Nowy robot ma twarz Mikołaja Kopernika, mierzy 190 cm i waży 100 kg. Porozumiewa się ze światem za pomocą popularnego modelu językowego – GPT3 (Generative Pre-trained Transformer).
Chat GPT, od listopada 2022 r. powszechnie dostępny online, oparty jest na 20 miliardach parametrów, tymczasem pełny model GPT3, z którego korzysta robot w CNK, ma 175 miliardów parametrów. Dzięki temu może generować niemal każdy rodzaj treści, ucząc się z zasobów dostępnych w internecie.
W poniedziałek jeden ze zwiedzających Centrum Nauki Kopernik poprosił robota o wyrecytowanie liczby Pi.
– Robot z zadaniem poradził sobie doskonale, bo nie przestawał wymieniać kolejnych cyfr, więc musieliśmy to przerwać – komentuje CNK na swoim profilu na Facebooku.
Obsługa CNK zapewnia, że ta sytuacja już się nie powtórzy.
Już dziś robot humanoidalny Kopernik recytował liczbę Pi z dokładnością tylko do dwóch cyfr po przecinku:
Liczba Pi określa stosunek obwodu koła do długości jego średnicy. Kolejni naukowcy starają się coraz lepiej ją poznać. W styczniu 2020 Timothy Mullican uzyskał dokładność 50 bilionów miejsc po przecinku przy pomocy programu y-cruncher. Obliczenia zajęły 303 dni.
Zakup robota humanoidalnego Kopernik został dofinansowany z Programu „Nauka dla Ciebie” Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik.
Źródło: naukawpolsce.pap.pl
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |
PONURACY