W ramach transakcji o wartości 2,9 mld dolarów Philips sprzedaje 80,1 proc. akcji spółki Lumileds zajmującej się produkcją diod LED dla przemysłu samochodowego i elektroniki użytkowej. Nabywcą jest konsorcjum amerykańskich i chińskich inwestorów skupionych wokół funduszu GO Scale Capital. Spółka Lumileds pozostanie głównym dostawcą asortymentu oświetleniowego dla Philipsa.
– Możemy rosnąc razem, zwiększać skalę działania i zdobywać nowych klientów tak jak wcześniej, kiedy działaliśmy w ramach jednej firmy – wyjaśnia Frans van Houten, prezes Philips.
Lumileds został wydzielony w ramach koncernu Philips w ubiegłym roku. W jego skład weszły fabryki przede wszystkim produkujące wysoce wydajne diody LED. W sumie Lumileds ma oddziały w 30 krajach i zatrudnia 8,3 tys. pracowników. W strukturach Lumileds działa m.in. fabryka Philipsa w Pabianicach.
Strony spodziewają się, że transakcja zostanie sfinalizowana w trzecim kwartale 2015 r. Nowy właściciel zobowiązał się także do spłaty długów spółki, po ich uwzględnieniu wartość transakcji wyniesie 3,3 mld dolarów.
Analitycy zwracają uwagę na wysoką kwotę transakcji. Bo choć na świecie technologia LED zdobywa coraz większą popularność, to nie jest już na nich tak łatwo zarobić. Rynek jest przesycony, a ceny takiego oświetlenia spadają. Mimo to nowy właściciel zamierza inwestować w rozwój technologii wysokowydajnych diod LED, wykorzystywanych w smartfonach i reflektorach samochodów. Kluczowymi klientami Philipsa w branży motoryzacyjnej są marki BMW, Volkswagen i Audi. Oprócz tego fundusz GO Scale Capital chce także finansować badania nad nowymi akumulatorami samochodowymi.
Transakcja nie dotyczy fabryk żarówek koncernu w Polsce. Wyjątkiem może być oddział w Pabianicach, który pod koniec ubiegłego roku został częściowo włączony w struktury Lumileds - dowiedział się serwis wyborcza.biz. W Polsce firma należy do największych inwestorów zagranicznych w Polsce i zatrudnia blisko 7 tys. pracowników.
Produkcja LED to kolejny segment działalności operacyjnej, której pozbywa się holenderski koncern. W 2011 roku Philips postanowił wycofać się z nierentownej dla niego produkcji telewizorów, które ciągle powstają pod marką Philips, ale już sprzedają je już inne firmy. Holenderski koncern wciąż produkuje drobny sprzęt AGD, materiały oświetleniowe i sprzęt medyczny, który stał się teraz strategicznym działem firmy.
Źródło: wyborcza.biz
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |