Naukowcy z North Carolina State University (NCSU) stworzyli przewody zasilające działające nawet wtedy, gdy są one rozciągnięte do ośmiokrotności ich pierwotnej długości.
Przewody mogą szerokie zastosowanie: od słuchawek po ładowarki urządzeń elektroniki użytkowej. Ze względu na swą elastyczność mogłyby też być stosowane w elektronicznych tekstyliach. Przewód składa się z cienkiej rurki wykonanej z elastycznego tworzywa sztucznego. W środku umieszczono płynny stop galu i indu, które charakteryzują się dobrym przewodnictwem prądu.
Dotychczasowe próby stworzenia rozciągliwych kabli oparte były na stopach metalicznych o dużej rozciągliwości, ale nie tak wysokiej jaka zapewniał płynny stop metaliczny. Ponadto opracowywane stopy były zawsze swego rodzaju kompromisem: wzrost ilości metalu zwiększał przewodnictwo elektryczne kompozytu, ale obniżał jego elastyczność.
– Naszym celem było odseparowanie obu materiałów, co umożliwia zachowanie elastyczności bez zmniejszenia przewodnictwa. W efekcie nasze kable mają większy współczynnik przewodnictwa niż dotąd znane z literatury naukowej – mówi dr Michael Dickey z North Carolina State University.
Dr Dickey dodaje, że sama produkcja nowych przewodów jest stosunkowo prostym procesem, natomiast największym wyzwaniem pozostaje kwestia zminimalizowania wycieków metalu w przypadku przetarcia lub przerwania przewodu, gdyż nie można dopuścić do wycieków płynnego stopu metali - elementu przewodzącego.
Źródło: ncsu.edu
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |