Jeszcze łatwiejsze zabezpieczenie obwodów - ZABEZPIECZENIA - ROZDZIELNICE - BEZPIECZNIKI - RITTAL - PRĄDY ZIEMNOZWARCIOWE - SYSTEMY MONTAŻOWE - EASY CONNECT - ROZDZIELNICE NN - POMIAR NAPIĘCIA - TECHNIKA MONTAŻOWA - RILINE60 - MONTAŻ NA SZYNACH
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Jeszcze łatwiejsze zabezpieczenie obwodów
drukuj stronę
poleć znajomemu

Jeszcze łatwiejsze zabezpieczenie obwodów

Jeszcze łatwiejsze zabezpieczenie obwodów
fot. Rittal

Układy zabezpieczeń w rozdzielnicach niskiego napięcia są konieczne w celu ochrony obwodów przed przeciążeniami. Obok wyłączników z napędem silnikowym i wyłączników mocy w roli zabezpieczeń często stosowane są bezpieczniki ze względu na ich niezawodność i dobrą zdolność do ograniczania prądów zwarciowych. Firma Rittal oferuje obecnie nowe, montowane na szynach zbiorczych podstawki bezpiecznikowe dla bezpieczników o rozmiarach D02-E18, DII-E27 i DIII-E33, przeznaczone do montażu na szynach 60 mm systemu RiLine60. Opracowanie to oferuje znaczne korzyści w zakresie instalacji, wysoki stopień bezpieczeństwa oraz prosta technologię przyłączania.

Bezpieczniki są rozwiązaniem znacznie bardziej ekonomicznym niż na przykład wyłączniki z napędem silnikowym, dlatego są one często stosowane w aplikacjach, gdzie szczególną uwagę przykłada się do kosztów. Typowymi przykładami mogą być jednostki ogrzewania i sterowania temperatura, systemy wentylacji i inne obszary, takie, jak techniczne wyposażenie budynków. Opracowując nowe montowane na szynach podstawki bezpiecznikowe firma Rittal szczególny nacisk kładła na wysoka jakość i łatwość instalacji.

Montowane na szynach podstawki bezpiecznikowe mogą być mocowane na standardowych szynach zbiorczych o odstępie pomiędzy środkami szyn 60 mm i grubości 5 lub 10 mm. W porównaniu do konwencjonalnych rozwiązań wykonanych z poliamidu 6.6, nowe podstawki wykazują większą odporność na wysokie temperatury dzięki zastosowaniu zbrojonego włóknem szklanym termoplastycznego poliestru (PBT - politereftalan butylenu). Nowe podstawki posiadają płytkę podstawy mocowaną na sprężynie, co zapewnia bezpieczny styk podstawki z szyną zbiorczą. Pozwala to uniknąć uszkodzeń szyny zbiorczej spowodowanych przez niepoprawny montaż podstawek lub przez elementy przepalającego się bezpiecznika. Dzięki wysokiej jakości gwintowanym gniazdom i dodatkowej płytce podstawy, duża część oddanego ciepła - nawet w przypadku małych bezpieczników - jest w optymalny sposób rozpraszana do otoczenia, co pozwala uniknąć powstawania kłopotliwych gorących punktów. Zapewnia to niezawodną i bezpieczną pracę układu zabezpieczeń.

Podczas samego procesu instalacji nowe, montowane na szynach zbiorczych podstawki bezpiecznikowe firmy Rittal oferują również inne korzyści. Na przykład mogą być one łatwo i bezpiecznie wciśnięte na szyny zbiorcze dzięki montowanej na sprężynie płytce kontaktowej. Obrotowa wciskana stopka podstawki umożliwia prosty montaż zarówno na szynach o grubości 5 jak i 10 mm. Wbudowane zabezpieczenie antypoślizgowe zapobiega ślizganiu się podstawki wzdłuż szyny.

Zaciski przyłączeniowe wersji D02-E18 i DIII-E33 umożliwiają podłączanie przewodów o przekroju do 25 mm2 w miejsce dotychczas normalnie stosowanej wartości 16 mm2. Oznacza to, że podstawki te spełniają wymagania nowej normy produktowej VDE 0636-3 i pozwalają na pracę przy prądach do 63 A. Pokrywa zabezpieczająca przed dotknięciem instalacji posiada wycięcia do przeprowadzenia przewodników. Jako opcja dostępne są także podstawki bezpiecznikowe z przedłużoną przestrzenią dla podłączeń. Ta cecha pozwala na spore oszczędności czasu, gdyż w przeciwnym przypadku konieczne byłoby prowadzenie przewodów pod szyną zbiorcza.

Montaż przy użyciu montowanych na szynach zbiorczych podstawek bezpiecznikowych typu “Easy Connect”, w których przyłącza są wbudowane w podstawkę bezpiecznikową, jest jeszcze prostszy. Zewnętrzne zaciski przyłączeniowe sprawiają, że instalacja jest bardzo prosta. Są one po prostu zatrzaskiwane na systemie szyn zbiorczych, a następnie bezpośrednio podłączane. Nie są przy tym wymagane żadne narzędzia poza śrubokrętem. Dodatkowo w prosty sposób można przeprowadzić pomiar napięcia, wykorzystując w tym celu łatwo dostępne punkty testowe.

Źródło: Rittal

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Rittal Sp. z o.o.
ul. Krakowiaków 48, Warszawa
tel.  22 310 06 00
fax.  22 310 06 16
www.rittal.pl
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl