Farnell ogłasza wprowadzenie rewolucyjnego komputera Raspberry Pi 4 - FARNELL - RASPBERRY PI - POE - POWER OVER ETHERNET - RASPBERRY PI 4
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Farnell ogłasza wprowadzenie rewolucyjnego komputera Raspberry Pi 4
drukuj stronę
poleć znajomemu

Farnell ogłasza wprowadzenie rewolucyjnego komputera Raspberry Pi 4

Farnell ogłasza wprowadzenie rewolucyjnego komputera Raspberry Pi 4
fot. Farnell

Nowy, bardziej wydajny model Raspberry Pi jest trzy razy szybszy i ma więcej pamięci oraz lepsze interfejsy komunikacyjne, poszerzając możliwości tworzenia projektów przez wszystkich użytkowników.

„Nowy Raspberry Pi 4 Model B to szybszy, bardziej potężny i bogatszy w funkcje komputer jednopłytkowy, niż kiedykolwiek wcześniej. Ta płytka stanowi dla naszych klientów prawdziwy skok pod względem możliwości spełnienia potrzeb rosnącego rynku aplikacji Raspberry Pi – zarówno tych tworzonych przez hobbystów i profesjonalnych inżynierów-projektantów, jak i w przypadku konsumentów, którzy po prostu chcieliby mieć nowy komputer stacjonarny. To naprawdę jest Raspberry Pi dla wszystkich” – powiedział Hari Kalyanaraman, Global Head of Single Board Computers w firmie Farnell.

„Nasze badania wykazały, jak powszechne jest stosowanie produktów z rodziny Raspberry Pi przez profesjonalnych inżynierów, zarówno podczas prototypowania, jak i w trakcie produkcji masowej. Są one wykorzystywane w szerokim zakresie aplikacji, począwszy od IoT i sztucznej inteligencji, przez systemy sterowania i automatyki przemysłowej, a kończąc na konserwacji predykcyjnej. Mając więcej pamięci, prawdziwy, gigabitowy interfejs ethernetowy, porty USB 3.0 i większą wydajność procesora, a wszystko to dostępne w atrakcyjnych cenach, nowy Raspberry Pi 4 Model B startuje ze świetnej pozycji, dzięki której szybko zostanie wdrożony w wielu aplikacjach przemysłowych.”

Zdaniem Raspberry Pi Trading Chief Executive, Eben Upton, komputer Raspberry Pi 4 Model B to najpotężniejszy Raspberry Pi, jaki kiedykolwiek zbudowano. „Dodatkowa moc i wybór różnych opcji pojemności pamięci spełniają potrzeby profesjonalnych projektantów. Dzięki temu algorytmy sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego mogą być przetwarzane bezpośrednio na płytce, redukując tym samym ilość danych przesyłanych do chmury, a jednocześnie zmniejszając realne obawy o zachowanie prywatności użytkowników. Co więcej, Raspberry Pi 4 Model B oczywiście może być też używany jako komputer stacjonarny, wyposażony w potężny procesor, sprzętową akcelerację dla multimediów i wsparcie dla pracy w konfiguracji z dwoma wyświetlaczami.”

Raspberry Pi 4 Model B

Komputer Raspberry Pi 4 Model B to pierwszy z modeli, w którym wykorzystano układ SoC wykonany w procesie technologicznym o wymiarze charakterystycznym 28 nm, co pozwoliło uzyskać znaczący wzrost wydajności i pozytywnie wpłynąć na energooszczędność:

 • procesor: czterordzeniowy układ, oparty o 64-bitowe rdzenie ARM Cortex-A72, taktowany zegarem 1,5 GHz, pozwala Raspberry Pi 4 Model B pracować z szybkością nawet trzykrotnie większą niż w przypadku jego poprzednika,
 • audio i wideo: dwa porty micro HDMI pozwalają na pracę w konfiguracjach z dwoma wyświetlaczami, przy rozdzielczościach do 4K,
 • interfejsy komunikacyjne:
  • nowy interfejs USB 3.0 SuperSpeed, pozwala na szybsze przesyłanie danych do pamięci masowych (do 5 Gb/s),
  • prawdziwie gigabitowy interfejs ethernetowy pozwala osiągać szybkość transferu na poziomie do 1 Gb/s,
  • dwuzakresowa sieć bezprzewodowa Wi-Fi w pasmach 2,4 GHz i 5 GHz pozwala na uzyskiwanie rzeczywistych transferów na poziomie ponad 100 Mb/s. Płytka jest wstępnie certyfikowana, dzięki czemu korzystając z niej w finalnej wersji produktu można znacząco skrócić czas potrzebny na testowanie zgodności urządzenia z wymogami regionalnych norm, tym samym zmniejszając koszty i czas wprowadzenia aplikacji na rynek.

Do pozostałych, kluczowych cech należą:

 • pamięć: do wyboru trzy opcje: 1 GB, 2 GB lub 4 GB pamięci LPDDR4,
 • multimedia: dekodowanie H.265 (4k@p60 fps), dekodowanie H.264 (1080p@60 fps) i enkodowanie H.264 (1080p@30 fps); wsparcie dla grafiki OpenGL ES 3.0 oraz potokowe przetwarzanie danych z sensora obrazu,
 • GPIO: standardowe 40-pinowe wyprowadzenie, w pełni kompatybilne wstecz oraz dodatkowo multipleksowane interfejsy peryferiów UART, I2C i SPI,
 • obsługa kart SD: czytnik kart Micro SD na potrzeby ładowania systemu operacyjnego i przechowywania danych,
 • obsługa Power over Ethernet: wsparcie dla PoE poprzez dodatkowy moduł PoE HAT.

„Twórcy mogą polepszać swoje projekty, zwiększając ich moc obliczeniową i wybierając większą ilość pamięci, zachowując te same funkcje, i wsparcie, jakie znają z wcześniejszych wersji tego komputera. To najlepszy Raspberry Pi, jaki kiedykolwiek zrobiliśmy i jesteśmy podekscytowani, że w trakcie jego premiery korzystamy z naszego silnego partnerstwa, jakie wypracowaliśmy z firmą Farnell” – dodał Upton.

Raspberry Pi 4 Model B

Farnell to największy producent i dystrybutor Raspberry Pi. Dzięki społeczności element14 osiągnął mistrzowski poziom w zastosowaniach tego komputera, zarówno w profesjonalnych projektach inżynierskich, jak i w aplikacjach wykonywanych przez różnego rodzaju twórców. „Spodziewamy się, że tak doświadczeni, jak i początkujący użytkownicy Raspberry Pi będą pod wrażeniem tego, co można zrealizować z użyciem komputera Raspberry Pi 4 Model B” – powiedział Kalyanaraman.

„W roli komputera stacjonarnego, Raspberry Pi 4 Model B ma wydajność porównywalną do nowego, ekonomicznego PC, opartego o układ z rodziny x86, ale cechującego się wyjątkowymi możliwościami wideo i multimedialnymi. Ponadto jest w stanie szybko pobierać i uruchamiać gry 3D. Użytkownicy mogą nabyć najniższy z modeli, wyposażony w 1 GB pamięci RAM, płacąc jedynie 35 dolarów, ale zaobserwują lepszą wydajność w aplikacjach wymagających większej ilości pamięci, takich jak przeglądanie Internetu, gdy sięgną po model z 2 GB pamięci RAM, kosztujący 45 dolarów lub z 4 GB pamięci RAM, kosztujący 55 dolarów.”

Komputer Raspberry Pi 4 Model B będzie w produkcji przynajmniej do stycznia 2026 roku. Oprócz tego, do sprzedaży wprowadzona została zupełnie nowa obudowa oraz szereg akcesoriów, a w tym zasilacze i kable micro HDMI.

Komputer Raspberry Pi 4 można nabyć już teraz w sklepie Farnell w całej Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce, w sieci CPC w Wielkiej Brytanii oraz w sklepie Newark w Ameryce Północnej.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz

Farnell, An Avnet Company
Farnell, An Avnet Company
ul. Canal Road , Leeds
tel.  00 800 121 29 67
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl