła. W pomieszczeniach budynków, w warunkach różnych konfiguracji wentylacji i ogrzewania, prowadzona będzie ciągła rejestracja przede wszystkim takich parametrów jak: temperatura, wilgotność oraz zużycie energii ogrzewczej. Na terenie obiektów znajduje się także stacja meteorologiczna.

  Uzyskane wyniki badań wskażą optymalne rozwiązanie nisko-energetycznego domu mieszkalnego pod względem zarówno konstrukcyjnym jak i ekonomicznym oraz - co nie mniej istotne - przyjaznego środowisku. Oczywiście celem naszej pracy jest przygotowanie projektu, który będzie można wykorzystać do komercyjnej budowy niemal samowystarczalnych energetycznie domów  powiedziała PAP dr Anna Staszczuk.

Dodała, że teraz rozpocznie się etap szeregu eksperymentów naukowych, uwzględniających różne konfiguracje rozwiązań: materiałowych, konstrukcyjnych i instalacyjnych w powiązaniu z odnawialnymi metodami pozyskiwania energii cieplnej i elektrycznej, i zarządzaniem jej przechowywaniem. W ramach projektu uruchomiono również ogólnodostępną platformę multimedialną, pozwalająca na ciągły monitoring wybranych parametrów on-line.

  Na bazie zbudowanych instalacji odnawialnych, będziemy prowadzili wspólne badania naukowe z zakresu niekonwencjonalnych technik wytwarzania i użytkowania energii elektrycznej oraz szacowania zasobów słonecznych i wiatrowych, co pozwoli oszacować wielkość oraz opłacalność budowy przydomowych instalacji pozyskujących energię ze źródeł odnawialnych  powiedział prof. Benysek.

We wtorek na Uniwersytecie Zielonogórskim odbędzie się konferencja prasowa podsumowująca opisany projekt. Wezmą w niej udział naukowcy z polskiej i niemieckiej uczelni.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl