Zabezpieczenie pomp od Danfossa - DANFOSS - POMPA WODY - PRESOSTAT
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Zabezpieczenie pomp od Danfossa
drukuj stronę
poleć znajomemu

Zabezpieczenie pomp od Danfossa

Zabezpieczenie pomp od Danfossa
fot. Danfoss

Każdy projektant czy instalator, który ma za zadanie wykonać instalację dostarczania wody za pomocą pompy musi rozwiązać problem sterowania pracą tej pompy. Przede wszystkim należy zabezpieczyć pompę przed suchobiegiem a jednocześnie zapewnić właściwe ciśnienie dostarczanej wody dla użytkownika.

Opisany powyżej problem sterowania pracą pompy można rozwiązać za pomocą dwu niezależnie działających presostatów. Rolą jednego z nich byłoby wyłączanie pompy w momencie gdy ciśnienie na stronie ssącej byłoby zbyt niskie drugi natomiast byłby odpowiedzialny za utrzymywanie ciśnienia po stronie tłocznej na właściwym poziomie.

Zdecydowanie lepszym i wygodniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie zaprojektowanego przez Danfoss specjalnie dla tego typu instalacji podwójnego presostatu (wyłącznika ciśnienia) KP44, który zawiera w sobie funkcje dwu niezależnych presostatów. Zadaniem takiego wyłącznika ciśnieniowego jest zarówno zmniejszenie ryzyka wystąpienia suchobiegu pompy wynikającego z awarii zasilania wodnego jak i zapewnienie utrzymywania ciśnienia dostarczanej wody na określonym poziomie.

Presostat KP44 wyposażony jest w dwa przyłącza ciśnieniowe (dwa mieszki):

Mieszek z lewej strony
- mierzy ciśnienie po stronie tłocznej pompy a więc ciśnienie wody dostarczanej użytkownikowi. W przypadku spadku ciśnienia wody następuje przełączenie styku presostatu i w rezultacie uruchomienie pompy. Kiedy ciśnienie osiągnie założoną wartość wyłącznik ciśnieniowy kończy pracę pompy.

Mieszek z prawej strony - mierzy ciśnienie po stronie ssącej pompy. Większość pomp nie akceptuje sytuacji gdy musi pracować „na sucho” czyli bez wody znajdującej się w instalacji. Taka praca na sucho zwana też suchobiegiem powoduje szybkie zużywanie się łożysk i innych elementów ruchomych pompy.
Zabezpieczenie pomp za pomocą podwójnego presostatu KP44

Jeżeli wystąpi zanik zasilania wodnego po stronie ssącej, pompa nie będzie zdolna zwiększać ciśnienia do wartości powodującej jej wyłączenie. W konsekwencji pompa mogłaby stale pracować, nawet bez obecności wody. Dzięki presostatowi KP44 w przypadku gdy ciśnienie na stronie ssącej spadnie poniżej nastawionej wartości (np. 0,6 bar) wówczas pompa się wyłączy niezależnie od wartości ciśnienia wody dostarczanej do użytkownika.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Danfoss Poland Sp. z o.o.
ul. Chrzanowska 5, Grodzisk Mazowiecki
tel.  022 7550700
fax.  022 7550701
www.danfoss.pl
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl