Hongkong najbardziej zanieczyszczonym światłem miastem na świecie - CHINY - JASNOŚĆ - HONGKONG - CIEMNE NIEBO - NORMY OŚWIETLENIOWE - ZANIECZYSZCZENIE ŚWIETLNE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Hongkong najbardziej zanieczyszczonym światłem miastem na świecie
drukuj stronę
poleć znajomemu

Hongkong najbardziej zanieczyszczonym światłem miastem na świecie

Hongkong najbardziej zanieczyszczonym światłem miastem na świecie
fot. jdiggans/CC/Flickr

Z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Hongkonku wynika, że jest to najbardziej zanieczyszczone światłem miasto na świecie. Niebo nad centrum biznesowym tego miasta bywa w nocy 1200 razy jaśniejsze od naturalnego. Dla porównania w wielu dużych europejskich miastach, jak Madryt czy Florencja, jasność nieba nie przekracza zwykle 100-krotności normy.

Największe na świecie badanie dotyczące zjawiska nadmiernego sztucznego oświetlenia prowadzone było przez 3 lata przez zespół naukowców pod przewodnictwem Pun Chun-shinga, fizyka z Uniwersytetu Hongkongu. Przy pomocy 18 stacji badawczych uczeni dokonali w sumie ponad 5 mln pomiarów jasności nieba, a ich wyniki ocenili jako alarmujące.

Badacze ostrzegają, że jasność nocnego nieba chińskiej metropolii osiągnęła poziom, który może być szkodliwy dla zdrowia ludzi. Według lekarzy duże zanieczyszczenie światłem może rozregulowywać zegar biologiczny oraz wpływać na niektóre funkcje mózgu i gospodarkę hormonalną.

Nadmierne oświetlenie może być także szkodliwe dla roślin i zwierząt. Według prezesa Towarzystwa Entomologicznego z Hongkongu zbyt duża ilość sztucznego światła może zagrażać przetrwaniu endemicznych gatunków świetlików, u których sygnały świetlne grają kluczową rolę w procesie rozmnażania.

Z badania wynika, że za niepotrzebnie rozświetlone niebo w Hongkonku odpowiadają przede wszystkim podświetlane szyldy reklamowe oraz lampy niepotrzebnie emitujące światło w kierunku nieba.

 – Oświetlenie ma zapewniać bezpieczeństwo ludziom. Światła są dla ludzi, a nie dla nieba. Ale okazuje się, że wiele lamp jest skierowana w górę – powiedział Pun.

Obecnie w Hongkongu nie obowiązują żadne normy regulujące zewnętrzne oświetlenie, które funkcjonują w wielu innych metropoliach, takich jak Londyn, Frankfurt, Sydney czy nawet chiński Szanghaj.

Źródło: CNN, PAP, AFP

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl