Energooszczędne rozwiązania w Muzeum Lotnictwa Polskiego - PROJEKT OŚWIETLENIA MUZEUM - KRAKÓW - BMS - STEROWANIE OŚWIETLENIEM - ENERGOOSZCZĘDNE BUDOWNICTWO - SCHNEIDER ELECTRIC BUILDINGS - AUTOMATYKA BUDYNKOWA - CZUJNIKI ZMIERZCHOWE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Energooszczędne rozwiązania w Muzeum Lotnictwa Polskiego
drukuj stronę
poleć znajomemu

Energooszczędne rozwiązania w Muzeum Lotnictwa Polskiego

Energooszczędne rozwiązania w Muzeum Lotnictwa Polskiego
fot. muzeumlotnictwa.pl

Muzeum Lotnictwa Polskiego zostało uznane przez jurorów Cemex Building Award, za najlepszy na świecie, wykonany z betonu architektonicznego, budynek 2011 roku.Nowoczesny gmach muzeum twórczo nawiązuje do historycznego krajobrazu dawnego lotniska. Budynek z lotu ptaka przypomina wirujące śmigło. Jest to jeden z najnowocześniejszych, najbardziej ekspresyjnych w swojej bryle projekt w Polsce. W obiekcie zmaksymalizowano wykorzystanie oświetlenia naturalnego, redukując zapotrzebowanie na energię elektryczną potrzebną do oświetlenia sztucznego. Wyposażony został między innymi w systemy sterowania oświetleniem zewnętrznym i wewnętrznym za pomocą harmonogramów czasowych oraz czujników zmierzchowych. 

”Przeszklenia ścian sal ekspozycyjnych wyposażone są w żaluzje zewnętrzne chroniące wnętrze muzeum przed nadmiernym nagrzewaniem i nadmiernym oświetleniem światłem słonecznym. Sterowanie położenia żaluzji wykonywane jest automatycznie z wykorzystaniem informacji od czujnika nasłonecznienia i stacji pogodowej budynku. Budynek wentylowany i klimatyzowany jest mechanicznie poprzez centrale nawiewno wywiewne jak również grawitacyjnie poprzez świetliki dachowe. Co najciekawsze - poprzez intensywne wietrzenie budynku w porze nocnej (niska temperatura na zewnątrz) wykorzystywane jest zjawisko naturalnej akumulacji ciepła/chłodu w betonowej konstrukcji budynku i„oddawania go” do pomieszczeń podczas dnia, przyczyniając się do znacznych oszczędności w kosztach eksploatacji urządzeń chłodniczych” – wyjaśnia Andrzej Kulczycki, Dyrektor Sprzedaży Regionu Południowego pionu Buildings firmy Schneider Electric. 

Zastosowany układ automatyki zapewnia m.in. bezpieczeństwo muzeum przed jego zalaniem i uszkodzeniem świetlików dachowych wykorzystując sygnały z przetwornika siły wiatru i czujnika deszczu. Komfort zwiedzającym gwarantuje automatyka klimakonwektorów, grzejników c.o, central wentylacyjnych, urządzeń chłodniczych i węzła cieplnego. Całość obiektu zarządzana jest zintegrowanym systemem BMS. 

 Sala wielofunkcyjna na 1. piętrze MLP

Sala wielofunkcyjna na 1. piętrze Muzeum, fot. horizone.com.pl

fot. horizone.com.pl

„Zintegrowane zarządzanie instalacjami technicznymi w budynkach użyteczności publicznej jest niezwykle ważne. Zastosowanie takiego rozwiązania zapewnia zwiedzającym komfort i bezpieczeństwo a obsłudze możliwość zarządzania rozproszoną infrastrukturą techniczną budynku oraz systemami bezpieczeństwa (kontrola dostępu, system sygnalizacji włamania i napadu, telewizja dozorowa, system sygnalizacji pożaru) z jednego centrum zarządzania ”– wyjaśnia Andrzej Kulczycki, Dyrektor Sprzedaży Regionu Południowego pionu Buildings firmy Schneider Electric. 

Budynek muzeum został wybudowany zgodnie z zaleceniami zrównoważonego rozwoju. Zaawansowane zintegrowane systemy zarządzania instalacjami technicznymi i systemami bezpieczeństwa BMS zapewniają komfort, oszczędności energetyczne dzięki optymalizacji pracy urządzeń i wykorzystaniu źródeł odnawialnych energii oraz bezpieczeństwo budynku i zwiedzających. Samorząd województwa małopolskiego przewiduje rozbudowę gmachu głównego muzeum o kolejne ekspozycje kubaturowe, które zostaną wzniesione na terenach, dawnej, zachodniej grupy hangarowej 2 Pułku Lotniczego. 

Muzeum Lotnictwa w Krakowie jest nie tylko wyjątkowo zaprojektowanym i wykonanym budynkiem architektonicznym, ma również znaczenie historyczne. Usytuowane jest na terenie krakowskich Błoni, które były terenem najstarszego lotniska w Europie. 

Muzeum Lotnictwa Polskiego

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

fot. muzeumlotnictwa.pl

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl