Dwa zmodernizowane laboratoria - elektrotechniki pojazdowej oraz pomiarów jakości energii - otwarto w środę na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach. Przekraczające dwa mln zł koszty inwestycji współfinansowała UE, w ramach programu Rozwój Polski Wschodniej.
Laboratorium elektrotechniki pojazdowej wzbogaciło się o trzy najnowocześniejsze zestawy naukowo-badawcze: do badania kompatybilności elektromagnetycznej, do badania odporności na wpływ środowiska oraz do sprawdzania spełniania wymogów elektrycznych. Aparatura ta kosztowała prawie 1,2 mln zł.
Z kolei drugie laboratorium wyposażono w analizator parametrów jakości sieci zasilającej (z oprogramowaniem), trójfazowy kalibrator mocy i tester aparatury energetycznej, a także w oscyloskop cyfrowy. Zakupiono ponadto moduł wizualizacji przetwarzania informacji pomiarowych z zestawem komputerowym, karty pomiarowe do komputera wraz z modułami pomiarowymi oraz zestawem komputerowym, przetworniki pomiarowe, a także elementy i moduły systemu EIB z zestawami komputerowymi.
Rektor Politechniki Świętokrzyskiej prof. Stanisław Adamczak ocenił, że rozbudowa i modernizacja infrastruktury edukacyjno-badawczej Wydziału Elektrotechniki Automatyki i Informatyki to podstawa dalszego rozwoju naukowego uczelni na kierunkach: elektronika i telekomunikacja, elektrotechnika, informatyka oraz energetyka. "Wydział posiada już pełne uprawnienia akademickie; może nadawać najwyższy stopień naukowy doktora habilitowanego, przeprowadzać postępowanie o nadanie tytułu profesora i prowadzić studia doktoranckie" – zaznaczył rektor.
Dzięki unijnej pomocy finansowej Politechnika Świętokrzyska unowocześni do października przyszłego roku każde z 50 swoich laboratoriów; jako trzy ostatnie zmodernizowane zostaną laboratoria: elektronowej mikroskopii skaningowej, obróbki plastycznej oraz spawalnictwa.
Uczelnia kształci na czterech wydziałach - w ramach 15 kierunków i 50 specjalności - około 10 tys. studentów. W tym roku otwarto dwa nowe kierunki: geodezję i kartografię oraz energetykę. Politechnika w Kielcach może doktoryzować w siedmiu dyscyplinach technicznych i habilitować w trzech dyscyplinach. Zatrudnia ponad 420 nauczycieli akademickich. Na studia zaoczne przyjęto tego roku o 102 proc. więcej chętnych niż poprzednio.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |