Philips poinformował o opracowaniu przełomowego systemu oświetlenia biur, oferującego wyjątkowe korzyści dla administratorów obiektów, pracowników biurowych i właścicieli budynków.
Nowy, rewolucyjny system umożliwia podłączenie opraw oświetleniowych do sieci IT budynku dzięki wykorzystaniu technologii przesyłu energii elektrycznej Power-over-Ethernet (PoE). Jednocześnie system oświetleniowy pełni rolę sieci komunikacyjnej, zapewniając pracownikom możliwość kontroli i korzystania z innych usług dostępnych na terenie budynku za pośrednictwem smartfonów i przyczyniając się do podniesienia komfortu wizualnego we wnętrzach oraz wydajności personelu.
Biurowe oprawy oświetleniowe wyposażone w czujniki mogą gromadzić anonimowe dane dotyczące obecności osób w pomieszczeniu oraz temperatury i wilgotności powietrza. Punkty świetlne połączone z siecią IT komunikują się z innymi elementami infrastruktury budynku, takimi jak system ogrzewania, wentylacji lub usługi telekomunikacyjne. W efekcie administrator obiektu dysponuje zbiorczym systemem ukazującym status użytkowania budynku w czasie rzeczywistym wraz z dostępem do danych historycznych. Wiedząc, że w piątkowe popołudnia pomieszczenia na konkretnym piętrze budynku nie są użytkowane, może odpowiednio zaprogramować ustawienia temperatury i oświetlenia oraz zaplanować prace personelu sprzątającego. Znajomość harmonogramu użytkowania pomieszczeń i wiedza na temat kształtowania się zużycia energii pozwala na podejmowanie bardziej racjonalnych decyzji i uzyskanie wyjątkowej efektywności energetycznej oraz operacyjnej.
System Philips oferuje personelowi biura możliwość sterowania oświetleniem w obrębie otwartych przestrzeni biurowych, a także regulowania temperatury w salach konferencyjnych odpowiednio do własnych preferencji. Za pośrednictwem specjalnej aplikacji smartfony pracowników komunikują się z oprawami oświetleniowymi, określając aktualną lokalizację użytkownika.
– Już zastosowanie oświetlenia diodowego LED pozwala na zmniejszenie zużycia energii o 80% w porównaniu z konwencjonalnymi źródłami światła. Natomiast funkcja indywidualnego sterowania oświetleniem generuje dodatkowe oszczędności, ponieważ umożliwia zastosowanie w pomieszczeniach biurowych mniej intensywnego oświetlenia ogólnego. Przy założeniu, że w skali budynku aż 70% zużycia energii przypada na systemy ogrzewania, klimatyzacji i oświetlenia, takie rozwiązanie daje ogromne możliwości redukcji kosztów utrzymania obiektu1 – wyjaśnia Jeff Cassis z Philips Lighting.
Oprawy wyposażone w bezprzewodowe urządzenia odbiorczo-nadawcze tworzą wewnątrz pomieszczeń gęstą siatkę pozycjonującą działającą na zasadach podobnych do technologii GPS, która pozwala na korzystanie z szeregu usług opartych na lokalizacji, w tym np. ułatwiających orientację wewnątrz obiektu. System posiada również opcję przekazywania użytkownikom za pośrednictwem aplikacji na smartfona praktycznych informacji, np. o lokalizacji najbliższej wolnej sali konferencyjnej.
Z perspektywy właścicieli budynków korzyści płynące z zastosowania systemu wykraczają daleko poza ograniczenie kosztów zużycia energii elektrycznej. Inteligentny system oświetleniowy wyposażony w zaawansowane funkcje takie jak lokalizacja wewnątrz budynków (IPS) oferuje niespotykany dotąd poziom komfortu, personalizacji i bezpieczeństwa, co podnosi ogólną wartość obiektu i jego atrakcyjność dla najemców.
Spełniające obowiązujące normy oprawy oświetleniowe zasilane w technologii PoE pozwalają znacząco obniżyć koszt montażu instalacji oświetleniowej. Możliwość jednoczesnego poboru prądu i danych za pośrednictwem sieci Ethernet eliminuje konieczność wykonania kosztownej instalacji elektrycznej, co redukuje koszty montażu nawet do 50%.
Pierwszy tego typu zintegrowany system oświetleniowy zainstalowano w nowoczesnym biurowcu The Edge wznoszonym przez OVG Real Estate dla amsterdamskiej filii Deloitte. Firmy Deloitte i OVG Real Estate dzierżące prym w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań w środowisku pracy wybrały zintegrowany system oświetlenia Philips jako produkt doskonale wpisujący się w koncepcję budynku spełniającego najsurowsze normy w dziedzinie ochrony środowiska (potwierdzone certyfikatem BREEAM2 – Outstanding).
– W Deloitte innowacyjność uznajemy za jeden z naszych zasadniczych priorytetów i staramy się zapewnić naszemu personelowi bardziej intuicyjne, komfortowe i produktywne środowisko pracy. Chcemy, żeby dane generowane przez nasze biuro pozwoliły wytyczyć nowe standardy w dziedzinie wykorzystania przestrzeni biurowej i redukcji śladu węglowego budynków, przyczyniając się tym samym do tworzenia bardziej zrównoważonego świata – powiedział Erik Ubels Dyrektor ds. Technologii Informacyjnych w holenderskim oddziale Deloitte.
– Innowacyjne partnerstwo, jakie zawiązaliśmy z firmami Philips i Deloitte/AKD w trakcie realizacji projektu biurowca ‘The Edge’ zaowocowało nowymi wzorcowymi koncepcjami zrównoważonego rozwoju dla branży budowlanej. Jesteśmy dumni, że mogliśmy wspólnie z obiema renomowanymi firmami pracować nad stworzeniem i wdrożeniem nowoczesnego systemu zarządzania budynkiem z korzyścią dla właściciela obiektu, najemców i pracowników biurowych. Projekt ten doskonale wpisuje się w naszą strategię umocnienia wiodącej pozycji w sektorze innowacyjnych i proekologicznych rozwiązań dla przestrzeni biurowych – powiedział Coen van Oostrom, założyciel i Dyrektor Generalny OVG.
[1] Frost and Sullivan
[2] Najwyższa ocena przyznawana w ramach prestiżowego międzynarodowego systemu certyfikacji ekologicznej Building Research Establishment Environmental Assessment Method (BREEAM)
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |