Przełom w pracach nad skuteczną bronią laserową - LASER - OCHRONA - STATEK - OKRĘT - BROŃ - US NAVY - MEGAWAT - FEL - AMERYKAŃSKA MARYNARKA WOJENNA - FREE ELECTRON LASER - LASER ZE SWOBODNYMI ELEKTRONAMI - LOS ALAMOS
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Przełom w pracach nad skuteczną bronią laserową
drukuj stronę
poleć znajomemu

Przełom w pracach nad skuteczną bronią laserową

Przełom w pracach nad skuteczną bronią laserową

Wizja potężnych promieni lasera z łatwością niszczących rakiety i samoloty jest coraz bliższa. Pierwszy działający prototyp ma powstać w 2012 roku.

Naukowcy z Office of Naval Research (ONR) w Los Alamos (gdzie opracowano pierwszą bombę atomową na świecie) po kilku latach badań dokonali przełomu w dziedzinie uzbrojenia okrętów marynarki wojennej. W ramach programu FEL (ang. Free Electron Laser - laser ze swobodnymi elektronami) zaprezentowano emiter elektronów, które po przejściu przez kilka silnych pól magnetycznych formułują się w potężną wiązkę promieniowania. Zgodnie z założeniami programu do 2018 roku uda się wytworzyć promieniowanie zdolne do niszczenia nadlatujących pocisków, rakiet i samolotów.

Do osiągnięcia takich możliwości konieczne jest opracowanie lasera mogącego emitować wiązki o mocy rzędu megawatów. Obecne demonstratory technologii FEL osiągają moc jedynie 14 kilowatów, czyli o rząd wielkości mniej niż potrzeba. Naukowcy chwalą się, że udało im się opracować emiter dziewięć miesięcy przed planem. Dzięki temu do końca roku 2011 będą mogli dopracowywać szczegóły urządzenia i w 2012 roku zaprezentują pierwszy prototyp.

Obecnie istniejące prototypy laserów bojowych mają ograniczoną moc. Jeden z najbardziej zaawansowanych urządzeń tego rodzaju, produkcji koncernu Raytheon, ma moc 40 kilowatów. To wystarczyło do skutecznego strącenia małego samolotu bezzałogowego. Jeśli uda się opracować FEL, który ma mieć moc rzędu megawatów, łatwo wyobrazić sobie jego potencjał bojowy.

us-navy-superlaser-speed-of-light-weapon

Sam system FEL nie jest rewolucją. Jego początki sięgają dekad temu, ale zbudowanie urządzenia zdolnego do emisji wiązki o bardzo wysokiej energii jest zupełnie czymś nowym. Wszystkie lasery wymagają medium (kryształu, związku chemicznego) do generowania i emitowania intensywnie skoncentrowanej wiązki światła. Medium to warunkuje długość fali światła lasera.

FEL pracuje inaczej, wykorzystując pole elektromagnetyczne do skupienia strumienia elektronów w potężną wiązkę, w której skupionych jest wiele fal elektromagnetycznych o różnej długości fali. Problemem dotychczas było stworzenie urządzenia "wstrzykującego" odpowiednio dużą ilość elektronów, aby wiązka lasera była wystarczająco silna do podejmowania skutecznych działań bojowych.

Rozwój programu FEL był wielkim przedsięwzięciem. Marynarka wojenna USA zainwestowała 163 mln $ w broń laserową o zmiennej długości fali elektromagnetycznej, która miała być efektywna na pełnym morzu, gdzie warunki środowiskowe, a szczególnie duża wilgotność powietrza skutecznie tłumią moc laserów dla pewnych długości fali wiązki światła. 

US Navy chce, aby do 2020 r. na pokładach okrętów znalazła się skuteczna broń laserowa, która zapewni o wiele wyższy poziom bezpieczeństwa przez torpedami powietrznymi.

ONR

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl