Z najnowszej analizy globalnej firmy doradczej Frost & Sullivan pt. Rozwój rynku inteligentnej elektroniki do noszenia napędzany przez czujniki wynika, że rynek czujników przyniósł w roku 2014 przychody na poziomie 108 mln USD, a oczekuje się, że do 2020 roku nastąpi gwałtowny wzrost przychodów do poziomu 800 mln USD.
– Rosnąca średnia długość życia oraz wzrastająca świadomość w zakresie monitorowania zdrowia i aktywności fizycznej napędzają popularyzację i coraz szersze zastosowanie urządzeń przeznaczonych do noszenia na ciele. Oprócz zastosowań w takich dziedzinach jak ochrona zdrowia, medycyna, fitness & wellness, na rynku urządzeń mobilnych noszonych na ciele zostało wprowadzonych niedawno kilka zupełnie nowych produktów, takich jak wyświetlacze HUD (ang. head-up display), inteligentne zegarki, inteligentne materiały, opaski na rękę oraz okulary, użytkowane przez różne pionowe segmenty konsumentów i branż. Wraz z rosnącą potrzebą gromadzenia rozmaitych danych fizjologicznych oraz chęcią użytkowników do czerpania konkretnych informacji o swojej aktywności, urządzenia do noszenia na ciele będą wykorzystywać coraz bardziej zaawansowane i kompleksowe rozwiązania elektroniczne oraz czujniki – stwierdza Sankara Narayanan, starszy analityk Frost & Sullivan w zespole Measurement and Instrumentation.
Ponieważ ekosystem elektroniki przeznaczonej do noszenia na ciele jest złożony, do osiągnięcia sukcesu na tym polu firmy muszą dysponować wiedzą zarówno w zakresie sprzętu, jak i oprogramowania. Wiele firm nie dysponuje odpowiednimi umiejętnościami, by zaprojektować takie produkty od podstaw. Ponadto, konieczność wbudowania w tego typu urządzenie dużej liczby czujników stwarza poważne problemy dotyczące czasu pracy baterii, czy też czasu wymaganego do wprowadzenia urządzenia na rynek.
Zatem to właśnie platformy czujnikowe, a nie pojedyncze czujniki, będą stały za innowacjami w tego typu urządzeniach mobilnych i pozwolą skrócić czas od momentu ich zaprojektowania do wprowadzenia urządzenia na rynek. Firmy tworzące platformy czujnikowe, dysponując doświadczeniem i wiedzą w dziedzinie czujników, przetwarzania niskonapięciowego oraz łączności bezprzewodowej, mogą zaprojektować rozwiązania wyposażone w żądaną liczbę czujników, a jednocześnie zapewnić długi czas pracy baterii danego urządzenia oraz zredukować zużycie energii.
– Platformy czujnikowe wypełniają lukę w wiedzy między sprzętem a oprogramowaniem, umożliwiając szybkie tworzenie prototypów urządzeń do noszenia na ciele oraz pomagając ich projektantom tworzyć własne projekty sprzętowe – dodaje Narayanan.
Źródło: Frost & Sullivan
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |