Najdłuższy światłowód na świecie - ŚWIATŁOWODY - KABLE - PRZEWODY - LONDYN - TOKIO - KABLE ŚWIATŁOWODOWE - OKABLOWANIE - ARCTIC FIBRE - ROTACS
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Najdłuższy światłowód na świecie
drukuj stronę
poleć znajomemu

Najdłuższy światłowód na świecie

Najdłuższy światłowód na świecie

Podmorskie kable o długości prawie 16 tys. km połączą Londyn i Tokio

Topnienie lodów w Arktyce umożliwi położenie podwodnego kabla światłowodowego. Ułatwi on połączenie zaawansowanymi usługami teleinformatycznymi Tokio, Londynu, Petersburga i Moskwy. Inwestycja pochłonie 1,5 mld dolarów.

Dwa kable zostaną położone na dnie arktycznego Przejścia Północno-Zachodniego, podczas gdy trzeci będzie wiódł wzdłuż wybrzeża Rosji. Rozpoczynające się w sierpniu tego roku prace przy układaniu kabla dadzą w efekcie najdłuższy światłowód na świecie, bowiem połączy on Azję z Europą, po drodze wydzielając odgałęzienia na Rosję i USA. Podłączenia otrzyma także Kanada.

- Ułożenie światłowodu w Arktyce jest utrudnione. Prace można prowadzić jedynie późną wiosną i w okresie krótkiego, tamtejszego lata. Z drugiej strony raz położony kabel jest bezpieczniejszy niż na cieplejszych wodach – na ten obszar rzadko zapuszczają się bowiem rybackie trawlery i nie prowadzą tam regularne trasy żeglugowe. Włoki trawlerów i kotwice statków są największym zagrożeniem dla podmorskich kabli - powiedział Denis Cesarenko, dyrektor w Polarnet Project, zarządzającym pracami przy kładzeniu kabla w ramach ogólnorosyjskiej sieci Russian Optical Trans-Arctic Submarine Cable System (ROTACS).

Z kolei jak twierdzi Chris Carobene, dyrektor zarządzający konstrukcjami morskimi w firmie TE SubCom, Przejście Północno-Zachodnie jest wolne od lodu między 20 sierpnia a 5 października, ale na tych obszarach trzeba używać statków o specjalnie wzmocnionej konstrukcji ze względu na siłę lodu. Zagrożeniem są też góry lodowe, które na stosunkowo płytkich obszarach dotykają niemal swoją dolną częścią dna, płynąc 1-1,5 m nad jego powierzchnią; ponieważ większość góry lodowej znajduje się pod wodą, a średnia wielkość gór lodowych Grenlandii to ok. 170 m, firmy kładące kable – zwłaszcza w kanadyjskiej Cieśninie Davisa, gdzie są one częste – będą musiały układać kable co najmniej 600 m pod powierzchnią morza.

Liczący 15 600 km fragment kabla prowadzący przez Arktykę kanadyjską wykona firma Arctic Fibre z Toronto. Jak powiedział „New Scientist” Doug Cunningham - prezes Arctic Fibre, kabel zmniejszy okres latencji, czyli opóźnienia na łączach na trasie Tokio-Londyn z 230 milisekund do 168 milisekund. Długi okres latencji utrudnia pracę automatycznych komputerowych systemów maklerskich, które są wykorzystywane na większości giełd finansowych i towarowych świata.

Wzmacniacze optyczne będą zwielokrotniać sygnał co 50-100 km.

W 2014 roku rozpoczną się prace przy kolejnej części projektu – odgałęzieniu prowadzącym do Alaski. Wykona je amerykańska firma Arctic Link z Anchorage.

Wielkim plusem położenia kabli w Arktyce, jest możliwość odstąpienia od dotąd używanej w połączeniach kablowych trasy południowoazjatyckiej, wiodącej przez ruchliwe i znajdujące się na niestabilnym obszarze politycznym cieśniny - Luzon niedaleko Tajwanu oraz Malakka pomiędzy Indonezją i Malezją. Kilkukrotnie kładziono już na ich obszarach podwodne światłowody, ale kotwice statków często je przerywały.

Mapa ROTACS (Russian Optical Trans-Arctic Submarine Cable System)

PAP - Nauka w Polsce

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (4)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
gosicu
o kurcza wodna czemu az tyle ???????!???????
No avatar
Gość
To niemożliwe
No avatar
llol
16tys ??? WTF guys
No avatar
Gość
16 tysięcy kilometrów ???????????????
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl