UE pokryje większość kosztów zabezpieczenia Czarnobyla - UNIA EUROPEJSKA - UKRAINA - CZARNOBYL - BEZPIECZEŃSTWO ELEKTROWNI JĄDROWEJ - CHERNOBYL SHELTER FUND - EBOR
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności UE pokryje większość kosztów zabezpieczenia Czarnobyla
drukuj stronę
poleć znajomemu

UE pokryje większość kosztów zabezpieczenia Czarnobyla

UE pokryje większość kosztów zabezpieczenia Czarnobyla
fot. Samu73/CC/Flickr

Unia Europejska pokryje większość kosztów dokończenia budowy nowego sarkofagu w elektrowni w Czarnobylu, które szacowane są na ok. 740 mln euro - donosi Rzeczpospolita.

Od 1992 r. Unia wydała na zapewnienie bezpieczeństwa w czarnobylskiej elektrowni ponad 1,37 mld euro. W starym sarkofagu znajduje się wciąż 95% paliwa, które wydostało się w wyniku wybuchu czwartego reaktora 26 kwietnia 1986 r. - przypomina gazeta.

Budowa unikalnego w skali świata żelazobetonowego sarkofagu ma być zakończona w 2013 r. i ma zapewnić bezpieczeństwo w strefie Czarnobyla przez najbliższe 100 lat. Ważąca 29 tys. ton konstrukcja o wysokości 105 m, długości 150 m i szerokości 257 m. zostanie przemieszczona za pomocą specjalnych szyn na stary sarkofag oraz czwarty blok elektrowni pokrywając je całkowicie.

Nowy sarkofag zaprojektowało konsorcjum amerykańskich firm budowlanych Bachtel i Battelle oraz EDF przy współpracy ukraińskich instytutów naukowych.

W 1997 r. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju założył Czarnobylski Fundusz ds. Sarkofagu (Chernobyl Shelter Fund), w którym bank wspólnie z rządem Ukrainy występują jako menedżer projektu. Najważniejsze decyzje związane z wydatkowaniem środków podejmuje Rada Darczyńców skupiająca 23 kraje Unii, w tym Polskę).

Źródło: Rzeczpospolita

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl