Cyfrowe wyłączniki różnicowoprądowe Eaton serii dRCM - INSTALACJE ELEKTRYCZNE - WYŁĄCZNIK RÓŻNICOWOPRĄDOWY - EATON MOELLER - DRCM
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Cyfrowe wyłączniki różnicowoprądowe Eaton serii dRCM
drukuj stronę
poleć znajomemu

Cyfrowe wyłączniki różnicowoprądowe Eaton serii dRCM

Cyfrowe wyłączniki różnicowoprądowe Eaton serii dRCM
fot. Onninen

Pewna ochrona instalacji elektrycznych to podstawowy wymóg dla aparatury zabezpieczającej. Obecnie duży nacisk kładzie się na umożliwienie kontroli stanu instalacji elektrycznej, która przekłada się na utrzymanie w jak największym stopniu ciągłości zasilania systemu. Seria cyfrowych wyłączników różnicowoprądowych dRCM firmy Eaton wyróżnia się pod tym względem spośród tradycyjnych konstrukcji wyłączników różnicowoprądowych, oferując niespotykaną dotąd funkcjonalność.

Wszystkie wyłączniki dRCM charakteryzują się czułością na sinusoidalne i wyprostowane pulsacyjne prądy upływu (typ A), przy czym wyzwalanie jest znacznie bardziej precyzyjne w porównaniu z tradycyjnymi wyłącznikami. Np. dla wyłącznika różnicowoprądowego o znamionowym prądzie różnicowym IΔn = 30 mA jego wyzwolenie w wyniku powstania sinusoidalnego prądu różnicowego zgodnie z normą IEC/EN 61008 powinno nastąpić w zakresie 15-30mA. Dla tradycyjnych wyłączników wartość ta wynosi typowo ok. 22mA. Dla wyłączników dRCM wyzwolenie następuje przy wartości prądu zbliżonej do górnej granicy 30mA. Oznacza to, że instalacja chroniona wyłącznikiem dRCM w porównaniu z instalacją chronioną tradycyjnym wyłącznikiem różnicowoprądowym będzie charakteryzowała się mniejszą ilością niepożądanych i przypadkowych przerw w zasilaniu, spowodowanych zadziałaniem wyłącznika różnicowoprądowego. Zwiększona dokładność wyzwalania dRCM oznaczana jest przez znak „+”, umieszczony w nazwie typu wyłączników, np. dRCM-40/4/003-G/A+. Wyzwalanie wyłączników dRCM jest niezależne od napięcia sieci. Zakres znamionowych prądów różnicowych od 30mA do 300mA pozwala na zastosowanie ich jako urządzeń ochronnych do ochrony przeciwporażeniowej i przeciwpożarowej.

Istotną cechą wyłączników dRCM jest umożliwienie kontroli stanu instalacji elektrycznej poprzez wskazanie wartości prądu upływu pojawiającego się w chronionym obwodzie. Realizowane jest to na dwa sposoby:

 • lokalnie, za pomocą wskaźnika składającego się z trzech diod LED,
 • zdalnie, za pomocą wbudowanego styku zwiernego, który działa równolegle z żółtą diodą LED, wskazując, że wartość prądu upływu przekroczyła 30% IΔn.

Lokalny wskaźnik poziomu prądu upływu

  Dzięki wskaźnikowi prądu upływu instalacja elektryczna może być stale monitorowana. Dostarczana jest prewencyjna informacja, która pozwala odpowiednio wcześniej zareagować na sytuację awaryjną. Prace konserwacyjne mogą być tak zaplanowane, aby usunąć przyczynę awarii (np. uszkodzoną izolację przewodów, kurz i wilgoć dostające się do elementów instalacji), zanim dojdzie do zadziałania wyłącznika.

  Wyłączniki dRCM wyróżniają się także wymaganiami dotyczącymi testowania ich działania poprzez wciśnięcie przycisku „Test”. Producenci określają częstotliwość, z jaką test powinien być wykonywany, najczęściej jest to okres miesięczny. W pewnych sytuacjach testowanie wyłącznika raz na miesiąc jest trudne do wykonania. Ma to miejsce wówczas, gdy zastosowane są np. obwody komputerowe, urządzenia telekomunikacyjne czy inne, będące krytycznymi dla danego obiektu, które powinny być zasilane w sposób ciągły. Wyłączniki dRCM mogą być testowane jedynie raz do roku w przypadku zastosowania ich w obiektach mieszkalnych i podobnych. Pozwala to na wykonanie testu podczas zaplanowanych wcześniej dla wybranych obwodów czynności konserwacyjnych. Roczny okres testowania dRCM okazuje się wystarczający w większości tego typu sytuacji.

  Seria dRCM obejmuje wyłączniki typu G/A+ (krótkozwłoczne), S/A+ (selektywne) oraz U+ (do zastosowania w obwodach z przetwornicami częstotliwości). Dzięki temu mogą być one dobrane optymalnie do potrzeb i warunków pracy instalacji elektrycznej. Z jednej strony charakteryzują się czułością na prądy upływu tak sinusoidalne, jak i wyprostowane pulsacyjne, z drugiej strony natomiast, poprzez prawidłowy dobór aparatów, unika się niepotrzebnych zadziałań wyłączników. Typowe zastosowanie wyłączników krótkozwłocznych obejmuje instalacje z dużą grupą świetlówek, obwody z filtrami przeciwzakłóceniowymi, obwody z długimi przewodami, agregatami chłodniczymi i innymi urządzeniami, których włączaniu towarzyszy powstanie przejściowych prądów upływu. Mogą one prowadzić do niepożądanego zadziałania bezzwłocznych wyłączników różnicowoprądowych. Istotną kwestią, którą należy uwzględnić przy doborze wyłączników różnicowoprądowych, jest także ich poprawna praca w przypadku powstania prądów upływu wyższej częstotliwości, towarzyszących pracy przetwornic częstotliwości. Do pracy w takich warunkach przystosowany jest wyłącznik typu U.

  Funkcjonalność wyłączników dRCM może być rozszerzona poprzez zastosowanie bogatego osprzętu pomocniczego, na który składają się:

  • styk pomocniczy Z-HK pozwalający na przekazanie informacji o stanie styków aparatów: zamknięte/otwarte,
  • styk sygnalizacyjny Z-NHK pozwalający na przekazanie informacji o stanie styków aparatu, a w przypadku jego wyłączenia o przyczynie wyłączenia: ręczne wyłączenie lub zadziałanie wyzwalacza,
  • aparat do automatycznego ponownego załączania i zdalnego sterowania Z-FW-LP/MO, który pozwala na samoczynne załączenie wyłącznika po jego zadziałaniu (podejmowanych jest 5 prób załączenia aparatu) oraz zdalne załączanie i wyłączanie wyłączników (zdalny napęd dla aparatury modułowej).

  Wyłączniki dRCM mogą być wyposażone w akcesoria pomocnicze do realizacji sygnalizacji stanu styków, przyczyny wyzwolenia oraz do automatycznego załączania po zadziałaniu i zdalnego sterowania.

  Wyłączniki dRCM mogą być wyposażone w akcesoria pomocnicze do realizacji sygnalizacji stanu styków, przyczyny wyzwolenia oraz do automatycznego załączania po zadziałaniu i zdalnego sterowania

  Duże możliwości w zakresie monitorowania stanu instalacji elektrycznej, bogaty osprzęt dodatkowy oraz dokładność działania wyróżniają cyfrowe wyłączniki różnicowoprądowe dRCM spośród tradycyjnych rozwiązań. Pomagają one zapewnić pewną ochronę przeciwporażeniową i przeciwpożarową, uwzględniając wymagania dotyczące ciągłości zasilania systemu. Dzięki temu wyłączniki dRCM stanowią optymalne rozwiązanie do nowoczesnych instalacji, zwłaszcza w obizektach użyteczności publicznej, gdzie stanowią wsparcie dla służb utrzymania ruchu, stając się ważnym elementem systemów kontroli stanu instalacji elektrycznych.

  Źródło: Onninen

  follow us in feedly
  REKLAMA

  Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

  Zapisz się
  Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
  Komentarze (0)
  Dodaj komentarz:  
  Twój pseudonim: Zaloguj
  Twój komentarz:
  dodaj komentarz

  REKLAMA
  REKLAMA
  Nasze serwisy:
  elektrykapradnietyka.com
  przegladelektryczny.pl
  rynekelektroniki.pl
  automatykairobotyka.pl
  budowainfo.pl