Połączenie ubrań i elektroniki to już nie wizja science fiction, lecz rzeczywistość. Trwają zaawansowane prace nad stworzeniem rzeczy (ubrań i biżuterii), które będą wyposażone w urządzenia elektroniczne, ułatwiające codzienne funkcjonowanie. Polskie dokonania na tym polu doceniono w Azji.
Najnowocześniejsze technologie wkraczają w świat mody. Efektem połączenia tych dwóch obszarów jest m.in. najnowsza wersja Google Glass stworzona przez Diane von Fürstenberg. Także polscy projektanci i inżynierowie starają się wykorzystać swój potencjał na tym perspektywicznym polu, co pokazali między innymi podczas targów mobilnych w Szanghaju.
– Rynek jest nowy, bardzo ciekawy i rozwojowy. Kto pierwszy, ten lepszy. Kto będzie miał lepsze pomysły, ten wygra. Nasi inżynierowie i projektanci mają na nim duże szanse. Technologia się miniaturyzuje, dzięki czemu można ją połączyć z designem. Okazuje się często, że mamy tyle gadżetów na co dzień, że stają się one częścią ubioru, biżuterii i chcemy, żeby były ładne – deklaruje Aleksander Kwiatkowski Wacker, partner w firmie tworzącej oprogramowania w obszarach telekomunikacji, transportu i obronności Softax.
Zaawansowany technologicznie ubiór może mieć czujniki zbierające informacje (GPS, kamery), np. o pogodzie czy samopoczuciu, oraz procesory, które je przetwarzają. Urządzenia elektroniczne przyszłości są tak projektowane, aby np. podczas spaceru można je było naładować energią słoneczną czy siłą naszych mięśni.
– Idziemy przede wszystkim w kierunku miniaturyzacji urządzeń. Spójrzmy na nanotechnologię, w której wykonuje się procesory i inne podstawowe urządzenia. One stają się elementami biżuterii, ubioru, naszego życia. Będzie się też wprowadzało różnego rodzaju elementy jako tatuaże, biżuterię bliższą ciału. To wszystko będzie naładowane elektroniką i będzie spełniało różnego rodzaju funkcje, o których w tej chwili możemy tylko marzyć lub przeczytać w książkach science fiction – podkreśla Aleksander Kwiatkowski Wacker.
Już teraz na przykład zegarki są wyposażane w kamery i czujniki, dzięki którym można uzyskać i zgromadzić informacje dotyczące zdrowia użytkownika czy spalanych kalorii. W zasadzie każdy element garderoby – od zegarka po buty – może stać się komputerem. Dlatego tak istotne jest połączenie rozwiązań technologicznych z modnym wyglądem, nad czym trwają prace na całym świecie, w tym w Polsce.
– Nasza obecność w Szanghaju dowodzi tego, że jesteśmy doceniani. Po pierwsze, dlatego że nasi designerzy są w stanie stworzyć coś pięknego, co przyciąga oko. Po drugie, dlatego że to, co tworzymy, jest praktyczne od strony elektronicznej i zgodne z tym, czego oczekujemy od najnowocześniejszych urządzeń elektronicznych na świecie – podkreśla Aleksander Kwiatkowski Wacker.
newseria.pl
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |