Higieniczne szafy danych produkcyjnych dla przemysłu spożywczego - IP66 - RITTAL - INFRASTRUKTURA IT - KLASA SZCZELNOŚCI - PRZEMYSŁ SPOŻYWCZY - IFFA - USZCZELKA SILIKONOWA
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Higieniczne szafy danych produkcyjnych dla przemysłu spożywczego
drukuj stronę
poleć znajomemu

Higieniczne szafy danych produkcyjnych dla przemysłu spożywczego

Higieniczne szafy danych produkcyjnych dla przemysłu spożywczego
fot. Rittal

W przemyśle spożywczym coraz większą rolę odgrywa konieczność ciągłej rejestracji oraz pełnej dokumentacji danych produkcyjnych. Identyfikowalność procesów służy efektywnemu zarządzaniu ryzykiem i ochronie konsumentów. Kluczem do higienicznej rejestracji danych, a przez to do większego bezpieczeństwa żywności, są przy tym szafy danych produkcyjnych Hygienic Design (HD), które znajdują zastosowanie jako wydzielone stanowiska robocze IT. Na targach IFFA 2013 we Frankfurcie - wiodących, międzynarodowych targach przetwórstwa mięsnego - Rittal po raz pierwszy zaprezentował zgodne z wymaganiami higieny szafy danych produkcyjnych, powstałe na bazie serii obudów HD.

Wszystkie etapy procesu produkcji mięsa muszą być w pełni udokumentowane. IFS (International Featured Standards) Food, standard audytowania firm przetwórstwa żywności, wymaga specjalnego systemu śledzenia. Do pełnej dokumentacji wszystkich procesów potrzebne są wydajne systemy IT. To, jak wyglądają dostosowane do wymagań higieny stanowiska robocze IT do ochrony wrażliwego sprzętu, jak PC, monitor, drukarka i skaner, Rittal pokazał na targach IFFA 2013 na przykładzie nowej szafy danych produkcyjnych HD.

Dwudrzwiowa, wykonana ze stali nierdzewnej szafa (600x1750x450 mm) posiada stopień ochrony IP 66 i idealnie nadaje się do ochrony wyposażenia IT. Wewnątrz górnej części (głębokość 273 mm), wyposażonej z przodu w przeszklone drzwi, za pomocą uchwytu VESA 75/100 z regulowaną wysokością, można zainstalować monitor. Poliwęglanowa szyba okna zapewnia personelowi optymalny widok na ekran. Dolna część szafy, dzięki głębokości 450 mm, posiada dodatkową, nachyloną pod kątem 3° powierzchnię do położenia lub zainstalowania klawiatury. Nad dolnymi drzwiami szafy można umieścić drukarkę etykiet na wysuwanej półce urządzeniowej. Umieszczona z boku na zawiasach klapa w korpusie obudowy umożliwia bezproblemowe wysuwanie etykiet. Poza monitorem i drukarką w szafie lub na niej można też zainstalować komputery, wskaźniki wag, mobilne systemy rejestracji danych (MDE), skanery, itp. Zamiast specjalnej wkładki zamka HD wszystkie drzwi oraz klapa mogą być wyposażone w pokrętła, z zamkiem lub bez.

W celu umożliwienia regularnego, szybkiego i łatwego oczyszczania szafy z pozostałości produktu oraz dezynfekcji, Rittal stawia na technikę obudów projektowaną zgodnie z wymaganiami higieny. Zgodnie z zasadami konstrukcyjnymi Hygienic Design konsekwentnie unikano martwych przestrzeni, podcięć otwartych szczelin, ponieważ mogą się w nich zbierać osady produktów oraz mikroorganizmy. W szafie danych produkcyjnych HD Rittal spełnił wysokie wymagania EHEDG (European Hygienic Engineering & Design Group) oferując rozwiązanie obudowy ze stali nierdzewnej, cechujące się najlepszymi właściwościami powierzchni i umożliwiające szybkie i łatwe czyszczenie.

W związku z tym nie ma żadnych szczelin lub zewnętrznych zawiasów, w których mogłyby osadzać się lub rozmnażać bakterie lub inne mikroorganizmy. Nawet takie szczegóły, jak nóżki poziomujące, zostały skonstruowane tak, aby po zainstalowaniu wszelkie elementy gwintowane były ukryte w obudowie. Poza tym każda szafa standardowo posiada nachylony pod kątem 30 stopni do przodu, optymalnie widoczny dach. W ten sposób na jego powierzchni nie można niczego postawić. Płyny, które pozostają na dachu, np. po czyszczeniu myjką parową, szybko spływają. Poza wyżej wymienionymi szczegółami, najwyższe wymagania dotyczące higieny spełniają również uchwyty dystansowe i mocowania naścienne oraz wprowadzenia kabli.

Wyjątkowość rozwiązania Rittal polega między innymi na uszczelnieniu drzwi. Zamiast poliuretanu zastosowano silikon, który jest bardziej wytrzymały na wszelkiego rodzaju środki czyszczące i dezynfekujące. Uszczelnienia HD są niebieskie, dzięki czemu w trakcie produkcji spożywczej – także w trakcie badania obecności ciał obcych – od razu rzucają się w oczy. Łatwo wymienialna, zewnętrzna uszczelka silikonowa na całym obwodzie gwarantuje dokładną izolację.

Źródło: Rittal

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Rittal Sp. z o.o.
ul. Krakowiaków 48, Warszawa
tel.  22 310 06 00
fax.  22 310 06 16
www.rittal.pl
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl