Na podstawie doświadczeń Centrum Innowacji NOT (samodzielnej jednostki Naczelnej Organizacji Technicznej, która w ramach „Programu FSNT-NOT projektów celowych dla MSP” dofinansowuje badania stosowane i prace rozwojowe służące uruchomieniu nowych wyrobów lub wdrożeniu nowoczesnych technologii w małych i średnich przedsiębiorstwach, Zarząd Główny FSNT NOT utworzył spółkę celową „AKCELERATOR INNOWACJI NOT”.
Inicjatorem utworzenia spółki Akcelerator był dyrektor Centrum Innowacji NOT Włodzimierz Hausner. Centrum udzieliło pomocy w powołaniu spółki, jej rejestracji w KRS, pozyskaniu siedziby i uruchomieniu działalności.
W styczniu 2010 r. spółka Akcelerator Innowacji NOT podpisała z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości umowę na realizację projektu „Zwiększenie liczby innowacyjnych przedsiębiorstw poprzez dwuetapowe wsparcie pomysłów projektów inwestycyjnych”, w ramach którego spółka otrzyma w ciągu 4,5 roku bezzwrotną dotację w wysokości ponad 22,5 mln zł.
W I kwartale ubr. skupiono na opracowaniu dokumentów umożliwiających sprawne i efektywne pozyskiwanie oraz inkubowanie pomysłów innowacyjnych. Następnie skoncentrowano się na pozyskiwaniu i selekcji innowacyjnych pomysłów.
Do 15 grudnia 2010 r. pomysłodawcy zgłosili do Akceleratora 84 pomysły. 17 z nich zostało odrzuconych na etapie zgłoszenia z uwagi na brak znamion innowacyjności. Pozostałym 67 pomysłodawcom wysłano wzór wniosku o udzielenie wsparcia. Z 40 pomysłodawcami, którzy odesłali wypełnione wnioski, członkowie Komitetu Oceny Pomysłów – organu Akceleratora - odbyli spotkania mające na celu lepsze poznanie projektów. Ostatecznie Komitet rekomendował 11 pomysłów jako wartych zakwalifikowania do etapu preinkubacji. Zarząd zakwalifikował 7 pomysłów do pierwszej i 4 pomysły do drugiej fazy. Głównymi powodami dyskwalifikacji pomysłów po analizie wniosku i spotkaniu z autorem są po pierwsze - zbyt wczesna faza prac nad pomysłem (sama idea), przekraczająca możliwości Akceleratora (kwota niezbędna na wdrożenie pomysłu, a zwłaszcza na prace przygotowawcze); po drugie - brak jakichkolwiek powiązań z rynkiem (pomysł czysto techniczny, bez potencjalnych perspektyw rynkowych).
Analizując pozytywnie zaopiniowane formularze można wyodrębnić cztery branże: IT - 16 pomysłów, silniki/motoryzacja - 10, budownictwo - 10 i ekologia/OZE - 7.
W listopadzie ubr. Komitet Sterujący przeanalizował do dalszych zaawansowanych prac dwa projekty: „Patentowany Obwiedniowy Wymiennik Ciepła (OWC)” oraz „Internetowa Platforma SaaS – Wirtualne Targi”.
W stosunku do założeń na 2010 r. zawartych w umowie z PARP wskaźnik produktu „liczba pomysłów innowacyjnych inkubowanych dzięki wsparciu” został już przekroczony (planowano 6).
W 2011 r. Akcelerator będzie kontynuować nabór i ocenę pomysłów, ich selekcję oraz krytyczną weryfikację w kolejnych fazach etapu preinkubacji zgodnie z umową z PARP. Założono, że do końca 2011 roku zarejestrowanych zostanie co najmniej 150 pomysłów innowacyjnych, a do wstępnej fazy preinkubacji zostanie skierowanych co najmniej 25 pomysłów.
Zgodnie z upoważnieniem Zarządu Głównego FSNT-NOT, Centrum Innowacji NOT było inicjatorem utworzenia spółki celowej „AKCELERATOR INNOWACJI NOT”, której udzieliło pomocy w powołaniu, rejestracji w KRS, pozyskaniu siedziby i uruchomieniu działalności. Przejęło również działania promocyjne i propagandowe projektu organizując w czerwcu ubr. Ogólnopolską Konferencję Inaugurującą realizację projektu w Warszawskim Domu Technika. Zwrócono się do 25 Terenowych Jednostek Organizacyjnych NOT o odpłatny współudział w promocji projektu. Działania te będą kontynuowane do końca 2012 roku. Centrum zorganizowało także stoisko promocyjne Akceleratora na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Innowacji „IWIS” w Warszawie w październiku ubr. Eksperci FSNT-NOT opiniują od strony technicznej zgłoszone i zarejestrowane innowacyjne pomysły oraz sporządzają recenzję projektów w fazie preinkubacji.
Kierowanie tego typu spółką wymaga specjalistycznej wiedzy ekonomicznej i prawniczej oraz umiejętności prowadzenia rozliczeń kosztów kwalifikowanych finansowych ze środków funduszy europejskich. Obok członków Zarządu: prezesa Michała Łukaszewskiego, Ernesta Wawryniuka i Adama Gembali, merytoryczną działalność Akceleratora prowadzi dwóch brokerów: techniczny – dr inż. Zygmunt Bieńko (wieloletni ekspert CI-NOT) oraz ekonomiczny dr Maciej Wieloch – pracownik naukowy SGHI.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |