Siemens wraz z Karlsruhe Institute of Technology (KIT) planują pokazać, że materiały wykazujące właściwości nadprzewodzące w niskich temperaturach są dobrym materiałem do tworzenia generatorów prądu do użytku codziennego. Projekt badawczy, który właśnie wystartował celuje w poprawę wydajności generatora o 0,5% do 99,5%. Wielkie elektrownie oszczędziłyby dzięki temu znaczne ilości paliwa oraz zredukowałyby dość znacznie emisję CO2. Projekt zostanie zaprezentowany na SuperConducting City podczas targów w Hannoverze 04-08 kwietnia 2011.
Eksperci z Corporate Technology, centralnej jednostki badawczej Siemensa, zdobyli duże doświadczenie w zakresie budowy silników elektrycznych i generatorów, których cewki wykonywane są z niskotemperaturowych nadprzewodników. Mają one temperaturę roboczą rzędu -240°C. Gęstość prądu elektrycznego w tych warunkach jest od 30 do 100 razy większa niż wartość uzyskiwana w przewodach miedzianych w temperaturze pokojowej.
Po wykonaniu testów na silniku o mocy 400kW, rozpoczęto długoterminowe badania nad generatorem o mocy 4MW pracującym przy 3600rpm. Wykonano także testy silnika siły 4MW przy prędkości obrotowej 120rpm. Oba testy wykazały, że niskotemperaturowe nadprzewodniki obniżyły o połowę straty energetyczne maszyn przy jednoczesnym redukowaniu ich rozmiarów i wagi.
Obecny plan kieruje prace w stronę przystosowania osiąganej wydajności energetycznej do generatorów energetycznych, które spotkamy w rzeczywistych aplikacjach.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |