Philips sprzedaje część biznesu oświetleniowego - PHILIPS - DIODY LED - PHILIPS LUMILEDS - RYNEK OŚWIETLENIOWY
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Philips sprzedaje część biznesu oświetleniowego
drukuj stronę
poleć znajomemu

Philips sprzedaje część biznesu oświetleniowego

Philips sprzedaje część biznesu oświetleniowego

W ramach transakcji o wartości 2,9 mld dolarów Philips sprzedaje 80,1 proc. akcji spółki Lumileds zajmującej się produkcją diod LED dla przemysłu samochodowego i elektroniki użytkowej. Nabywcą jest konsorcjum amerykańskich i chińskich inwestorów skupionych wokół funduszu GO Scale Capital. Spółka Lumileds pozostanie głównym dostawcą asortymentu oświetleniowego dla Philipsa.

 – Możemy rosnąc razem, zwiększać skalę działania i zdobywać nowych klientów tak jak wcześniej, kiedy działaliśmy w ramach jednej firmy – wyjaśnia Frans van Houten, prezes Philips.

Lumileds został wydzielony w ramach koncernu Philips w ubiegłym roku. W jego skład weszły fabryki przede wszystkim produkujące wysoce wydajne diody LED. W sumie Lumileds ma oddziały w 30 krajach i zatrudnia 8,3 tys. pracowników. W strukturach Lumileds działa m.in. fabryka Philipsa w Pabianicach.

Strony spodziewają się, że transakcja zostanie sfinalizowana w trzecim kwartale 2015 r. Nowy właściciel zobowiązał się także do spłaty długów spółki, po ich uwzględnieniu wartość transakcji wyniesie 3,3 mld dolarów.

Analitycy zwracają uwagę na wysoką kwotę transakcji. Bo choć na świecie technologia LED zdobywa coraz większą popularność, to nie jest już na nich tak łatwo zarobić. Rynek jest przesycony, a ceny takiego oświetlenia spadają. Mimo to nowy właściciel zamierza inwestować w rozwój technologii wysokowydajnych diod LED, wykorzystywanych w smartfonach i reflektorach samochodów. Kluczowymi klientami Philipsa w branży motoryzacyjnej są marki BMW, Volkswagen i Audi. Oprócz tego fundusz GO Scale Capital chce także finansować badania nad nowymi akumulatorami samochodowymi.

Transakcja nie dotyczy fabryk żarówek koncernu w Polsce. Wyjątkiem może być oddział w Pabianicach, który pod koniec ubiegłego roku został częściowo włączony w struktury Lumileds - dowiedział się serwis wyborcza.biz. W Polsce firma należy do największych inwestorów zagranicznych w Polsce i zatrudnia blisko 7 tys. pracowników.

Produkcja LED to kolejny segment działalności operacyjnej, której pozbywa się holenderski koncern. W 2011 roku Philips postanowił wycofać się z nierentownej dla niego produkcji telewizorów, które ciągle powstają pod marką Philips, ale już sprzedają je już inne firmy. Holenderski koncern wciąż produkuje drobny sprzęt AGD, materiały oświetleniowe i sprzęt medyczny, który stał się teraz strategicznym działem firmy.

Źródło: wyborcza.biz

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl