Ponad 400 mln zł z NFOŚiGW na inteligentne oświetlenie uliczne i transport - INFRASTRUKTURA - TRANSPORT - MINISTERSTWO ŚRODOWISKA - EMISJA CO2 - NFOŚIGW - MODERNIZACJA OŚWIETLENIA ULICZNEGO - GOSPODARKA NISKOEMISYJNA - POJAZDY CNG
Farnell, An Avnet Company   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Ponad 400 mln zł z NFOŚiGW na inteligentne oświetlenie uliczne i transport
drukuj stronę
poleć znajomemu

Ponad 400 mln zł z NFOŚiGW na inteligentne oświetlenie uliczne i transport

Ponad 400 mln zł z NFOŚiGW na inteligentne oświetlenie uliczne i transport

Modernizacja oświetlenia ulicznego i rozwój ekologicznego transportu miejskiego ze środków z handlu emisjami dwutlenku węgla 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki (NFOŚiGW) wesprze modernizację oświetlenia ulicznego i rozwój niskoemisyjnego transportu miejskiego. Środki na uruchamiane przez Fundusz programy pochodzą ze sprzedaży jednostek emisji CO2 protokołu z Kioto. 

 – Fundusz przeznaczy ponad 350 mln zł na skierowany do gmin program SOWA, czyli dofinansowanie energooszczędnego oświetlenia ulicznego czy systemów sterowania oświetleniem – poinformował w środę na konferencji prasowej prezes NFOŚiGW Jan Rączka

Według danych NFOŚiGW w 2011 r. oświetlenie uliczne w Polsce zużyło rocznie 1,558 TWh energii elektrycznej przy rocznym zużyciu prądu w kraju na poziomie 158 TWh. Jak podkreślił Rączka, Fundusz szacuje, że dzięki programowi uda się oszczędzić 5-10% energii, idącej na oświetlenie ulic.

Zgodnie z polskim prawem, za oświetlenie uliczne płacą gminy. Jak ocenił Rączka, modernizacja lamp zwraca się w 7-11 lat, a przy dotacji z NFOŚiGW rzędu 45% czas ten skraca się o połowę. Podkreślał, że dla gminy jest to czysta korzyść, bo nawet gdy uzyska z Funduszu pożyczkę, a nie dotację, spłaci się ona z oszczędności.

 – To przełożenie nieco abstrakcyjnych celów polityki klimatycznej na praktyczne zastosowania. Typowa oszczędność to 40% energii – zaznaczył Rączka. 

Jak podkreśla Fundusz, w Polsce 70% infrastruktury oświetleniowej jest własnością spółek energetycznych. Zgodnie z prawem gmina ponosi koszty oświetlenia, ale w większości przypadków nie może inwestować w poprawę infrastruktury, ponieważ nie jest jej właścicielem. Natomiast w programie SOWA może uzyskać na ten cel środki, jeśli zamiast wykupywać od firm energetycznych infrastrukturę, tylko wydzierżawi ją na najmniej na 5 lat.

Minister środowiska Marcin Korolec podkreślił, że środki na modernizację oświetlenia zostaną rozdzielone w konkursie promującym rozwiązania prowadzące do największych oszczędności w przeliczeniu na tonę emitowanego CO2.

Korolec przypomniał, że zgodnie z protokołem z Kioto miała zredukować emisję dwutlenku węgla o 6%, a zredukowała o 30%, dlatego posiada bardzo dużą nadwyżkę jednostek emisji tzw. AAU, które może sprzedawać innym krajom – stronom protokołu. Dotychczas z ich sprzedaży uzyskała ok. 780 mln zł – zaznaczył minister.

Drugi uruchomiony przez NFOŚiGW program na bazie transakcji AAU to GAZELA - wsparcie niskoemisyjnego transportu miejskiego. Oprócz zakupu autobusów będzie można inwestować w ścieżki rowerowe, wynajem rowerów czy systemy zarządzania transportem miejskim. Program opiewa na 80 mln zł, NFOŚiGW wskazuje, że może posłużyć np. do dofinansowania zakupu nowoczesnych autobusów hybrydowych, napędzanych CNG - czyli sprężonym gazem.

Źródło: PAP

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl