Międzynarodowa Federacja Organizacji Wynalazczych (IFIA) nagrodziła Lucjana Łągiewkę, twórcę technologii EPAR tytułem “Best Invention of the First Decade of 21st Century”. Każdy z krajów mógł zgłosić trzy projekty, spośród wszystkich wybrano jeden – najlepszy.
EPAR (Energetyczny Przetwornik Akumulacyjno Rozpraszający) jest metodą zabezpieczania obiektów fizycznych przed skutkami zderzeń, kolizji oraz wstrząsów poprzez redukcję ich następstw. Jej działanie oparte jest na zamianie znacznej części energii kinetycznej obiektów zderzających się na energię kinetyczną przetworników akumulacyjno rozpraszających. Ta innowacyjna na skalę światową metoda została opracowana przez zespół polskich naukowców, badaczy i wynalazców na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Metoda EPAR pozwala redukować skutki zderzeń poprzez pochłanianie energii kinetycznej obiektów i wiązaniu jej w postaci energii kinetycznej układów wewnętrznych. Podczas zdarzenia energia zamiast zamieniać się na prace niszczącą obiekt, przekazana zostaje do mechanicznych akumulatorów co umożliwia zmniejszenie skutków zderzeń od 50 do 90%. Obecnie analizowane są różnorodne możliwości implementacji metody EPAR dla różnych rozwiązań celowych.
Od 4 do 7 października w Sztokholmie trwały obchody 125-lecia istnienia Towarzystwa Wynalazczego Szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk (SUF), które jest najstarszą tego typu organizacją na świecie. W tym samym czasie został również zorganizowany przez Międzynarodową Federację Organizacji Wynalazczych (IFIA) Czwarty Międzynarodowy Dzień Wynalazców. Podczas jubileuszowego spotkania postanowiono wybrać najwybitniejsze osiągnięcia wynalazcze minionej dekady.
Nie liczyliśmy na najwyższe wyróżnienie – przyznaje Przemysław Łągiewka, prezes Centrum Badawczo-Rozwojowego EPAR Sp. z o.o. – chcieliśmy jednak zmierzyć się z najlepszymi. Cieszył nas sam fakt, że nasza technologia została zakwalifikowana do grona pretendentów rozważanych przez międzynarodowe jury. Każdy z 82 krajów członkowskich IFIA mógł zgłosić 3 projekty technologiczne, które oceniał jako generujące największe korzyści dla rozwoju ludzkości. Do zaprezentowania swoich wynalazków zaproszono 42 kraje. Skromność wynalazców z Kowar okazała się jednak nieuzasadniona, gdyż IFIA uznała, że to właśnie EPAR zasługuje na tytuł ”Best Invention of the First Decade of 21st Century” (Najlepszy Wynalazek I Dekady XXI wieku).
Ta nagroda jest dla nas niezwykle cenna – mówi Łągiewka i tłumaczy, że po raz kolejny w okresie ostatnich dwóch lat polska myśl techniczna wygrała z konkurencją z Niemiec, Anglii, Japonii, USA czy Szwecji. Dzięki tym zwycięstwom wzrasta prestiż polskiego środowiska naukowego, a ponadto coraz bardziej uzasadnione jest przekonanie o tym, że technologia EPAR może stać się atrakcyjnym polskim towarem eksportowym.
Międzynarodowe uznanie dla technologii EPAR (Wystawa Inventions Geneva, Międzynarodowa Wystawa Wynalazków i Innowacji w Warszawie, Międzynarodowe Targi Wynalazców IIFME w Kuwejcie, Targi Brussels INNOVA) nie kończy się jednak tylko na medalach i nagrodach. W 2011 wspólnie z polskimi partnerami Project EPAR rozpoczął praktyczne wdrażanie rozwiązań opartych na innowacyjnej technologii w postaci m. in. barier drogowych oraz odbojnic portowych. W najbliższym czasie przygotowywane są również wdrożenia w branży górniczej i sportowej.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |