Human Centric Lighting – perspektywy rozwoju biodynamicznego oświetlenia LED - DYNAMICZNE OŚWIETLENIE - BEGHELLI - HUMAN CENTRIC LIGHTING
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Human Centric Lighting – perspektywy rozwoju biodynamicznego oświetlenia LED
drukuj stronę
poleć znajomemu

Human Centric Lighting – perspektywy rozwoju biodynamicznego oświetlenia LED

Human Centric Lighting – perspektywy rozwoju biodynamicznego oświetlenia LED
fot. HCL zdobywa swoją popularność głównie w obiektach biurowych

Według prognoz Global Market Insights do 2025 roku rynek Human Centric Lighting zwiększy się do 6 mld $ (skok o 4,8 mld $ w porównaniu do minionego roku). Oświetlenie HCL popularne dotychczas jedynie w segmencie budownictwa biurowego, w kolejnych latach znajdzie swoje zastosowanie również w specjalistycznych obiektach przemysłowych – magazynach, halach produkcyjnych czy laboratoriach.

 

Rynek oświetlenia LED z każdym rokiem nasyca się coraz bardziej, a nowoczesnych produktów przybywa na półkach hurtowni i sklepów oświetleniowych. Producenci podkreślą ich niezawodność czy ponadprzeciętną żywotność. Z czasem przestaną to jednak być parametry, którymi można konkurować o miano lidera branży. Na znaczeniu zyskuje bowiem technologia dostosowująca się do rytmu dobowego człowieka.

Human Centric Lighting podbija rynek obiektów komercyjnych

HCL to nowoczesny koncept oświetlania powierzchni, którego celem jest odwzorowywanie światła naturalnego przy użyciu dedykowanych opraw oświetleniowych oraz inteligentnych systemów, które regulują proces ściemniania się i rozjaśniania, ale również barwy światła sztucznego. W ten sposób pojawia się możliwość wywołania określonych zachowań i reakcji biologicznych wśród osób przebywających w odpowiednio zaprojektowanych wnętrzach. HCL nie tylko zapewnia komfortową i bardziej dostosowaną przestrzeń do potrzeb użytkowników, ale również wzmaga czujność, a także wpływa na korzystniejsze wyniki rekonwalescencji wśród pacjentów. Ponadto HCL może być w pełni autonomiczny i niewymagający konieczności ingerencji użytkownika, dzięki czujkom ruchu oraz systemom ściemniania, które dopasowują moc pracy opraw do aktualnego zapotrzebowania. HCL dedykowany jest przede wszystkim do pomieszczeń z ograniczonym dostępem do światła dziennego, jak biura, placówki edukacyjne czy medyczne, ale również przemysł.

HCL i jego szansa w przemyśle

Jedną z najważniejszych zalet technologii HCL jest zwiększenie efektywności pracowników oraz poprawy ich samopoczucia. Jest to szczególnie istotne w magazynach czy halach produkcyjnych, w których naturalne światło jest mocno ograniczone lub nawet niewskazane – ze względu na zachodzące wewnątrz procesy technologiczne.

Biodynamiczne oświetlenie w przestrzeniach przemysłowych fot. Shutterstock.jpg

Biodynamiczne oświetlenie w przestrzeniach przemysłowych fot. Shutterstock

 – Wiedza przedsiębiorców i inwestorów dotycząca technologii HCL jest jeszcze stosunkowo mała, dlatego jako jedno z naszych największych wyzwań na 2020 rok to właśnie przekonanie naszych klientów przemysłowych do inwestycji w HCL stanie się priorytetem. Jednym z wielu argumentów „za”, jest chociażby redukcja zmęczenia, które często staje się główną przyczyną popełniania błędów, czy w obiektach przemysłowych – nawet doprowadzania do awarii maszyn lub innych niebezpiecznych sytuacji zagrażających bezpieczeństwu wszystkich pracowników. Te kwestie są kluczowe i nieraz przekładają się na wyniki finansowe przedsiębiorstwa. Jednak w obecnej sytuacji i rynku pracownika, to właśnie komfort pracy często przesądza o tym, czy danej osobie będzie zależało na podjęciu współpracy z firmą. Zapewniając odpowiednie warunki pracy stajemy się nie tylko atrakcyjniejsi jako pracodawcy, ale co za tym idzie – zyskujemy opinię dbającego o pracowników, stawiając ich potrzeby właśnie w centrum oświetlenia – zaznacza Michał Jastrzębski, dyrektor techniczny z firmy Beghelli-Polska, włoskiego producenta oświetlenia LED i inteligentnych systemów sterujących.

Chociaż technologia HCL jest jeszcze stosunkowo droga, zastosowanie odpowiednich rozwiązań i wykonanie prawidłowego projektu umożliwi zredukowanie kosztów użytkowania oświetlenia nawet o połowę.

Zautomatyzuj oświetlenie i oszczędzaj

Chociaż inteligentne systemy zarządzania oświetleniem zyskują na popularności głównie ze względu na swoją energooszczędność, technologia HCL zapewnia nie tylko odpowiednie i racjonalne gospodarowanie energią, ale również stwarza przyjazne środowisko pracy.

 – Zarządzanie oświetleniem pracującym w koncepcji HCL jest sterowane przez czujnik ściemniania oraz ruchu, dzięki któremu oprawy dostosowują swoje parametry do aktualnego zapotrzebowania. Przykładowo: jeżeli ustalamy nasz harmonogram dnia w określony sposób, a nagle za oknem gwałtownie zmienia się pogoda z umiarkowanie słonecznej na deszczową, wtedy system samodzielnie się przestawi, użytkownik dostanie większą ilość światła dziennego, a po kolejnej zmianie zoptymalizuje się i ponownie zacznie pracować w zaprogramowanym trybie. Ponadto postępująca digitalizacja umożliwiła stworzenie dedykowanych aplikacji, których celem jest ułatwienie ręcznego sterowania oświetleniem i dopasowywanie do wymagań użytkowników – podkreśla Michał Jastrzębski.

Większość z systemów HCL posiada również możliwość koordynacji indywidualnej pracy każdej z opraw oraz szybkie i sprawne wyłapywanie ewentualnych usterek i błędów, które mogą zostać w porę zlokalizowane i naprawione. Ponadto użytkownik może czuwać nad codziennym zużyciem energii każdej z opraw oraz optymalizować ich działanie pod kątem zapotrzebowania obiektu na światło.

Rytm okołodobowy grafika_Beghelli

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Beghelli Polska Sp. z o.o.
ul. Podmiejska 95, Rybnik
tel.  32 422 55 79
www.beghelli.pl
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl