Urządzenia optyczne z UW dla europejskiego przemysłu - OPTYKA - FIZYKA - BADANIA I ROZWÓJ - R&D - UNIWERSYTET WARSZAWSKI - OUTSOURCING - INSTYTUT FRAUNHOFERA - TECHNIKA LASEROWA - MINIMODS
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Urządzenia optyczne z UW dla europejskiego przemysłu
drukuj stronę
poleć znajomemu

Urządzenia optyczne z UW dla europejskiego przemysłu

Urządzenia optyczne z UW dla europejskiego przemysłu
fot. Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego
Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (FUW) będzie realizował prace badawcze związane z tworzeniem urządzeń optycznych na zlecenie przedsiębiorstw z obszaru Unii Europejskiej. Będzie to miało miejsce w ramach unijnego projektu MINIMODS.

Dwuletni projekt, realizowany w ramach 7 Programu Ramowego w pakiecie „Badania dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw” (Research for SMEs) rozpoczyna się 1 października. Jego budżet to blisko 1,5 mln euro. To pierwszy tego typu projekt na UW – poinformowali przedstawiciele FUW w przesłanym PAP komunikacie.

Partnerzy naukowi projektu to Wydział Fizyki UW i Fraunhofer Centre for Applied Photonics z Glasgow. Szkockie centrum powstało przed kilkoma laty i wzoruje się na Fraunhofer Centres, działających z powodzeniem od kilku dekad w Niemczech. Są to instytuty o najróżniejszych profilach, przypominające nieco polskie Jednostki Badawczo-Rozwojowe. FC finansują się w równych częściach z pieniędzy za prace zlecone przez przemysł, dotacji rządowych i grantów zdobywanych na zewnątrz.

W projekcie MINIMODS biorą też udział 4 firmy:

  • szkocka „M-Squared Lasers” z Glasgow, która – jak napisano w komunikacie FUW jest “jednym z wiodących graczy na rynku wąsko- i szerokopasmowych laserów szafirowych”;
  • niemiecka „Laseroptik” (producent najbardziej zaawansowanych pokryć optycznych, np. zwierciadeł, filtrów optycznych, na potrzeby technologii laserowych);
  • szwajcarska „Time-Bandwidth Products” (jeden z liderów w dziedzinie źródeł ultrakrótkich impulsów światła);
  • hiszpańska „Radiant Light” (zajmująca się układami do przetwarzania częstości w procesach parametrycznych).

Wszystkie one od lat działają z powodzeniem w obszarze projektowania, produkcji i uruchamiania nowoczesnych urządzeń optycznych: laserów, podzespołów optycznych, urządzeń wykorzystujących lasery. Każda z nich, oprócz współpracy ze środowiskiem akademickim, ma własny dział Research and Development (R&D), gdzie stale udoskonalane są i testowane produkty.

 – Mimo to, firmom tym opłaca się również zlecać szczególne badania na zewnątrz – do partnerów naukowych projektu – czytamy w komunikacie.

W Warszawie projekt będzie realizował zespół młodych badaczy pod kierunkiem dr. hab. Piotra Wasylczyka z Zakładu Optyki Instytut Fizyki Doświadczalnej na Wydziale Fizyki UW. Zespół jest częścią Laboratorium Procesów Ultraszybkich. Tutaj  jak poinformowała FUW – od lat opracowywane są unikatowe układy laserowe i techniki pomiarowe, służące do diagnostyki impulsów.

Od dłuższego czasu światło laserowe z powodzeniem wykorzystuje się do badań materii na poziomie molekularnym. Teraz te doświadczenia będą wykorzystane przy opracowaniu miniaturowych modułów (stąd nazwa MINIaturised MODuleS) do pomiarów impulsów laserowych oraz przetwarzania częstości światła laserowego.

 – Bliska współpraca z przemysłem nowoczesnych technologii daje nadzieję, że nowe rozwiązania nie pozostaną jedynie na papierze w fachowych czasopismach, ale już wkrótce pojawią się na światowym rynku zaawansowanych technologii optycznych – komentują przedstawiciele FUW.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl