Studencka robotomania z ASTOR-em - ASTOR - ROBOTYKA MOBILNA - ROBOCOMP - LINEFOLLOWER - ROBOTSHOW - ASTOR ROBOT CHALLENGE - MINISUMO
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Studencka robotomania z ASTOR-em
drukuj stronę
poleć znajomemu

Studencka robotomania z ASTOR-em

Studencka robotomania z ASTOR-em

Trzecia edycja Festiwalu Robotyki ROBOCOMP, organizowanego przez Koło Naukowe INTEGRA działające przy Katedrze Automatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH, zgromadziła w dniu 10 listopada tłumy ambitnych studentów i miłośników nowoczesnych technologii. Złotym Sponsorem wydarzenia była firma ASTORdystrybutor robotów Kawasaki i EPSON.

Trzy dni później, w sosnowieckiej hali Expo Silesia, podczas targów ROBOTshow, odbyły się drugie zawody robotów mobilnych ASTOR Robot Challenge 2012, budząc ogromne zainteresowanie wśród zawodników, jak i publiczności. Współpraca z krakowskim kołem naukowym sprawdziła się doskonale także podczas tej imprezy.

Cel: zepchnąć z ringu, pokonać przeszkody, walczyć z czasem na drodze do mety… Zadanie z pewnością trudniejsze jeśli mierzy się najwyżej kilkanaście centymetrów i nie ma czasu na odpoczynek między zawodami. Ale gdy w mistrzów sportowych wcielają się roboty, wychodzące spod rąk młodych konstruktorów, o zmęczeniu nie może być mowy.

Starcie pod Wawelem

W międzynarodowych zawodach, które były główną częścią odbywającego się w Akademii Górniczo-Hutniczej 3. Festiwalu Robotyki ROBOCOMP, wystartowało blisko sto mobilnych konstrukcji. 

Konstruktorzy, producenci części i zwyczajni entuzjaści. Od chwili rozpoczęcia imprezy każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Twórcy robotów z prawdziwą dumą prezentowali swoich podopiecznych, fachowo opisując ich parametry, proces tworzenia i przede wszystkim - umiejętności. 

Podczas tego wydarzenia odbyły się m.in.: pokazy robotów, prezentacje firm związanych z robotyką, elektroniką i automatyką oraz co najważniejsze - zawody robotów. Zawody te odbyły się w kategoriach: ASTOR LineFollower, LineFollower Enhanced, StandardSumo, MiniSumo, Motorola Solutions Freestyle oraz kilku innych kategoriach pokazowych. Impreza miała charakter ogólnopolski, ale pojawili się także zagraniczni goście. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. 

Hitem były roboty kroczące, które nie tylko chodzą, ale potrafią nawet tańczyć. Emocje budziły zawody Sumo. Duże roboty rozprawiały się ze sobą w ułamkach sekundy. Mniejsze walczyły dłużej. I tu, jak w sporcie, wygrywa ten, który wypchnie konkurenta z ringu.

 – Zawody robotów mobilnych na stałe zagościły w kalendarzach wielu uczelni technicznych w Polsce. Biorąc udział w konkursach, młodzi konstruktorzy mają szansę na sprawdzenie swoich umiejętności i ciągły ich rozwój. Widząc zapał przyszłych inżynierów, firma ASTOR chętnie angażuje się w tego typu inicjatywy, propagując także swoje autorskie wydarzenie, ASTOR Robot Challenge  mówi Jarosław Gracel, Dyrektor Marketingu i PR w firmie ASTOR.

Festiwal Robotyki ROBOCOMP

RozGROMić konkurencję

W dniach 13-15 listopada, targi ROBOTshow zgromadziły specjalistów z branży oraz miłośników nowoczesnych technologii. Oprócz spotkania świata biznesu oraz prezentacji nowości technologicznych, zaplanowano również rozrywkę. Jedną z największych atrakcji okazały się zawody robotów mobilnych ASTOR Robot Challenge, zorganizowane pierwszego dnia wystawienniczego. 

Na start dotarło 14 LineFollowerów i LineFollowerów Enhanced oraz 13 robotów MiniSumo i StandardSumo. Wśród LineFollowerów znalazły się konstrukcje z napędem tunelowym, aktualnie najszybsze tego typu w amatorskiej robotyce mobilnej. Zacięta rywalizacja rozpoczęła się już podczas eliminacji, gdzie rejestrowane były milisekundy różnicy w czasach przejazdu robotowych zawodników. Drużyna GROM z Politechniki Opolskiej drugi raz z rzędu zdominowała podium.

 – Co roku obserwuje się wzrost złożoności i zaawansowania amatorskich konstrukcji. Zawodnicy muszą wykazać się znajomością wielu dziedzin: elektroniki, mechaniki, informatyki i ciągle się rozwijać. Zawody robotów to doskonałe miejsce wymiany doświadczeń i dzielenia się pomysłami. Pomimo zaciętej rywalizacji i walki o cenne nagrody, imprezy tego typu przebiegają w przyjaznej atmosferze, bo przede wszystkim liczy się dobra zabawa w gronie entuzjastów robotyki mobilnej  komentuje Główny sędzia zawodów, członek Koła Naukowego INTEGRA i Ambasador ASTOR na AGH - Rafał Wędrychowicz

Wyniki zawodów ASTOR Robot Challenge 2012:

 • Kategoria Linefollower
  1. Robot Thunderstorm, konstruktorzy: Adam Fleszar i Jarosław Korus z AGH
  2. Robot Impact, konstruktorzy: Bartosz Derkacz i Szymon Mońka
  3. Robot Shock, konstruktorzy: Bartosz Derkacz i Szymon Mońka
 • Kategoria Linefollower Enhanced
  1. Robot Thunderstorm, konstruktorzy: Adam Fleszar i Jarosław Korus z AGH
  2. Robot Impact, konstruktorzy: Bartosz Derkacz i Szymon Mońka
  3. Robot Shock, konstruktorzy: Bartosz Derkacz i Szymon Mońka
 • Kategoria Minisumo
  1. Robot Mighty Servant, konstruktor: Tomasz Bucik z grupy GROM
  2. Robot Kiciuś, konstruktorzy: Grzegorz Kolbuch i Adrian Dobosz z grupy GROM
  3. Robot Boguś, konstruktor: Łukasz Księżarek z grupy GROM
 • Kategoria Sumo
  1. Robot AlBrass, konstruktor: Łukasz Księżarek z grupy GROM
  2. Robot Zenerek, konstruktor: Dawid Puć
  3. Robot Batos, konstruktor: Tomasz Bucik z grupy GROM

Wyniki w poszczególnych konkurencjach rozgrywanych podczas Festiwalu Robotyki ROBOCOMP 2012 dostępne są na stronie internetowej: www.robocomp.info/wyniki-zawodów

Festiwal Robotyki ROBOCOMP

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
ASTOR Sp. z o. o.
ul. Smoleńsk 29, Kraków
tel.  124286300
fax.  124286309
www.astor.com.pl
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl