PGE zdecydowała się na najwyższe standardy, jakie są dostępne na rynku. W transformatorach zastosowana zostanie bowiem nowoczesna technologia rdzenia z blachy amorficznej (rdzenie zwijane), co przełoży się na bardzo niskie straty biegu jałowego – nawet do 50 procent mniejsze niż w tradycyjnych rozwiązaniach. „Jest to technologia pozwalająca na maksymalną redukcję strat jałowych transformatora. W konsekwencji przełoży się to na istotne zmniejszenie emisji dwutlenku węgla powstajacej podczas generowania energii. Szczególnie dotyczy to polskiego rynku, gdzie wytwarzanie energii oparte jest głównie na paliwach kopalnych” – powiedział Paweł Kłys, kierownik pionu rozwoju produktu w Zakładzie Transformatorów Rozdzielczych ABB.
Choć tego typu urządzenia to rzadkość na rynku europejskim, Zakład Transformatorów Rozdzielczych ABB w Łodzi ma już doświadczenie w ich produkcji.
„Odbiorcami byli między innymi firma E.ON w Szwecji. Kolejne zamówienia skierowane są do E.ON w Niemczech i firmy EDF we Francji. Jednak z tak dużym zamówieniem od polskiego klienta, nikt jeszcze nie miał do czynienia. To może być znak, że polska energetyka idzie w dobrym kierunku” – twierdzi Grzegorz Sołtysiak, dyrektor Zakładu Transformatorów Rozdzielczych ABB.
W ramach kontraktu w łódzkiej fabryce ABB wyprodukowanych zostanie również ponad 20 transformatorów, w których zastosowany zostanie bezpieczny dla środowiska płyn MIDEL biodegradowalny, nietoksyczny dla wody, trudnopalny. Te ekologiczne transformatory zostaną zainstalowane na terenie miasta Łodzi.