Idea Industry 4.0 i jej przełożenie na budownictwo przemysłowe - BUDOWNICTWO - AUTOMOTIVE - PRZEMYSŁ 4.0 - INDUSTRY 4.0 - CZWARTA REWOLUCJA PRZEMYSŁOWA
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Idea Industry 4.0 i jej przełożenie na budownictwo przemysłowe
drukuj stronę
poleć znajomemu

Idea Industry 4.0 i jej przełożenie na budownictwo przemysłowe

Idea Industry 4.0 i jej przełożenie na budownictwo przemysłowe

Przemysł 4.0. zakłada optymalizację procesów produkcyjnych, dzięki integracji inteligentnych maszyn i systemów IT. Pozwala osiągnąć większą wydajność i elastyczność, również przy zmianie asortymentu. To także nowa jakość dla człowieka. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom hale produkcyjne coraz częściej stają się przyjaznym i efektywnym miejscem pracy. 

Według raportu PSI Polska, 52% przedsiębiorstw produkcyjnych w Polsce spotkało się z terminem czwartej rewolucji przemysłowej. Aż 70% firm znających koncepcję Przemysłu 4.0 planowało, bądź już zaczęło wdrażać rozwiązania będące jej elementem. Liderem są w tym aspekcie duże firmy, bo takie działania podjęło ponad 3/4 z nich (77%). Wśród średnich graczy wskaźnik ten wyniósł 59%, jednak obie grupy równie chętnie deklarowały wdrażanie tych technologii w przyszłości. Najbardziej entuzjastycznie do idei Industry 4.0 podchodzą producenci maszyn i urządzeń (87%) oraz samochodów i sprzętu transportowego (70%). Wiele z firm zaczęło wdrażać te rozwiązania na szeroką skalę.

Konieczna technologia i elastyczność

Czwarta rewolucja przemysłowa znacząco odmienia każdy zakład przemysłowy. Pozwala na optymalne serwisowanie maszyn, kontrolę procesu produkcyjnego, racjonalne gospodarowanie energią i lepsze wykorzystanie zasobów ludzkich. Zwiększa się też produktywność i dochody przedsiębiorstwa. Dzięki wykorzystaniu Internetu i ciągłej, wielokierunkowej wymiany danych, firmy produkcyjne mogą sprawniej wykonywać zlecenia i szybciej reagować na potrzeby i oczekiwania klientów. Mogą również analizować informacje zbierane automatycznie przez maszyny i na tej podstawie ulepszać proces produkcyjny.

By skutecznie wdrożyć założenia Industry.4,0 , konieczny jest nie tylko dostęp do wiedzy i technologii,  ale i właściwa przestrzeń do prowadzenia nowoczesnej działalności. Odpowiednia hala produkcyjna powinna nie tylko zapewniać bezpieczeństwo produkcji, ale również umożliwiać powiększenie tej przestrzeni w jak najkrótszym czasie, bez ponoszenia dużych kosztów. Innymi słowy, powinna dawać możliwość łatwego dostosowania się do zmian. Stąd też coraz więcej przedsiębiorstw dostrzega zalety korzystania z nowoczesnych hal przemysłowych, których możliwości konstrukcyjne umożliwiają prostą rozbudowę lub nawet relokację. Zamiast inwestować w kosztowne i długo powstające hale budowane tradycyjnymi metodami, przedsiębiorcy stawiają na hale stalowe oraz namiotowe.

Konkretne oszczędności

Olbrzymie pole do optymalizacji dają szczególnie hale namiotowe. Ich zastosowanie wpisuje się idealnie w koncepcję Przemysłu 4.0, głównie ze względu na rentowność inwestycji oraz ergonomię podczas eksploatacji. - Produkcja i montaż hal namiotowych całorocznych charakteryzuje się kilkukrotnie niższymi nakładami finansowymi w porównaniu do tradycyjnych budynków – mówi Łukasz Łukasiuk, członek zarządu Grupy Łukasiuk, polskiego producenta hal namiotowych. – Ich koszt jest adaptowany do potrzeb klienta, dzięki czemu efektywność wykorzystania rozwiązania jest pełna. Inwestor płaci jedynie za funkcjonalności, z których rzeczywiście skorzysta. I płaci możliwie najmniej.

Wystarczy miesiąc

Dużym atutem jest również krótki czas budowy. Kompleksowe wykonanie hali namiotowej, dostosowanej do potrzeb przedsiębiorstwa i specyfiki działalności, jest możliwe już w miesiąc. Dodatkowo, dla hal o przeznaczeniu tymczasowym (do 180 dni) nie jest konieczne uzyskanie pozwolenia na budowę. Należy jedynie zgłosić zamiar budowy hali w odpowiednim urzędzie. Natomiast w przypadku budynków modułowych lub murowanych, zazwyczaj jest to czas niewystarczający nawet na przeprowadzenie wszystkich formalności związanych z inwestycją.

- Duże znaczenie ma również fakt, że budowa hal namiotowych w żaden sposób nie ogranicza potencjalnej rozbudowy obiektu – twierdzi Łukasz Łukasiuk. - Ma to szczególne znaczenie dla firm, którym zależy na szybkim rozszerzeniu produkcji lub powiększeniu powierzchni magazynowej. Z kolei dla przedsiębiorstw biorących pod uwagę zmianę lokalizacji swojego zakładu, z pewnością istotnym ułatwieniem będzie możliwość łatwego demontażu i relokacji obiektu. Wszystkie te zalety oferują hale namiotowe - dodaje ekspert.

Postawić na stal

Nowoczesne zakłady produkcyjne coraz częściej biorą pod uwagę również wykorzystanie hal stalowych. O ile hale namiotowe pełnią najczęściej funkcje magazynowe lub są obiektami wspomagającymi w infrastrukturze przemysłowej czy rolniczej, o tyle hale stalowe, jako budynki o znacznie bardziej zaawansowanej budowie, można wykorzystać do dowolnych celów przemysłowych czy komercyjnych. Jedną z najbardziej istotnych cech idei Przemysłu 4.0 jest optymalizacja. Hale w konstrukcji stalowej nie tylko optymalizują koszty i czas realizacji, ale również codzienne funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Halę stalową (w mniejszym zakresie również namiotową) wyposaża się w odpowiednie instalacje branżowe i rozwiązania, pozwalające dostosować obiekt do funkcjonowania w konkretnej branży (np. wentylację, ogrzewanie, obsługę doków załadunkowych).

Idea Industry 4.0 w budownictwie - hala stalowa w Brodach (ASBO)

Hala stalowa w Brodach (fot. ASBO)

 - Hale stalowe sprawdzą się niemal w każdej branży – twierdzi Krzysztof Nowosielski, prezes zarządu ASBO, polskiego producenta hal - Ich innowacyjność jest doceniana na całym świecie i z każdym rokiem zyskują coraz większą popularność. Możliwość przeniesienia całej działalności wraz z powierzchnią biurową do hali stalowej to duża zaleta. Dlatego też obiekty te znalazły zastosowanie w prawie każdej dziedzinie życia, między innymi w takich obszarach jak produkcja komponentów dla automotive, elementów wykończeniowych dla branży budowlanej, stolarki okiennej, opału czy wszelkiego rodzaju sortowni. Śmiało można stwierdzić, że hala stalowa, profesjonalnie zaplanowana i wykonana, spełni oczekiwania każdej działalności.

Hale stalowe oraz namiotowe dają olbrzymie możliwości w zakresie przystosowania infrastruktury budowlanej przedsiębiorstwa do bieżących potrzeb, na wielu płaszczyznach. Obiekty wykonane w konstrukcji stalowej są równie trwałe jak budynki murowane, dlatego można z powodzeniem stwierdzić, że za kilka lat zdominują krajobraz polskiego budownictwa przemysłowego. Będąc jednocześnie dobrą ilustracją założeń Przemysłu 4.0.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl