Zespół naukowców z Politechniki Wrocławskiej i dr inż. Leszek Adrian Niedzicki z Politechniki Warszawskiej zostali laureatami 16. edycji Nagród Siemensa. Zwycięzcy nagrody odebrali w poniedziałek na Politechnice Warszawskiej.
Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej otrzymali nagrodę badawczą, przyznawaną za szczególne wyniki badań naukowych, które mają zastosowanie w praktyce. Członkami zwycięskiego zespołu są: prof. Halina Podbielska, dr inż. Agnieszka Ulatowska-Jarża, dr inż. Iwona Hołowacz, inż. Katarzyna Wysocka-Król, inż. Igor Buzalewicz, inż. Katarzyna Kowal, dr Marta Kopaczyńska. W nagrodę za pracę pt. "Biofotonika - nieodłączna gałąź inżynierii biomedycznej czyli zastosowanie światła do badania obiektów biologicznych i bionanomateriałów" uczeni otrzymają 40 tys. złotych.
Nagrodę promocyjną wręczaną autorom wybitnych, indywidualnych prac doktorskich lub habilitacyjnych uzyskał dr inż. Leszek Adrian Niedzicki z Politechniki Warszawskiej. Za pracę doktorską pt. "Characterization of new generation of electrolytes based on imidazole derivatives salt" otrzymał 30 tys. zł.
W tym roku - w efekcie podpisanego przez rektora PW oraz prezesa zarządu Siemensa aneksu - po raz pierwszy nagrodzono absolwentów za prace dyplomowe w dziedzinie automatyki oraz jednostki, z których się wywodzą.
Laureatami zostali: Paweł Kosiński i Piotr Świątek Brzeziński za pracę magisterską "Integracja zaawansowanych sensorów z konstrukcją robota humanoidalnego"; Łukasz Kuklik za pracę magisterską "Budowa stanowiska szkoleniowo-badawczego do diagnostyki sieci PROFIBUS" oraz Krystian Golembka za pracę inżynierską "Przykłady algorytmów sterowania budynkiem inteligentnym na sterowniku S7-1200".
W konkursie mogły brać udział prace z obszarów działalności firmy Siemens, czyli głównie elektrotechniki, energetyki, informatyki i telekomunikacji, wytwarzania, przesyłania i wykorzystywania energii elektrycznej, automatyki, transportu szynowego i inżynierii biomedycznej.
Nagroda Siemensa została ustanowiona w wyniku porozumienia zawartego między Politechniką Warszawską a Siemensem AG 17 maja 1995 roku. W konkursie wyłoniono do tej pory ok. 40 zwycięzców, głównie z politechnik, instytutów badawczych i instytutów Polskiej Akademii Nauk.
Jednym z elementów poniedziałkowej uroczystości, która odbyła się na Politechnice Warszawskiej, było również odnowienie doktoratu wybitnego uczonego, zajmującego się inżynierią chemiczną i procesową prof. Ryszarda Pohoreckiego.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |