Niedobór fachowców w Niemczech będzie stale rosnąć - PRACA - KWALIFIKACJE - KWALIFIKACJE ZAWODOWE W KRAJACH UE - NIEMCY - RYNEK PRACY
Farnell, An Avnet Company   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Niedobór fachowców w Niemczech będzie stale rosnąć
drukuj stronę
poleć znajomemu

Niedobór fachowców w Niemczech będzie stale rosnąć

Niedobór fachowców w Niemczech będzie stale rosnąć
fot. Staufen

Jakie są najbardziej poszukiwane zawody w Niemczech? Przede wszystkim stanowiska w takich branżach, jak przemysł metalowy, spawalnictwo, konstrukcja i budowa maszyn, mechatronika i automatyka, energetyka, klimatyzacja i chłodnictwo.

Według prognoz Federalnego Urzędu Statystycznego liczba wykwalifikowanych pracowników w Niemczech będzie spadać. Główną przyczyną są zmiany demograficzne  w ciągu najbliższych 20 lat liczba osób starszych opuszczających rynek pracy będzie wyższa od liczby osób rozpoczynających swoją karierę zawodową aż o 10 mln.

 – Średnioterminowe prognozy pokazują, że do 2020 roku w Niemczech może brakować 1,4 mln wykwalifikowanych pracowników w tej branży. Mowa tutaj przede wszystkim o specjalistach, którzy ukończyli szkoły zawodowe. Brak absolwentów szkół wyższych nie jest tak drastyczny. Mimo że obecnie do pracy w Niemczech przyjeżdża wielu zagranicznych fachowców, niedobór specjalistów w wyniku zmian demograficznych będzie stale rosnąć – informuje dr Victor Otto, rzecznik prasowy Federalnego Zrzeszenia Niemieckich Organizacji Pracodawców.

Rąk do pracy brakuje przede wszystkim w takich branżach, jak przemysł metalowy, spawalnictwo,konstrukcja i budowa maszyn, mechatronika i automatyka, energetyka, klimatyzacja i chłodnictwo.

Największy deficyt pracowników technicznych występuje w Niemczech Zachodnich oraz w małych i średnich przedsiębiorstwach, przede wszystkich na wiejskich obszarach takich landów jak Bayern, Badenia Wirtembergia i Turyngia. Związane jest to m.in. z panującym w Niemczech trendem studiowania oraz z powodu niekorzystnego rozwoju demograficznego.

Potwierdzenie kwalifikacji

Świadectwa kwalifikacyjne i dyplom czeladnika najlepiej zdobyć w Niemczech. Jakie są wymagania od kandydatów chcących rozpocząć naukę? Przede wszystkim znajomość języka niemieckiego na poziomie B1 oraz wysokie noty na świadectwie ukończenie szkoły z takich przedmiotów jak matematyka oraz nauki przyrodnicze.

 – Najlepsze perspektywy kariery są w takich zawodach jak elektryk (szczególnie w branży IT), budowniczy instalacji (ogrzewanie, klimatyzacja, chłodnictwo), mechanik precyzyjny (w zakładach samochodowych oraz budowy maszyn) oraz hydraulik. Jest to jednak zaledwie kilka przykładów. Brakuje również przedsiębiorców; osób, które po zdobyciu tytułu majstra (do wyboru mamy 41 zawodów), będą chciały prowadzić własną działalność gospodarczą – twierdzi rzecznik prasowy Niemieckiej Konfederacji Rzemiosła. 

Jednym z najbardziej poszukiwanych fachów w Niemczech jest frezer. Miejsce nauki zawodu można znaleźć na przykład w firmie produkującej urządzenia i części zmienne dla elektrowni.

Źródło: praca.interia.pl

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl