Pieniądze z Hiszpanii na oświetlenie ulic i ekologiczny transport - POLSKA - MINISTERSTWO ŚRODOWISKA - HISZPANIA - MODERNIZACJA OŚWIETLENIA ULICZNEGO - HANDEL EMISJAMI
Farnell, An Avnet Company   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Pieniądze z Hiszpanii na oświetlenie ulic i ekologiczny transport
drukuj stronę
poleć znajomemu

Pieniądze z Hiszpanii na oświetlenie ulic i ekologiczny transport

Pieniądze z Hiszpanii na oświetlenie ulic i ekologiczny transport

Zyski z handlu emisjami posłużą modernizacji oświetlenia ulicznego i rozwojowi ekologicznego transportu miejskiego. 

Energooszczędne oświetlenie ulic i ekologiczny transport miejski to więcej pieniędzy w kieszeni podatnika i zysk dla środowiska. Inwestycje zostaną sfinansowane dzięki sprzedaży Hiszpanii praw do emisji gazów cieplarnianych, uzyskanych przez ograniczenie emisji w Polsce. To największa tego typu transakcja zawarta w naszym kraju na kwotę ponad 530 mln zł. Umowę w tej sprawie podpisali Marcin Korolec, minister środowiska i Federico Ramos, sekretarz stanu z Ministerstwa Rolnictwa, Żywności i Środowiska Królestwa Hiszpanii.

W Polsce jest około 3 miliony lamp ulicznych. Jedna trzecia to stare, ponadtrzydziestoletnie urządzenia, które wymagają wymiany. Jednocześnie oświetlenie ulic pochłania znaczną część energii i kosztów gmin. Rozwiązaniem mogą być inteligentne systemy sterowania oświetleniem, pozwalające na oszczędności sięgające nawet 50% i to bez konieczności wyłączania lamp. Inne rozwiązanie to wymiana starych lamp na nowe.

Ministerstwo Środowiska chce też bardziej ekologicznych autobusów miejskich: cichszych, spalających mniej paliwa i emitujących do powietrza mniej zanieczyszczeń. To właśnie na ekologiczny transport i ekologiczne oświetlenie miejskie przeznaczone będą pieniądze z umowy podpisanej w Warszawie. Polska sprzedała Hiszpanii tzw. jednostki przyznanej emisji gazów cieplarnianych w globalnym systemie rozliczeń (tzw. jednostki AAU).

Polska ma nadwyżkę tych uprawnień, ponieważ aż o 30%, w porównaniu z wymaganymi 6%, zmniejszyła emisję gazów cieplarniach w ramach zobowiązań z Protokołu z Kioto, międzynarodowego zobowiązania klimatycznego. Nasze nadwyżki sprzedajemy z powodzeniem od 3 lat, generując w ten sposób przychody do specjalnego programu inwestycyjnego, tzw. Systemu Zielonych Inwestycji. W ramach tego programu środki ze sprzedaży redukcji emisji są przeznaczane na finansowanie projektów proekologicznych w Polsce. Tym samym jedne działania prośrodowiskowe generują pieniądze na kolejne. Resort środowiska nazywa to zazielenianiem Polski.

To już ósma transakcja „zazieleniania” przeprowadzona przez Polskę i jednocześnie największa pod względem wartości i liczby sprzedawanych jednostek, jaką do tej pory zawarła Polska. Hiszpanie sfinansują w ten sposób w Polsce „zazielenianie” za ponad 160 mln zł (40 mln euro). Przed dzisiejszą transakcją, zawierając siedem innych umów Polska zarobiła na handlu AAU ponad 530 mln zł (prawie 130 mln euro), z czego może być finansowanych w sumie ponad 200 projektów. Po dzisiejszej umowie, łączna kwota jaką Polska zarobiła na zazielenianie to blisko 700 mln zł (170 mln euro).

Do 2015 r. w Polsce dzięki tej umowie z Hiszpanią będzie można sfinansować m.in. obniżanie zużycia energii i paliw w transporcie publicznym, to znaczy kupować nowe, ekologiczne autobusy lub dostosowywać stare, np. przez dodanie instalacji gazowej, inwestować w tramwaje lub systemy sterowania ruchem, wymieniać żarówki w latarniach czy wręcz całe systemy zarządzania energią potrzebną do oświetlania miast.

- Ekologiczne autobusy i oświetlenie uliczne mogą się stać ekologiczną wizytówką miast, dbających o środowisko i zdrowie mieszkańców. To kolejny etap zazieleniania Polski i przykład przyjaznej ludziom ochrony klimatu. Mniej spalin, mniejsze zużycie energii – to jednocześnie lepszy standard życia Polaków, oszczędność zasobów i ochrona klimatu. Na dodatek możemy te inwestycje finansować dzięki temu, że wywiązaliśmy się ze sporą nadwyżką z dotychczasowych globalnych zobowiązań klimatycznych. Nadwyżką, którą można spieniężyć z pożytkiem dla ludzi i gospodarki. Dzięki temu na ekologiczne, zazieleniające Polskę inwestycje pozyskaliśmy już w sumie 170 mln euro i mamy pierwsze ukończone inwestycje, np. ocieplone szkoły, przedszkola i szpitale. Wkrótce będziemy widzieć w kraju coraz więcej zazielenionych inwestycji i przedsięwzięć. Jestem też pewien, że te projekty udowodnią, że racjonalne korzystanie ze środowiska się opłaca i wkrótce pozwoli nam to osiągnąć efekt zielonej śniegowej kuli inwestycyjnej - powiedział minister środowiska, Marcin Korolec.

- Jesteśmy zadowoleni z zawarcia tej umowy, dzięki której jesteśmy bliżej wypełnienia naszych najważniejszych zobowiązań wynikających z Protokołu z Kioto, jednocześnie wzmacniając współpracę z Polską w dziedzinie zielonych inwestycji. Ta  umowa niesie korzyści dla obu stron. Pozwala nam na wypełnienie obowiązków wynikających z Protokołu, a Polsce daje pieniądze na inwestycje w przedsięwzięcia przyczyniające się do redukcji emisji. Spodziewamy się, że te fundusze mogą przyciągać hiszpańskie prywatne inwestycje w niskowęglowe technologie, jak miało to miejsce w przypadku poprzednich podobnych transakcji - skomentował Federico Ramos, sekretarz stanu z Ministerstwa Rolnictwa, Żywności i Środowiska Królestwa Hiszpanii.

Zazielenienie to finansowanie ekologicznych inwestycji w Polsce za pieniądze z ochrony klimatu. To działania i inwestycje w Polsce, które wspierają rozwój zielonej gospodarki i zmniejszają emisję gazów cieplarnianych. Zazielenienie dotyczy takich przedsięwzięć jak: ocieplanie budynków i oszczędzanie energii w budynkach użyteczności publicznej, takich jak szkoły, przedszkola i szpitale; wspierania produkcji czystej energii z odnawialnych źródeł (w biogazowniach rolniczych, przez budowę elektrociepłowni i ciepłowni na biomasę czy przyłączanie wiatraków do sieci elektroenergetycznej). W ramach „zazieleniania” zostały już sfinansowane  m.in.: projekty w zakresie termomodernizacji Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie (dysponującego największą sceną operową świata), Łazienek Królewskich i Biblioteki Narodowej, ale przede wszystkim licznych szkół, przedszkoli, przychodni i szpitali w całej Polsce. Projekty takie obejmują nie tylko ocieplenie budynków i wymianę okien, ale najczęściej również modernizację instalacji grzewczej, kotłowni oraz instalację odnawialnych źródeł energii i systemów energooszczędnego oświetlenia.To już trzecia transakcja pomiędzy Polską a Hiszpanią w zakresie zazielenienia. Poprzednie dwie były zawarte z pośrednictwem Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju i Banku Światowego.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl