Zadaniem poradnika jest pomoc projektantom, architektom i instalatorom w zakresie doboru i projektowania systemu składającego się z instalacji fotowoltaicznej, pompy ciepła oraz zasobników ciepła i ciepłej wody w domach jedno lub dwurodzinnych. Poradnik przedstawia systemy grzewcze z pompą ciepła z funkcjami ogrzewania, chłodzenia i przygotowywania ciepłej wody użytkowej oraz pompom ciepła służącym do przygotowywania ciepłej wody użytkowej w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną o mocy do 10 kWp współpracującą z siecią energetyczną (on-grid) i funkcjonującą w ramach systemu opustu. Korzyści z zastosowania systemu modułów fotowoltaicznych oraz zasilanej elektrycznie pompy ciepła i bufora ciepła i/lub systemu magazynowania energii elektrycznej uwarunkowane są licznymi czynnikami:
Głównymi korzyściami jakie związane są z budową „domu bez rachunków” są optymalne połączenie ekonomii, komfortu i ekologii dla mieszkańców. Jest to również indywidualny wkład w trwałą likwidację smogu i walkę z globalnym ociepleniem klimatu. Wzrost finansowy wartości inwestycyjnej budynku pozwala na łatwiejsze i korzystniejsze ekonomicznie sprzedanie budynku w przyszłości. Ponadto eliminowane są dodatkowe koszty inwestycyjne związane na przykład z budową komina, kotłowni i magazynu opału. Koszty ogrzewania, ciepłej wody, chłodzenia budynku i pozostałej energii elektrycznej mogą wynosić ok. 20 zł/miesiąc. Budynek taki spełnia wymogi przyszłych warunków technicznych w 2021 r. (WT 2021) oraz umożliwia skorzystanie z programu Czyste Powietrze. Jest to rozwiązanie bezobsługowe zapewniające komfort i wygodę użytkowania. Umożliwia to zachowanie czystości w budynku, a dodatkowo brak negatywnego wpływu na zdrowie mieszkańców i sąsiadów. System przygotowany na rozwiązania smart i na sterowanie w sieciach energetycznych przyszłości. Co ważne rozwiązanie to przygotowane jest również na samochód elektryczny (odpowiednie miejsce na dachu na dodatkowe moduły PV).
Poradnik „Dom bez rachunków” stanowi pierwszą pomoc projektową do wymiarowania instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła. System opustu zgodny z aktualną ustawą OZE pozwala na budowanie tzw. „domów bez rachunków”, w których koszty ogrzewania, ciepłej wody i ew. chłodzenia oraz zużywanej pozostałej energii elektrycznej bilansują się z produkowaną energią elektryczną z instalacji fotowoltaicznej w rocznym systemie opustu. W tym przypadku użytkownik musi ponosić tylko stosunkowo niewielkie koszty opłat stałych. Zastosowana wentylacja z odzyskiem ciepła zapewnia kontrolowaną i oszczędną wentylację Nową inwestycję budowlaną można optymalizować pod względem kosztów poprzez projektowanie z wyprzedzeniem niezbędnych części systemu. W przypadku istniejącego, starszego budynku, istniejące elementy można połączyć w nowy system. W każdym przypadku dokładny dobór systemu przez projektanta lub innego specjalistę jest warunkiem skutecznego działania tego systemu.
Poradnik „Dom bez Rachunków” dostępny jest pod linkiem: http://bit.ly/Poradnik_Dom_bez_rachunkow_materialy
Poradnik „Dom bez rachunków” jest częścią kampanii społecznej Dom bez rachunków skierowanej do osób, które zamierzają budować dom w najbliższej przyszłości, instalatorów, architektów i branżystów.
Źródło: PORTPC
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |