Zadaniem systemu, nad którym pracują badacze z Instytutu Budownictwa wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego, ma być monitorowanie odkształceń konstrukcji drewnianych oraz zmian wilgotności powietrza czy temperatury na poddaszu.
– System na bieżąco kontroluje wszystkie te parametry i umożliwia śledzenie tych danych online (...) W przypadku przekroczenia, któregoś z monitorowanych parametrów system informuje odpowiednie służby SMS-em – powiedziała PAP rzeczniczka Uniwersytetu Przyrodniczego Małgorzata Wanke-Jakubowska.
Rzeczniczka poinformowała, że badania z użyciem nowego systemu prowadzone są obecnie na dachu gotyckiego kościoła św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława we Wrocławiu. Elementy drewniane tego dachu pochodzą z XV w. Co prawda były one remontowane w XIX w. i na początku wieku XXI, ale znaczna ich część jest oryginalna i stanowi przykład coraz rzadziej spotykanych zabytków rzemiosła ciesielskiego.
System zainstalowany na dachu wrocławskiej świątyni składa się z 18 czujników monitorujących odkształcenia konstrukcji drewnianych. Wilgotność i temperatura na poddaszu badana jest przez 16 czujników, zaś warunki pogodowe panujące na zewnątrz przez stację zainstalowaną na dachu sąsiedniego budynku.
– O ile zabytkowe wnętrze kościoła jest dostępne dla zwiedzających, przestrzeń strychu, nad gotyckimi sklepieniami, jest praktycznie zamknięta dla ruchu turystycznego. Zdaniem badaczy z Instytutu Budownictwa konstrukcja wielu historycznych dachów zasługuje na miano atrakcji turystycznej, umożliwiającej poznawanie, odchodzącego powoli w niepamięć, rzemiosła ciesielskiego. System, nad którym pracują stanowi krok w kierunku upowszechniania dostępu do tych interesujących przestrzeni – dodała rzeczniczka.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |