Inżynierowie z Instytutu Fraunhofera w Stuttgarcie opracowali rozwiązanie bazujące na oświetleniu LED pozwalające odtworzyć w budynkach poczucie przestrzeni i wolności, jakiego doświadczamy będąc na zewnątrz. Panele oświetleniowe LED zainstalowane w suficie symulują warunki oświetleniowe, które przypominają te wytworzone przez płynące po niebie chmury.
"Wirtualne niebo" tworzą panele oświetleniowe o wymiarach 50x50 cm. Każdy z nich składa się z 288 diod LED. Pod nimi umieszczana jest jasna tkanina, pełniąca rolę dyfuzora, dzięki czemu poszczególne diody nie są widoczne, a pomieszczenie jest oświetlone równomiernie.
Dla uzyskania pełnego spektrum światła użyto czerwonych, zielonych, niebieskich i białych diod elektroluminescencyjnych. Ta kombinacja pozwala wygenerować ponad 16 mln barw.
Głównym celem projektu było zapewnienie pracownikom naturalnego oświetlenia w pochmurne dni, kiedy warunki pogodowe mogą zmniejszać efektywność pracy. Aby osiągnąć ten cel naukowcy z Fraunhofer Institute for Industrial Engineering IAO dokładnie zbadali światło naturalne oraz to w jaki sposób i jak szybko zmienia się jego widmo, kiedy chmury przemieszczają się na niebie.
- LED'y pozwalają nam symulować dynamiczne zmiany oświetlenia w sposób, który jest nie do rozpoznania gołym okiem. W przeciwnym razie oświetlenie mogłoby rozpraszać ludzi w ich pracy. Dzięki odpowiedniemu sterowaniu zmiany na wirtualnym niebie nie tylko nie rozpraszają, ale wzmacniają koncentrację pracowników, zwiększają czujność i sprzyjają ich dobremu samopoczuciu - powiedział pracujący przy projekcie dr Matthias Bues.
Wyniki wstępnych badań wskazują, że użytkownicy uważają dynamiczne oświetlenie za niezwykle przyjemne. W badaniu wzięło udział dziesięciu wolontariuszy, którzy wykonywali codzienną pracę przez 4 dni w różnych warunkach ze względu na dynamikę oświetlenia. W pierwszym dniu światło było statyczne, w drugim ulegało delikatnym fluktuacjom, a w trzecim zmieniało się dynamicznie. Czwartego dnia uczestnicy mogli wybrać rodzaj oświetlenia, który preferują i 80% zdecydowało się na szybkie, dynamiczne oświetlenie.
Prototyp "wirtualnego nieba" zawierał w sumie 34560 diod zajmujących powierzchnię 34 m2. Przy pełnej mocy "niebo" świeciło się z intensywnością ponad 3000 luksów, ale już 500-1000 luksów wystarczy dla stworzenia komfortowego poziomu oświetlenia.
"Wirtualne niebo" o powierzchni prawie 8 m2 zostanie zaprezentowane na najbliższych targach CeBIT w Hanowerze (6-10 marca 2012). Jego koszt naukowcy wycenili na około 1000 euro za metr kwadratowy, ale cena ta znacznie spadnie po rozpoczęciu produkcji na większą skalę.
Źródło: fraunhofer.de
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |