Dom bez rachunków - poradnik dla instalatorów, architektów i projektantów - OZE - POMPY CIEPŁA - RACHUNKI ZA PRĄD - BUDOWNICTWO SAMOWYSTARCZALNE ENERGETYCZNIE - BUDOWNICTWO PASYWNE - INSTALACJE SOLARNE - ON-GRID - INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA - CZYSTE POWIETRZE
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Dom bez rachunków - poradnik dla instalatorów, architektów i projektantów
drukuj stronę
poleć znajomemu

Dom bez rachunków - poradnik dla instalatorów, architektów i projektantów

Dom bez rachunków - poradnik dla instalatorów, architektów i projektantów

28 lutego 2019 r. w ramach Targów Enex w Kielcach odbył się VII Kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORTPC) pod hasłem „Dom bez rachunków”. W trakcie Kongresu miała miejsce premiera poradnika „Dom bez Rachunków”. Powstał on przy współdziałaniu siedmiu organizacji działających w Porozumieniu Branżowym na rzecz Efektywności Energetycznej (POBE).

Zadaniem poradnika jest pomoc projektantom, architektom i instalatorom w zakresie doboru i projektowania systemu składającego się z instalacji fotowoltaicznej, pompy ciepła oraz zasobników ciepła i ciepłej wody w domach jedno lub dwurodzinnych. Poradnik przedstawia systemy grzewcze z pompą ciepła z funkcjami ogrzewania, chłodzenia i przygotowywania ciepłej wody użytkowej oraz pompom ciepła służącym do przygotowywania ciepłej wody użytkowej w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną o mocy do 10 kWp współpracującą z siecią energetyczną (on-grid) i funkcjonującą w ramach systemu opustu. Korzyści z zastosowania systemu modułów fotowoltaicznych oraz zasilanej elektrycznie pompy ciepła i bufora ciepła i/lub systemu magazynowania energii elektrycznej uwarunkowane są licznymi czynnikami:

  • Zastosowanie systemu opustu zgodnego z aktualną ustawą OZE pozwala na budowanie „Domów bez rachunków”, w których pobrana energia na cele ogrzewania, ciepłej wody i chłodzenia oraz zużywanej pozostałej energii elektrycznej bilansuje się z produkowaną energią elektryczną z instalacji fotowoltaicznej w systemie opustu, a koszty za energię spadają do kosztów stałych za przyłącze. W tym przypadku użytkownik musi ponieść tylko stosunkowo niewielkie koszty miesięcznych opłat stałych za energię elektryczną.
  • Wygaśnięcie systemu opustu w przypadku pierwszych instalacji z ustawowego okresu wsparcia wynoszącego 15 lat nastąpi w 2035 r. W przypadku instalacji wykonanych po 2020 r., 15-letni okres systemu opustu będzie stopniowo skracany.
  • Już obecnie bardziej opłaca się wykorzystywać energię elektryczną wytworzoną samodzielnie w instalacji fotowoltaicznej niż kupować ją u dostawcy energii.
  • W ostatnich latach spadły ceny instalacji fotowoltaicznych i akumulatorów do magazynowania energii. W przyszłości magazyny energii elektrycznej będą w stanie w pełni zastąpić system opustu.

Głównymi korzyściami jakie związane są z budową „domu bez rachunków” są optymalne połączenie ekonomii, komfortu i ekologii dla mieszkańców. Jest to również indywidualny wkład w trwałą likwidację smogu i walkę z globalnym ociepleniem klimatu. Wzrost finansowy wartości inwestycyjnej budynku pozwala na łatwiejsze i korzystniejsze ekonomicznie sprzedanie budynku w przyszłości. Ponadto eliminowane są dodatkowe koszty inwestycyjne związane na przykład z budową komina, kotłowni i magazynu opału. Koszty ogrzewania, ciepłej wody, chłodzenia budynku i pozostałej energii elektrycznej mogą wynosić ok. 20 zł/miesiąc. Budynek taki spełnia wymogi przyszłych warunków technicznych w 2021 r. (WT 2021) oraz umożliwia skorzystanie z programu Czyste Powietrze. Jest to rozwiązanie bezobsługowe zapewniające komfort i wygodę użytkowania. Umożliwia to zachowanie czystości w budynku, a dodatkowo brak negatywnego wpływu na zdrowie mieszkańców i sąsiadów. System przygotowany na rozwiązania smart i na sterowanie w sieciach energetycznych przyszłości. Co ważne rozwiązanie to przygotowane jest również na samochód elektryczny (odpowiednie miejsce na dachu na dodatkowe moduły PV).

Poradnik „Dom bez rachunków” stanowi pierwszą pomoc projektową do wymiarowania instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła. System opustu zgodny z aktualną ustawą OZE pozwala na budowanie tzw. „domów bez rachunków”, w których koszty ogrzewania, ciepłej wody i ew. chłodzenia oraz zużywanej pozostałej energii elektrycznej bilansują się z produkowaną energią elektryczną z instalacji fotowoltaicznej w rocznym systemie opustu. W tym przypadku użytkownik musi ponosić tylko stosunkowo niewielkie koszty opłat stałych. Zastosowana wentylacja z odzyskiem ciepła zapewnia kontrolowaną i oszczędną wentylację Nową inwestycję budowlaną można optymalizować pod względem kosztów poprzez projektowanie z wyprzedzeniem niezbędnych części systemu. W przypadku istniejącego, starszego budynku, istniejące elementy można połączyć w nowy system. W każdym przypadku dokładny dobór systemu przez projektanta lub innego specjalistę jest warunkiem skutecznego działania tego systemu.

Poradnik „Dom bez Rachunków” dostępny jest pod linkiem: http://bit.ly/Poradnik_Dom_bez_rachunkow_materialy

Poradnik „Dom bez rachunków” jest częścią kampanii społecznej Dom bez rachunków skierowanej do osób, które zamierzają budować dom w najbliższej przyszłości, instalatorów, architektów i branżystów.

Źródło: PORTPC

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl