Z jednej strony nie wyobrażamy sobie życia bez prądu i ogrzewania, a jednak doczekaliśmy czasów, kiedy energia staje się dobrem na wagę złota. Słyszymy o racjonalizacji procesów wytwarzania i wykorzystywania energii. Dla wielu wydaje się to abstrakcyjne i często wychodzimy z założenia, ze o ile mamy prąd w gniazdku, działa nam telewizor i ogrzewanie to wszystko jest w porządku i zawsze tak będzie. I tu bardzo się mylimy. Nie możemy przecież myśleć tylko o sobie, po nas przyjdą kolejne pokolenia!
Z racjonalizacją wykorzystania energii łączy się zminimalizowanie zapotrzebowanie na energie, które znajduje swoje odzwierciedlenie w budynkach energooszczędnych.
Budynki energooszczędne to przede wszystkim pasywne, nieomalże zero energetyczne i dodatnio energetyczne.
Według definicji zaproponowanej przez niemiecki Passivhaus Institut dom pasywny to budynek, który dla zapewnienia komfortu cieplnego mieszkańców nie zużywa więcej niż 15 kWh energii na 1m² powierzchni użytkowej. W związku z tym cecha charakterystyczna budynków pasywnych to przede wszystkim niskie zapotrzebowanie na ciepło przeznaczone do celów grzewczych.
Budynek o nieomalże zerowym zużyciu energii jest w pewnym stopniu kontynuacja idei domu pasywnego. O domu z nieomalże zerowym zużyciem energii mówimy wówczas, gdy całkowite zużycie energii jest zrównoważone poprzez pozyskiwanie energii z innych źródeł (pompy ciepła, energia słoneczna itp.).
Z kolei dom dodatnio energetyczny to budynek, który więcej energii produkuje niż zużywa.
Między innymi powyższej tematyce poświecone będzie CEP® Poland 2012 Czysta Energia i Budynki Przyszłości - konferencja z towarzyszącą wystawa. W ramach tego przedsięwzięcia odbędzie się konferencja "Energooszczędne budynki przyszłości". Organizator REECO Poland sp. z o. o. zaprosił do współpracy autorytety i badaczy tematu.
Przedstawiciel Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej przedstawi problematykę tematu na tle istniejących i planowanych przepisów prawnych.
Pan Wojciech Stawiany z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej omówi systemy wsparcia budownictwa energooszczędnego w Polsce.
Inni prelegenci szczegółowo zaprezentują tematykę systemów grzewczych i komponentów do budynków energooszczędnych.
Swoje energooszczędne okna zaprezentuje firma Technika Okienna Rduch&Borek.
Planowanie budynków energooszczędnych wyróżnia wyjątkowo dobra izolacja. Nowoczesne produkty izolacyjne (izolacje PIR i PUR) przedstawi w imieniu Polskiego Związku Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowej PUR i PIR SIPUR Pan Maciej Kubanek, Sekretarz Generalny. Obecni będą także członkowie związku jak na przykład firma Izolacja Pluimers Sp. z o.o.. Firma STAHLTON Polska Sp. z o.o. przedstawi właściwości i zastosowanie izolacyjnych bloczków cokołowych Isomur Plus.
Wsparcia merytorycznego udzieliło Zrzeszenie Audytorów Energetycznych, Instytut Budynków Pasywnych i Związek Polskie Okna i Drzwi. Konferencja otrzymała także duże wsparcie medialne najważniejszych czasopism i portali internetowych.
Z pewnością będzie to ważne miejsce spotkania branży i osób związanych z energooszczędnym budownictwem.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |